שתף קטע נבחר

מנהל סמינר: "לא יכול לקבל תלמידות ספרדיות"

"אתה יודע איזה כמויות של ספרדיות? אני לא יכול, אני לא יכול", כך השיב מנהל סמינר חרדי כשהתבקש לקבל בנות ספרדיות ששוהות בבתיהן, מאחר שלא מצאו מוסד חינוכי מתאים. האזינו

האפליה בין תלמידות ספרדיות לבין אלו האשכנזיות בציבור החרדי היא עוול שנמשך שנים, והגיע לשיאו בפרשת "עמנואל" - אז נאסרו אבות לתלמידות בשל כך שסירבו לשלוח את בנותיהן ללמוד בסמינר ללא הפרדה עדתית. החרדים טענו לאורך שנים כי מדובר בהפרדה על רקע אדיקות דתית, אך המציאות מוכיחה אחרת.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

  

אמש (יום א') נחשפה ברדיו "קול חי" הקלטה של מנהל סמינר לבנות ("תיכון" חרדי) בבית"ר עלית, שבו הוא מלין על כמות התלמידות הספרדיות שהוא מתמודד איתן. "לא כל שנה (...) בשום אופן. אתה יודע איזה כמויות של ספרדיות? אני לא יכול, אני לא יכול". 

ההקלטה ניתנה ל"מהדורה המרכזית" של הרדיו על-ידי עסקן חרדי אשכנזי שניסה לדבר על ליבו של מנהל הסמינר לבנות, כדי שיכניס למוסד החינוכי תלמידות שנשארו בבית מאחר שלא מצאו בית ספר מתאים. לדברי אותו עסקן, מדובר בבנות מבתים דתיים אדוקים, שכל חטאן הוא שהן ספרדיות.

 

בעיה מסורתית

מדי שנה צפה בעיית האפליה העדתית בעת הרישום לבתי הספר החרדיים, כשתלמידות ספרדיות רבות אינן מתקבלות לסמינרים - ולעתים נשארות ללא מסגרת חינוכית גם זמן רב לאחר תחילת שנת הלימודים. 

 

באמצע השנה פורסם דו"ח מבקר המדינה, שעסק גם באפליה בקבלת תלמידות ספרדיות לסמינרים. הדו"ח גילה כי האפליה מונצחת בין היתר באמצעות תקנונים שקובעים כי התפילה תיערך בהברה אשכנזית, בתי ספר ייעודיים לבנות מזרחיות, עיריות שממנות ועדות רבנים

חיצוניות לשיבוץ תלמידות, וחוסר במפקחים של משרד החינוך.

 

משרד החינוך הודיע אז כי נקט צעדים וגיבש שורה של פעולות כדי למנוע את האפליה. בין היתר, המשרד הוסיף 15 תקני פיקוח, והודיע שבכוונתו לקלוט עוד 30 משרות פיקוח בשנתיים שלאחר מכן.  

 

יום לפני דו"ח המבקר נחשף ב-ynet כי עם תום הרישום לבתי הספר בירושלים, לכמעט 200 תלמידות ספרדיות לא נמצא מוסד חינוכי - רובן הגדול ממוצא מזרחי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מישהו ראה תלמידה ספרדית?
צילום: יואב פרידמן
מומלצים