שתף קטע נבחר

המגמה החסידית בעמנואל: "המצב חמור מאוד"

שנה לאחר סערת עמנואל - קמפיין תרומות אגרסיבי: "אם בית הספר הקטן והמשמעותי הזה ייפול בגלל חוסר תקציב, ילמד השטן – וכל עושי דברו איתו – שהדרך לכבוש אותנו היא בשקט. להכיש אותנו בנקודת התורפה"

שנה לאחר פרשת עמנואל – קמפיין בציבור החרדי למימון בית הספר שהפריד בין בנות אשכנזיות לספרדיות: היום (ד') הופצו בריכוזים החרדיים עלונים הקוראים לסייע כלכלית באמצעות תרומות לאחזקת המגמה החסידית בעמנואל (שבה לומדות רוב של בנות ממוצא אשכנזי), לצד מודעות בעיתונות החרדית – זאת לאחר שבג"ץ פסק כי בית הספר לא ייהנה מכל תמיכה כלכלית שהיא.

 

 • הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

   

  על שישה עמודים בשחור-לבן-אדום, פורשים מחברי העלון את המצוקה הכלכלית שבית הספר נקלע אליה, ותוקפים את מערכת המשפט במילים קשות. בין היתר, מתואר "מצב חמור מאוד-מאוד... אם בית הספר הקטן והמשמעותי הזה ייפול בגלל חוסר תקציב, ילמד השטן – וכל עושי דברו ילמדו איתו – שהדרך לכבוש אותנו היא לא בסערה ובפרהסיה, אלא בשקט. להכיש אותנו בעקב בנקודת התורפה.

   

  "הם ילמדו שעקב אכילס שלנו הוא פשוט ומביש: הכסף. אם מכים אותנו בארנק – מצליחים. המאבק בעמנואל לא הוכרע בימים הגדולים והאירועים ההם, אלא יוכרע שנה אחרי כן, בדומיית הניצחון השטנית, כשבית הספר יגווע מחוסר תקציבים".

   

  "אנחנו הפירצה שבסכר"

  כמיטב סגנון הפשקווילים, נושא גם העלון הזה מסרים של איום: "כל מחזות קידוש השם המלהיבים יישארו כזיכרון אילם ומר... מה שלא הלך ברעש ובבלגן, יצליח בשקט ובסבלנות... חבורת הרשעים הצליחה במזימתה וכרם בת ישראל נפרץ... כוחנו יתפוגג, וכוח הכסף ישלוט בנו שלטון בלי מיצרים.

   

  "בית הספר איבד את כל התקצוב שלו – קיבל רישיון הפעלה – אבל אין לו במה להתקיים! בית הספר בעמנואל זה רק הפירצה שבסכר. אם לא נסתום אותה מיד, כולנו ניסחף בזרם אדיר ועכור שיתפרץ עלינו... שום מוסד לא יישאר בטוח. שום מקום חינוך לא יוכל לשמור על טהרתו. אנשי עמנואל היו אנשי הדגל, ואם הם היו נופלים שדודים במערכה, היתה הקרקע בוערת מתחת לרגליים שלנו..."

   

  העלון מציין בכותרתו את "יום השנה" למאבק, ה' בתמוז (מחר), וכותרתו: "על קידוש ד'" ו"לא ניכנע", ומגייס לקמפיין את הרב יהודה מיכל לפקוביץ', שנפטר לפני כשבוע, ואת האדמו"ר מערלוי, הרב יונתן סופר, החתומים על "קריאת הקודש".

   

  "הציבור החרדי תורם"

  מובילי הקמפיין אומרים כי כבר פנו לציבור בשנה שעברה, כדי שיסייע בעלויות אחזקת בית הספר,

  העומדות על כמיליון שקלים בשנה. "אומנם בשנה שעברה רצינו להראות שהעיקרון שאנחנו נלחמים עליו זה החינוך הטהור של הילדים, ולא כסף", אומר גורם בבית הספר, הנמנה על יוזמי הקמפיין, "אבל צריך גם את זה. זה חלק מהעניין.

   

  "הציבור החרדי לא יכול לתת לנו ליפול לאחר שעמדנו בחוד החנית ובחזית המאבק על עקרונות היהדות החרדית בעוז ובגאון, ואף היינו מוכנים לשלם מחיר כבד מאוד", הוא מוסיף. "המצב כיום הוא מצב לא נורמלי, שמוסד פטור לא מקבל כסף מהמדינה, ובית המשפט התעקש שהם לא יקבלו כסף או שווה כסף מהרשות המקומית בעמנואל. זה כבר ממש בעייתי".

   

  לדבריו, המגבית בשנה שעברה נערכה לצורך מימון המאבק מבחינה משפטית וציבורית, "וכן כדי לעזור למשפחות שבהן ההורים נכנסו לכלא או איבדו את מקום העבודה. זו הפעם הראשונה שיש פנייה לכלל הציבור, לתחזק את בית הספר".

   

  הגורם מעיד כי "רק היום נפתח הקמפיין, וכבר יש היענות לא נורמאלית. אנחנו ממש מופתעים לטובה, וזה מוכיח שגם שנה אחרי - הציבור מאוד חם על הנושא הזה".
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כריכת העלונים שהופצו היום
  זיכרון מר מ"מחזות קידוש ה' המלהיבים"
  צילום: ירון ברנר
  קשה בלי כסף
  צילום: דודו אזולאי
  מומלצים