שתף קטע נבחר

השתן עלה לה לכובע

טרכטנברג "הסתלבט עליה" ו"אלי ישי יצא גבר". דפני ליף, המסיבה שלך נגמרה. עכשיו תור המקצוענים והפוליטיקאים

הישראלי האכפתי והמעורב, זה שעקב בהתפעלות אחר האביב הערבי סביבו, והתמלא גאווה וציפייה מהקיץ החברתי בארצו, לא יכול שלא להפוך עכשיו לאזרח מודאג. לעת סתיו, די לו להטות אוזן לאנשים אליהם נשא עיניים כדי להתמלא חשש, שהמחאה החברתית הגדולה בתולדות מדינת ישראל מצטמצמת למימדי דאחקה. שהצונאמי העממי האדיר ששטף את רחובותינו אינו אלא הפנינג מושקע - וככל הפנינג, ימיו עליזים וקצרים.

 

ניקח את דפני ליף כדוגמה. הרי אין דוגמה נאה ממנה. בתגובה מנומקת ומנוסחת בקפידה לדו"ח טרכטנברג הבעייתי, אמרה המנהיגה המזוהה ביותר עם המחאה, שהפרופסור "הסתלבט עלינו". אתמול, לאחר פגישה באותו נושא עם שר הפנים, סיכמה בכובד ראש "אלי ישי יצא גבר", וחתמה את משנתה בסטטוס בפייסבוק במילים המרשימות "סחתיין אלי. לליברמן יש מה ללמוד". בשם המגניבוּת הבלתי נמנעת, נסגר המנשר בסמיילי מסורתי, להלן (:

 

עוד בערוץ הדעות:

 

מעבר לתחושה הפחות חשובה, לפיה יש בסיפור הגדול הזה אנשים שהשתן עלה להם לכובע, מתבררת עובדה מצערת: "ראשי המאבק" טובים ויפים ומתאימים לפעולות מחאה כהקמת מאהלים וארגון הפגנות המונים - ובאופן כללי, ליצירת מודעות ציבורית. זהו תפקיד נכבד ומשמעותי, בלעדיו לא יגיע שום מאבק לשום מקום.

 

הגיע הזמן להיפרד לשלום. דפני ליף בירוחם במהלך מחאת האוהלים  (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הגיע הזמן להיפרד לשלום. דפני ליף בירוחם במהלך מחאת האוהלים (צילום: הרצל יוסף)

 

השאלה המתבקשת היא: מה הלאה? ובשלב הבא, נראים החלוצים החרוצים חסרי אונים. אין להם כבר מה למכור, וגם אם יש, הם לא באמת יודעים איך. הציבור העצום שתמך במחאה לא מקבל מראשיה הצעירים דיון רציני, הצעה אופרטיבית, תוכנית אלטרנטיבית מגובשת. נושאי הבשורה, הדגל והמגאפון עתירי כוונות טובות, אך נעדרים כלים מקצועיים, נעדרים כלים פוליטיים.

 

הסייחים הנלהבים שהובילו בדהרה את הלהקה מיצו את עצמם. זהו, כנראה, קצה גבול יכולתם - גם אם כמה מהם התאהבו בפוזת מנהיגי העם והם מתקשים לשחרר. סלוגנים שמעיפים את הסכך וגימיקים שחבל על הזמן, כוחם יפה לצעדים ראשונים ורעננים של מהפכה. כדי ליישם אותה - במדינה דמוקרטית, מוסדית ומסודרת - יש להעביר את המושכות לידיים רציניות יותר.

 

שיחקו הנערים לפנינו, והם שיחקו אותה יפה מאוד. אם לימים המהלך הגדול יצלח, איש לא ישכח את תרומתם המכרעת של הדפני ליפים. אבל עתה הגיע זמנם של המבוגרים האחראים. הגיע תורם של המקצוענים. ואם כבר הזכרנו אותם, מישהו שמע מהם משהו? מישהו ראה התארגנות פוליטית חדשה? מפלגה מבטיחה?

 

אם תיתקלו בהם, מסרו להם שיזדרזו, שייצאו לשטח, שימלאו את החלל. כי ההודעה הרשמית טרם נמסרה, אבל המסיבה של דפני נגמרה ):

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קומיק רליף. דפני ליף
צילום: עופר עמרם
מומלצים