שתף קטע נבחר

שלב אחר שלב: כך נתפס הקצין שסחר בסמים

האזנות הסתר המפלילות, המחסום השיגרתי שמצא שהרכב לא תקין, המעקב אחר הגרר, עסקת הסמים בבסיס צבאי בין מסמכים מסווגים והמעצר בבית הכנסת - כך נתפס הקצין בדרגת רב-סרן החשוד שסחר בסמים שהוחרמו על-ידי כוחות הביטחון בדרום. "לוחם מהשורה ביום, סוחר סמים בלילה"

בשעה 22:00, רגע אחרי שנגמרה תפילת ערבית לסיום צום גדליה בבסיס צבאי אי שם בדרום, נכנס סגן-ניצב ידידיה סבג, ראש מפלג סמים ביחידה המרכזית של מחוז תל-אביב, יחד עם סגן-אלוף גיל, מפקד היחידה המרכזית של מצ"ח, לתוך בית הכנסת. לנוכחים במקום היה ברור שהשניים לא הגיעו כדי להתפלל. סגן-ניצב סבג נצמד לאחד הקצינים וביקש ממנו בשקט להתלוות אליו. רגע אחרי שדלת בית הכנסת נפתחה הוא הצמיד לידיו את האזיקים והודיע: "אתה עצור בחשד לסחר בסמים". הקצין השפיל מבט ולא ניסה להגיב.

 

מעצר הקצין - כותרות אחרונות

חשד: רב-סרן ניהל כנופיית סמים בגבול הדרומי

אם הקצין החשוד בסחר בסמים: "שמו לו רגל"

 

המעצר הדרמטי הזה של קצין בדרגת רב-סרן, בחשד ששלשל לכיסו מאות אלפי שקלים לאחר שמכר לעבריינים סמים שנתפסו על-ידי כוחות הביטחון, הגיע אחרי שבועות של חקירה סמויה שכללה גם האזנות לטלפון ומעקבים. זמן קצר קודם לכן הבינו במשטרה כי העסקה לה חיכו יצאה אל הפועל, לאחר שהקצין נשמע אומר לאחד הסוחרים שעמו קבע פגישה: "תבוא, החומר מחכה לך".

 

"תבוא, החומר מחכה לך". החשוד בבית המשפט (צילום: צפריר אביוב) (צילום: צפריר אביוב)
"תבוא, החומר מחכה לך". החשוד בבית המשפט(צילום: צפריר אביוב)

 

החקירה עצמה החלה ב-30 באוגוסט, אחרי עוד "עיסקה" מוצלחת שערכה הכנופייה, נסע אחד הבלדרים עם 17 ק"ג בתוך מכוניתו. לרוע מזלו, הוא נעצר לבדיקה במחסום משטרתי באזור תחנת מסובים, לבדיקת תקינות הרכב. בבדיקה נמצא שהרכב אינו תקין. השוטר הורה להוריד את המכונית מהכביש ואף הזמין גרר למקום. 

 

מעקב חשוד

במהלך הנסיעה הבחין נהג הגרר כי מישהו עוקב אחריו, ודיווח על כך לתחנת המשטרה המקומית. שוטרים עצרו את האיש שעקב אחר הגרר ואז בחיפוש ברכב התגלו הסמים. מכאן, הועברה החקירה לימ"ר תל אביב, שבעזרת מידע מודיעיני, הצליחו הבלשים לאמת את החשש כי הסמים הללו הגיעו מדרום הארץ ושקצין צה"ל מעורב בפרשה.

 

עוד כמה ימים חלפו עד שהבלשים הגיעו לשמות המעורבים ולזהותו של הקצין החשוד. במהלך האזנות הסתר הבינו במשטרה כי לכנופייה חסר סמים על מנת לבצע עיסקה נוספת. בצעד יוצא דופן, ניגש אז מפקד היחידה הקודם נצ"מ שלומי מיכאל לפרקליטות וביקש אישור מיוחד לביים עיסקת סמים.

 

הסמים בתחנת המשטרה (צילום: באדיבות משטרת ישראל) (צילום: באדיבות משטרת ישראל)
הסמים בתחנת המשטרה(צילום: באדיבות משטרת ישראל)

 

אחרי שהאישור ניתן, הוצבו על הגבול הדרומי בחשאי שני תיקים גדולים ובהם עשרות ק"ג של מריחואנה וחשיש. התרגיל עבד. חיילי אחד הגדודים המוצבים סמוך לגבול בדרום איתר את הסמים, ובתוך זמן קצר, הקצין ביקש להעביר אליו את הסמים שנתפסו.

 

כשקיבל את הסמים, הוא ערך את ההפרדה המהירה. את המריחאונה שלח לתחנת אופקים ואת החשיש השאיר על-פי החשד לעצמו במשרד, לעסקה עם חבריו לכנופייה. כמו בשאר העיסקאות גם הפעם תיאם הקצין עם שותפו לרשת, א', שהיה בעבר פקודו את העברת הסמים. הוא ביקש ממנו להגיע עם מדים, על מנת שיוכל להיכנס לבסיס, שם ימסור לו את הסמים.

 

לקראת מבצע המעצרים נערכו כמה ימים קודם לכן במשטרה ובמצ"ח. בלשים סמויים גוייסו בתור מילואימנקים ועמדות "גזלנים" חדשות נפרסו בדרכים המובילות לבסיס. "היה ברור לנו שכל דבר הכי קטן שימשוך תשומת לב יכול להפיל את המבצע" הודה סגן-ניצב סבג. "בכל זאת מדובר פה בקצין שהפעיל את הבסיס ויודע בדיוק מה קורה בכל נקודה ונקודה".

 

העסקה נקבעה לערב צום גדליה בבסיס בדרום בו משרת הקצין. א', תושב אור יהודה, היה בדרכו לביצוע העסקה, כשמאחוריו שובל של רכבי בילוש מוסווים. הבלשים היו בטוחים שהעסקה תתממש באזור נידח, אבל בעודם מתקרבים לשער הבסיס הבחינו בקצין יוצא אל הש"ג, נכנס לרכבו של העבריין ונכנס יחד איתו לבסיס. כוחות היחידה המרכזית של מצ"ח, שהיו פרושים בתוך הבסיס, קיבלו הודעה על שינוי בתוכנית.

 

ההצלחה: "המפקד, החומר אצלנו" 

העסקה יצאה אל הפועל בתוך משרדי היחידה בה משרת הקצין בבסיס הצבאי. בין ערימות של מסמכים מסווגים ותוכניות צבאיות, הועברו מידי הקצין לידי העבריין, לפי החשד, לא פחות מ-50 ק"ג של סמים. רגע אחרי שלחצו ידיים, נכנס העבריין למכוניתו עם שני תיקי צ'ימידאן ויצא לדרכו. סגן-ניצב סבג, שצפה בכל המהלך מרחוק, הורה לבלשים לא לעשות כלום בשלב הזה. הוא רצה להמתין שהעבריין יתרחק משער הבסיס כדי לעצור אותו ולוודא שברכבו אכן נמצאים סמים שיובילו גם להפללת הקצין. "רצינו ללכת על בטוח", יסבירו אחר כך בימ"ר תל אביב.

 

כמה קילומטרים מהבסיס, כשהוא נוסע לכאורה בבטחה במכוניתו שבה כמות גדולה של סמים שאמורה לספק לו רווח עצום, א' לא חשד בכלום. הוא גם לא ידע שהסמים שנמצאים אצלו מסומנים והם הושתלו על ידי המשטרה ושכל המכוניות שנסעו סביבו היו מכוניות משטרה. ברגע שנעצר ברמזור הראשון, קפצו עליו הבלשים, חטפו את מפתחות מכוניתו מהסוויץ', ומיהרו לפתוח את פגוש הרכב. "המפקד, החומר אצלנו", דיווח כעבור שניות רב-פקד גרשון לסגן-ניצב סבג, שחיכה בבסיס הצבאי במתח רב.

 

בשלב הזה הבין ראש המפלג שכל העבודה, שלוותה בחששות רבים ובספקות

לא מעטים בדבר האפשרות שקצין צה"ל יהיה מעורב בפרשה שכזאת, לא הייתה לחינם. רגע אחרי מעצרו של הקצין, בחיפוש שערכו באחד החדרים המבצעיים הרגישים בבסיס נמצאו עוד 8 ק"ג של חשיש, שכנראה היו מיועדים להימכר בעסקה הבאה יחד עם שרידים של הירואין, לצד 17 אלף שקלים במזומן.

 

הקצין, שהופתע מהמעצר, קשר את עצמו בחקירתו למעשים. מפקד המפלג ומפקד היחידה המרכזית של מצ"ח עדכנו בהתפתחויות את סגן מפקד החטיבה הדרומית, שהיה המום לגלות על החשדות החמורים המיוחסים לאחד מפקודיו. "הוא התנהג כלוחם מהשורה במהלך היום, וכאחרון סוחרי הסמים במהלך הלילה", סיכמו במשטרה את הפרשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקצין החשוד עם חבריו ליחידה
הקצין החשוד. הכניס את העבריין לבסיס
צילום: צפריר אביוב
הסמים שנתפסו
צילום: באדיבות משטרת ישראל
סגן-ניצב ידידה סבג
צילום: אלי סניור
מומלצים