שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מהסכך ועד לאתרוג: הלכות חג הסוכות
  מה מותר לאכול מחוץ לסוכה? מי נוטל את ארבעת המינים? והאם מותר לטייל בלי סוכה? כל ההלכות לחג הסוכות

  מהם התנאים הנחוצים לסוכה כשרה?

  לכתחילה, יש לעשות את הסוכה מארבע דפנות קבועות וחזקות. במקום שיש יריעות מתנדנדות, יש למתוח קנים או חוטים במרחקים של פחות מ-24 ס"מ בין החוטים, עד לגובה עשרה טפחים, שהם כ-80 ס"מ (כארבעה-חמישה חוטים).

   

  על מה צריך להקפיד בסכך, ובעיקר כשהוא מונח על פרגולה?

  "סכך לנצח" - כשר. צריך להקפיד להניח את הסכך על גבי עצים, ולא על המסגרת העשויה מתכת.

   

  כדאי להניח מעל הסכך ענפים אחדים כדי שלא יעוף ברוח. יש להקפיד שלא להניחו מתחת גג או אילן. אפשר להניח את הסכך על פרגולה העשויה עץ, בתנאי שהרווחים בין הפסים גדולים מרוחב הפסים עצמם (היינו, שרוב הרשת איננה מוצלת). כאשר על חלק מהסוכה יש גג - יש לשאול באילו מקרים הסוכה כשרה. בכל מקרה, לגברים אסור לשבת מתחת לגג.

   

  כיצד מקיימים את מצוות הישיבה בסוכה?

  בלילה הראשון חובה לאכול כזית פת תוך שיעור כדי אכילת פרס (שמונה דקות). כל אכילת קבע צריך לאכול בסוכה, ובכל פעם מברכים "לישב בסוכה". האשכנזים מחמירים לברך גם באכילת עוגות ושתיית יין. שתיית משקאות קלים ואכילת פירות וירקות אינן מחייבות סוכה, והמחמיר הרי זה משובח. מצווה לישון בסוכה, אפילו שינת עראי.

   

  האם מותר לטייל בחג במקום שאין בו סוכה?

  הולכי דרכים פטורים מסוכה. יש אומרים שהפטור הוא דווקא בנסיעה הכרחית, ולא בטיולים. לכן טוב שאדם יתכנן את נסיעותיו למקום שיש בו סוכה. ומותר לבנות סוכה בחול המועד במקום הצורך. אפשר לבנות גם על רכב, וכיום יש סוכות מתפרקות שקל לטלטלן ולהרכיבן.

   

  מהם העקרונות לכשרות ארבעת המינים?

  לולב: יש להקפיד על אורך מינימאלי של ארבעה טפחים (לשִדרה), שיהיה ישר, ושהעלים בראשו לא יהיו פתוחים (טפח אחד שווה לשמונה סנטימטרים, ולפי החזון איש – 9.6 סנטימטרים).

   

  אתרוג: לא מורכב. שלא יהיה חסר (חלק, בלי נקבים), בלי נקודות ושמראהו לא יהיה שחור. ככל שהוא נקי ונטול פגמים, בפרט בחלקו העליון - הרי הוא מהודר יותר.

   

  הדס: לוקחים שלושה ענפים, שאורכם שלושה טפחים לפחות. רוב העלים צריכים להיות משולשים (כלומר, שלושה עלים היוצאים מנקודה אחת).

   

  ערבה: שני ענפים. אורך הענף - שלושה טפחים. יש להקפיד שלא יהיו כמושים, ובפרט בימי החג האחרונים. כמשו - יחליף לענפים טריים ולחים.

   

  כיצד מקיימים את מצוות ארבעת המינים?

  אוגדים את שלושת המינים. הנרתיק (קוישלך) שמניחים בו נחשב כקשירה, ורצוי לקשור עוד (המנהג - לעשות שלושה קשרים ממין הלולב). הספרדים נוהגים לקשט את הלולב בחוטים ובקישורים אחרים, שאינם ממין הלולב.

   

  נוטלים בעמידה - הלולב ביד ימין והאתרוג בשמאל וראשו למטה. מברכים והופכים את האתרוג.
  נשים פטורות, אך נוהגות ליטול לולב, והאשכנזיות גם מברכות.

   

  נענועי הלולב: מנענעים לאחר הברכה, ובאמירת ההלל. יש כמה מנהגים באופן הנענוע; נוסח אשכנז וספרד: מזרח, דרום, מערב, צפון, מעלה ומטה. שלוש פעמים בכל כיוון. למנהג חסידים והאר"י: דרום, צפון, מזרח, מעלה, מטה ומערב.

   

  חג שמח (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר).

   

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מהסכך ועד לאתרוג: הלכות חג הסוכות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דפנוות קבועות
  צילום: שי רוזנצוויג
  סט ארבעה מינים
  צילום: Shutterstock
  מומלצים