שתף קטע נבחר

אביו של אופיר רחום: הבטיחו לי שהרוצחים יינמקו

בין המחבלים הפלסטינים שיחזרו הביתה במסגרת עסקת שליט, גם אמנה מונא, שב-2001 פיתתה את הנער אופיר רחום לשטחים, שם נרצח. אמש ישב אביו מול הטלוויזיה, וגילה שהיא תשוחרר: "זו כניעה לטרור, היא רצחה את בני בדם קר"

הרבה חגיגות היו אמש והלילה (יום ד') במאהל של משפחת גלעד שליט בירושלים, אבל מהצד השני של המתרס ניצבות משפחות נפגעי הטרור, שבין המחבלים שישוחררו גם רוצחי המונים שהביאו למות יקיריהם. חלק מבני המשפחות האלה הגיעו בעצמם למאהל, הפגינו נגד העסקה, והניפו שלטים שעליהם נכתב בין השאר "דם ההורים שלי צורח מהקבר". במסגרת העסקה ישוחררו כל האסירות הפלסטיניות, בהן גם אמנה מונא, מי שפיתתה את הנער אופיר רחום מאשקלון והביאה לרציחתו.

 

גלעד שליט - הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

רצח אופיר רחום היה אחד האירועים הזכורים באינתיפאדת אל-אקצה. בין השניים נרקם קשר דרך האינטרנט, ובינואר 2001 קבעו רחום, בן 16 מאשקלון, ומונא, להיפגש. היא פיתתה אותו לעלות אל מכוניתה במסווה של פגישה רומנטית, והובילה אותו לשטחים, שם נרצח בידי מחבלים.

 

אופיר רחום ז"ל. הכל התחיל בשיחת אינטרנט (צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב) (צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב)
אופיר רחום ז"ל. הכל התחיל בשיחת אינטרנט(צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב)

 

אמש קיבל אביו של אופיר ז"ל, שלום, בתדהמה את הבשורה של שחרורה של המחבלת שהייתה אחראית לרצח בנו. "הגעתי הביתה מהעבודה, ושמעתי בחדשות שמדברים על גלעד שליט. חשבתי ששוב הייתה איזו יוזמה של מטה גלעד שליט, ולאט לאט התחדדה בי ההכרה שמדובר עכשיו בעסקה שהולכת ונשלמת. ישבתי מול הטלוויזיה, וידעתי שעוד מעט יודיעו על שחרורה של הרוצחת. בעודי מקשיב הבנתי שזהו, שהפעם העסקה נחתמה ואין דרך חזרה".

 

עוד כתבות על עסקת שליט:

 • הממשלה התכנסה להצביע על עסקת שליט
 • אלף אסירים ישוחררו, גם מרואן ברגותי?
 • משפחת שליט: עכשיו או לעולם לא
 • צפו: הסרטון האחרון של גלעד בשבי

   

  ככל שחלף הזמן ועוד ועוד שמות של אסירים נזרקו לאוויר, כך שגם שמה של אמנה מונא הוזכר שוב ושוב, התמלא האב בכעס. "כל הזמן מדברים על עסקה כאילו מדובר כאן באיזו עסקה למכירת בית או משהו כזה. זו לא עסקה, זו פשוט כניעה לטרור. הם משחררים רוצחת שרצחה את בני בדם קר".

   

  "וכמה ישחררו בעסקה הבאה?"

  לדברי האב, הוא בעיקר מבולבל: "אני מביט בנתניהו, אותו ראש ממשלה שלפני חודשיים אמר שהוא מתנגד לשחרור רוצחים, מגלגל כעת עיניים ומדבר יותר כמו עורך דין, מנסה להסביר לנו עכשיו למה לקבל את העסקה הזו. הוא מסביר לנו שזה בגלל 'האביב הערבי', ואני מנסה להבין היטב את המילים שלו ואת מה שבין השורות ולא מבין. הרי בעולם הערבי יש כעת בעיקר בלאגן, ובמקום להרגיע את השטח שופכים לתוכו דלק בדמות 1,000 רוצחים".

   

  האב, שלום רחום. לא מבין את נתניהו (צילום: גיא אסיאג) (צילום: גיא אסיאג)
  האב, שלום רחום. לא מבין את נתניהו(צילום: גיא אסיאג)

  שלום רחום אומר כי עכשיו, עם ההכנות לשחרור כאלף מחבלים, "יש בינינו 1,000 מתים-מהלכים. אלה אותם 1,000 אנשים או יותר שייהרגו כתוצאה משחרור המחבלים האלה, וכשהם ייהרגו יבוא ראש הממשלה ויבואו השרים, ירכינו ראש מולם, יגלגלו עיניים, ויגידו שלבם איתם. כמו שבאו אלינו אחרי שאופיר נרצח ואמרו לנו שלבם איתנו ושהם יעשו הכל כדי ללכוד את הרוצחים, שישיגו אותם עד חורמה והם יינמקו בכלא כל ימי חייהם. הם אכן נלכדו, אבל הם

  משוחררים".

   

  "לבי לבי עם משפחת שליט, אין אדם שרוצה בשחרור גלעד יותר ממני, אני יכול להבין אותם", אמר רחום, "אבל המשוואה הזו הרבה יותר מורכבת. במשוואה הזו יושבים לא רק בני משפחת שליט, אלא גם כל אותם מתים פוטנציאליים. אני רק יושב ומביט בשידורים, והלב שלי כואב. אבל אין מה לעשות, אפילו עתירה לבג"ץ לא תועיל. אני חסר אונים מול המערכת, אני יכול רק לשבת ולבכות את הכניעה הזו לטרור, וכל הזמן לחשוב מה יקרה בפעם הבאה. מה יקרה עם החייל הבא שייחטף - כמה יתנו אז? מה יגידו אז? נתנו 1,000 אסירים, ועכשיו אפשר לתת יותר?".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אמנה מונא. "הבנתי שהעסקה נחתמה, אין דרך חזרה"
  נתניהו בישיבת החירום. "מדבר כמו עורך דין"
  צילום: אבי אוחיון לע"מ
  מומלצים