שתף קטע נבחר

אבי הלנה ראפ: איך רוצח שעקר לב משתחרר?

במאי 1992 המתינה הלנה ראפ, נערה בת 15, לאוטובוס בדרך לבית הספר. מחבל התנפל עליה ודקר אותה למוות. אביה של הנערה הופתע לגלות כי הרוצח ישוחרר ביום שלישי: "יש לי הבטחות מראשי ממשלה שהוא לא ישוחרר. דמם של בתי ושל רבים אחרים זועק מהאדמה - נקמה, נקמה"

המחבל שרצח נערה שהלכה לבית הספר לפני 19 שנה - ישוחרר ביום שלישי: זאב ראפ, אביה של הנערה הלנה ראפ שנרצחה בבת-ים, הזדעזע לגלות את שם רוצח בתו, פואד עמרין, ברשימת המחבלים שישוחררו בעסקה. הערב (יום א') הוא אמר ל-ynet בזעם כי שמע בתקשורת שהרוצח ברשימה. "ראש הממשלה בא ומנחית עלינו עניין כזה, שהרוצח שפתח לבתי את החזה עם סכין והוציא לה את הלב - משתחרר".

 

גלעד שליט בדרך הביתה - כל הכתבות והפרשנויות בעמוד מיוחד

 

הלנה ראפ, בת 15 וחצי במותה, נרצחה בטיילת בבת-ים, ב-24 במאי 1992. היא יצאה בשעה 7:10 בבוקר מביתה לתחנת האוטובוס, בסמוך לטיילת בעיר. עמרין ממחנה הפליטים נוסיראת שלף סכין מטבח והתנפל עליה. הוא דקר אותה בחזה ובגב. נערה שהיתה ליד הלנה נמלטה וניצלה.

 

זאב ראפ ליד האנדרטה לזכר בתו (צילום: אבי מועלם, "חולון בת-ים") (צילום: אבי מועלם,
זאב ראפ ליד האנדרטה לזכר בתו(צילום: אבי מועלם, "חולון בת-ים")

 

זאב ראפ אמר כי הובטח לו בעבר כי רוצח בתו לא ישתחרר לעולם. "יש לי הבטחות בכתב מראשי ממשלות קודמים, מאריק שרון, מאהוד אולמרט", הוא אמר. הוא תקף את ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "אם אתה כראש ממשלה עושה דבר כזה, כבד את המשפחות, תודיע לנו ואז תעשה דבר כזה. מי אתה שאתה משחרר את רוצחי ילדנו? גם לנו מה יש להגיד".

 

גלעד שליט - כתבות אחרונות

אביבה שליט: דחיית העסקה תסכן את גלעד

הפרקליטות: "שחרור אסירים - שיקול מדיני"

3 בניה של משיקת הקמפיין באו"ם יישארו בכלא

 

ראפ עתר נגד שחרור המחבלים, במסגרת עתירת ארגון אלמגור. "צוחקים על כולנו בעתירה הזו, כי בית המשפט אינו מוסמך לשנות החלטות ממשלה", הוא אמר בכאב. "בתי בת ה-15 בסך הכל חיכתה לאוטובוס בדרך לבית הספר. ראש הממשלה שהתנגד כל השנים לשחרור כזה, שיקר לכולם".

 

האב השכול אמר כי הוא ניסה ליצור קשר עם מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, אך ללא הצלחה. הוא הצהיר כי לא יתמוך בנתניהו עוד. "אני עכשיו אומר לראש הממשלה - העם בחר בך, אך אעשה הכל בכדי שלא תיבחר שוב. במשפחות שכולות לא מזלזלים". הוא הוסיף: "עדיין לא מאוחר לגמרי, אני דורש מראש הממשלה שיסביר לנו מה קורה כאן. הוא חושב שהכלבים ינבחו והשיירה תעבור".

 

מעבר רפיח לקראת חילופי השבויים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מעבר רפיח לקראת חילופי השבויים(צילום: EPA)

 

ראפ אמר כי הוא חושש שרוצח בתו יחזור לטרור: "רוצח בתי רק בן 38, כל חייו לפניו. הוא יכול לחזור ולבצע עוד פיגועים ולהשתחרר בחטיפה הבאה, ואז שוב יספרו לנו על סיכון מחושב שאנו לוקחים. מה יאמר אז ראש הממשלה, שלקח אחריות? ישחרר עוד 1,000 מחבלים?

בשביל מה יש בית משפט אם ראש הממשלה מבטל החלטות שלו לגבי רוצחים נתעבים. אין בשום מדינה בעולם התנהלות כזאת. שראש הממשלה ישחרר את כל האסירים, שיגמור עם זה. הוא אפילו לא טורח להודיע לנו. דמה של בתי ורבים אחרים זועק מהאדמה - נקמה, נקמה".

 

היה מי שסימן את הרצח ההוא כקו פרשת המים של ממשלת יצחק שמיר, ואת תחילתו של המהפך שבסופו עלתה לשלטון מפלגת העבודה ובראשה יצחק רבין חודש לאחר מכן. זאב ראפ התפרסם בשעתו כמי שהוביל את המאבק החברתי לאחר הרצח, שכלל הפגנות סוערות. מאז, הוא נשאב לפעילות למען נפגעי טרור, ואף הקים עמותה שנקראת "חיים טובים יותר לנפגעי טרור", התומכת באלמנות, ביתומים ובבני משפחתם של נפגעי טרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: צביקה טישלר
הלנה ראפ ז"ל
צילום רפרודוקציה: צביקה טישלר
מומלצים