שתף קטע נבחר

"צה"ל אמר שאי אפשר להודיע למשפחות נרצחים"

מאות תלונות הגיעו לארגון יד לַבּנים. "ראש אכ"א הבינה, אבל אמרה שאי אפשר לעשות פילוח בקרב המשפחות ולדעת מי מהאחראים לאיזה פיגוע ישוחרר"

במערכת הביטחון נערכו לכל פרט במבצע לשחרור גלעד שליט , אך שכחו להודיע למשפחות השכולות: עשרות משפחות שכולות, חלקם של חללי צה"ל וחלקם של נפגעי פעולות איבה, זועמות על מערכת הביטחון שלא טרחה ליידע אותם מראש על שחרור מאות המחבלים שרצחו את יקירהן.

 

 

לארגון יד לַבּנים הגיעו אמש והבוקר (יום ב') עשרות תלונות זועמות על כך שאיש לא טרח להודיע למשפחות השכולות, שגילו זאת באמצעי התקשורת וחוו מחדש את הכאב. בארגון מעריכים שיש עדיין משפחות רבות, בעיקר הורים מבוגרים, שבניהם נרצחו בפיגועים ועדיין לא יודעים שהמחבלים ייצאו מחר לחופשי.

 

"כאילו רוצחים להם את הילד מחדש". המשפחות למדו על שחרור האסירים מהתקשורת (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
"כאילו רוצחים להם את הילד מחדש". המשפחות למדו על שחרור האסירים מהתקשורת(צילום: חגי אהרון)

 

יו"ר יד לבנים, אלי בן-שם, אמר ל-ynet כי "לא ייתכן שיהיה פסטיבל תקשורתי כזה גדול והיערכות שיא למהלך, מבלי לקחת בחשבון את הטראומה שחוות עכשיו משפחות שכול רבות". לדבריו, "מדובר במאות משפחות, וחבל שכלל לא נערכו לכך. עדיין לא מאוחר שהצבא ישלח עובד סוציאלי או פסיכולוג למשפחות שזקוקות לכך".

 

המשפחות השכולות מתקשות להשלים:

 

בן-שם הדגיש כי המשפחות השכולות כלל לא מתעסקות בויכוח האם לשחרר אסירים או לא. לדבריו, המשפחות תומכות בעסקה, "זהו נושא מאוד רגיש וסבו של גלעד, צבי, בעצמו היה חבר בהנהלת הארגון". יואל, בנו של צבי ואחיו של נועם שליט, נפל במלחמת יום הכיפורים.

 

יו"ר הארגון הוסיף כי שוחח הבוקר בנושא עם ראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי. "היא הבינה את תלונות המשפחות וסיפרה שאין באפשרות הצבא לבצע פילוח בקרב המשפחות ולדעת מי מהאחראים לפיגועים ישוחרר ומי לא, לפי משפחות. היא הבטיחה שתנסה לעזור ושקציני נפגעים ינסו ליצור קשר עם המשפחות".

 

המשפחות שמעו על שחרור האסירים בתקשורת. המחבל עם הדם על הידיים ישוחרר (צילום: imagebank/AFP) (צילום: imagebank/AFP)
המשפחות שמעו על שחרור האסירים בתקשורת. המחבל עם הדם על הידיים ישוחרר(צילום: imagebank/AFP)

 

בעקבות הפרסום אמש ב-ynet כי מבצע הלינץ' ברמאללה ישוחרר במסגרת העסקה, סיפר בן-שם, הורים שכולים, בהם גם אביו של החייל שנרצח בלינץ', יוסי אברהמי, מרגישים כאילו רוצחים את יקרם מחדש. "בנותיו של אברהמי לא מפסיקות לבכות מאז ששמעו אתמול מהתקשורת על השחרור של רוצח אחיהן,

והוא עצמו בשוק. הורים אחרים סיפרו שהידיעה על השחרור היא בגדר טראומה כואבת ופתיחת הפצעים מחדש, כאילו רוצחים להם את הילד מחדש".

 

יש לציין כי בעוד שאת משפחות חללי צה"ל מלוות קצינות נפגעים של צה"ל, משפחות חללי פעולות האיבה מקבלות ליווי ותמיכה מהמדינה דרך הביטוח הלאומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גילו על שחרור האסירים בתקשורת
צילום: AP
לא לקחו בחשבון את המשפחות. אלי בן-שם
צילום: דורון גולן
מומלצים