שתף קטע נבחר

ערביי ישראל נגד חמאס: מה עם האסירות שלנו?

במגזר מוחים על אי שחרורן של 3 ערביות ישראליות במסגרת עסקת שליט. "חמאס לא עשו לנו טובה בשחרור שישה אסירים, זו לא עסקה טובה", אמרו בסכנין. גם ברמאללה הפגינו נגד ההסכם

אחרי הביקורת מבית על חמאס מגיעות תלונות על הארגון גם מקרב ערביי ישראל, שמאוכזבים קשות מאי שחרורן של שלוש אסירות מהכלא במסגרת עסקת גלעד שליט. בתנועה האסלאמית אף שוקלים בשל כך לבטל את הפסטיבל שאמור להיערך לכבוד ששת האסירים שכן יצאו לחופשי. במקביל, ברמאללה הפגינו 200 בני משפחות של אסירים ביטחוניים פלסטיניים, שלא נכללו בעסקה.

 

 

נושא האסירות הפלסטיניות הפך למרכזי בכל העסקה. בעוד שבחמאס הבטיחו לרוקן את בתי הכלא מנשים, התברר כי ישנן אסירות שיישארו במאסר, ביניהן שלוש ערביות ישראליות. אתמול נערכה באום אל פאחם הפגנה בה נשמעה קריאה לשחרור כל האסירות, אך בחמאס כבר הודיעו כי לא יפוצצו את העסקה  על הנותרות מאחור.

 

את המרמור במגזר, מבטא היטב הפעיל הפוליטי אימן חאג' יחיא מטייבה. "זאת עסקה לא שלמה ועלובה, ואנו מופתעים מחמאס, שוויתרו על שלושת האסירות מערביי 48", הוא אומר. "אנחנו לא משתכנעים מכל ההצדקות הפוליטיות שהם מציגים, אנחנו דורשים הסברים לכך שהאסירות נשארו בכלא".

 

עסקת גלעד שליט - הכתבות האחרונות:

 

שחרור אסירות מכלא הדרים. לא כולן  כלולות בעסקה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שחרור אסירות מכלא הדרים. לא כולן כלולות בעסקה(צילום: עידו ארז)

 

חמאס התגאה בכך שבעסקה שוחררו אסירים מקרב ערביי ישראל, אבל במגזר לא מתרשמים מכך. "חמאס דאג לעם שלו ולא התייחס לערבי ישראל", אומר האני בדארנה מסכנין, "הם דיברו על שחרור ששת אסירים כדי להראות שהם דואגים לנו, הם חשבו שאנו ילדים קטנים ויכולים לשחק בנו מתי שבא להם. אני אומר לחמאס - 'אתם לא עשיתם לנו טובות בשחרור 6 האסירים, זאת עסקה לא מוצלחת'".

 

גם בכפר קאסם נשמעו קולות דומים."עסקת שליט הראתה לנו שאין ערך לערבי ישראל מצד ישראל וחמאס. אני לא מאמין לשני הצדדים, הם עבדו עלינו. בחמאס הוכיחו שאין להם מילה. הם אמרו שלא תהיה עסקה בלי כל האסירות, אבל זה לא קרה. הכל דיבורים באוויר", אמר התושב סעיד עיסא.

 

עיסא הוסיף כי הוא מברך על העסקה, אולם השמחה שלו לא שלמה: "היה צריך לשחרר קודם כל את האסירות שמגיעות מעיילוט, טירה ועראבה. זה צעד לא הגון ויש מאחוריו ריחות מסריחים, שעומדים מאחוריהם חמאס וישראל".  

 

מחאה ברמאללה. "חלוקה לא שוויונית" (צילום: גור דותן) (צילום: גור דותן)
מחאה ברמאללה. "חלוקה לא שוויונית"(צילום: גור דותן)

 

בהפגנה ברמאללה השתתפו בני משפחותיהם של אסירים פלסטינים מכל

הפלגים, שלא ייצאו לחופש במסגרת העסקה. הם נשאו תמונות של האסירים, ביניהם מרואן ברגותי ואחמד סעדאת, הבכירים שלא נכללו בעסקה.

 

אביו של אחד האסירים מתח ביקורת על החמאס ואמר: "לצערי הרב לא הייתה בעסקה הזאת חלוקה שוויונית של האסירים מהפלגים השונים". בני משפחתו של מחמוד ג'בארין, שנשפט לתקופה ארוכה בכלא הישראלי, הביעו תקווה כי בסוף גם בנם ישוחרר - גם אם זה אומר שחיילים ישראלים נוספים ייחטפו. "אתם בישראל חייבים להבין שאין לנו אפשרות אחרת להביא לשחרורם של האסירים", ניסו להסביר.  

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמאללה. גם שם מוחים על אלו שלא נכללו בעסקה
צילום: גור דותן
שחרור אסירים. שישה מהם יחזרו לביתם בישראל
צילום: AP
מומלצים