שתף קטע נבחר

מאיר דגן: העסקה גרועה יותר מזו שאולמרט דחה

ראש המוסד לשעבר שוחח עם יו"ר ארגון אלמגור ותקף בחריפות את עסקת השבויים שבמסגרתה ישוחרר גלעד שליט בתמורה ל-1,027 אסירים ביטחוניים: "העסקה הזו גרועה מהעסקה לה סירב אולמרט". נתניהו יאמר מחר: "אנחנו לא חוגגים שחרור רוצחים"

ראשי מערכת הביטחון הפצירו בממשלה לאשר את עסקת השבויים, אך ראש המוסד לשעבר מתנגד בתוקף לשחרור 1,027 אסירים ביטחוניים בתמורה לגלעד שליט. לדברי יו"ר ארגון נפגעי הטרור "אלמגור", מאיר אינדור, אמר לו אתמול מאיר דגן כי "העסקה הזו גרועה מהעסקה לה סירב אולמרט".

 

 

עסקת גלעד שליט - הכתבות האחרונות:

 

בשיחה אמר דגן כי הוא וראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, התנגדו לעסקה שהוצעה על-ידי חמאס ב-2009 בשלהי כהונת ממשלת אולמרט, בעוד שאולמרט צידד בה. השניים, לדבריו, הצליחו לשכנע את ראש הממשלה כי העסקה לא כדאית. לדברי דגן, היה ניתן להגיע לעסקה הנוכחית כבר לפני שנתיים וחצי.

 

אינדור ציטט את דבריו של דגן בדיון שהתקיים בבג"ץ בנוגע לעתירות נגד עסקת השבויים. יש לציין כי מחליפו של דגן, ראש המוסד תמיר פרדו, תומך בעסקה שאמורה לצאת אל הפועל מחר, כמו גם ראש השב"כ הנוכחי יורם כהן.

 

בנאום שנשא ביוני האחרון התייחס דגן לעסקה לשחרור גלעד שליט והבהיר: "איני מתנגד לעסקה בעניין שליט, אלא לעסקה הנוכחית של שחרור 450 מהרוצחים הגרועים ביותר שצה"ל רדף אחריהם. מה יהיה מחיר הדמים משחרור זה?".

 

ראש המוסד לשעבר כבר מתח ביקורת על הממשלה בהזדמנויות שונות מאז שסיים את תפקידו ועורר סערה כשאמר כי תקיפה באיראן תהיה "רעיון מטופש". הוא גם טען כי "יש רדידות בדיון לגבי האתגרים הביטחוניים של ישראל, הם מנוהלים כולם בסיסמאות".

 

נתניהו יאמר: "מתברכים בשובו של גלעד" 

ראש הממשלה, שאישר את העסקה, צפוי לעמוד מחר בבוקר על ההבדלים בין ישראל לפלסטינים. "עמנו נבדל בכך שאיננו חוגגים שחרור של רוצחים", יאמר נתניהו לאחר שגלעד שליט יחצה את הגבול לישראל, אחרי 1,941 ימים בשבי בעזה.

 

"אנחו מתברכים היום בשובו של גלעד למדינתו החופשית", יגיד נתניהו אחרי השלמתה של העסקה, שבשלב הראשון שלה ישוחררו 450 אסירים ו-27 אסירות. הוא יתייחס גם לחגיגות בעזה ובגדה ויאמר: "העם שלנו נבדל בכך שאנחנו לא חוגגים שחרור של רוצחים".

 

האב נועם שליט, הערב במצפה הילה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
האב נועם שליט, הערב במצפה הילה(צילום: מוטי קמחי)
 

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הגיע הערב לקהיר בראש משלחת של הארגון כדי לפקח מקרוב אחרי ביצוע עסקת חילופי השבויים, וכדי לקבל את פניהם של 40 האסירים הפלסטינים שיגורשו לחו"ל.

 

היום קיימו ראשי שירות בתי הסוהר הערכת מצב לקראת מבצע "בית השואבה", במהלכו ישוחררו 477 האסירים, מהם 280 שנגזרו עליהם מאסרי עולם. כוחות מיחידת נחשון יעבירו 37 אסירים ואסירות מכלא השרון למחסום ביתוניא ליד רמאללה, שם ישוחררו.

 

"חזרת פתאום, הנה אתה בבית". מחכים לגלעד (צילום: אבישג-שאר ישוב) (צילום: אבישג-שאר ישוב)
"חזרת פתאום, הנה אתה בבית". מחכים לגלעד(צילום: אבישג-שאר ישוב)

 

שאר האסירים הפלסטינים יועברו מכלא קציעות שבדרום למחסומים בביתוניא וכרם שלום שברצועת עזה. האסירים הערבים-ישראלים יועברו לבתי הסוהר איילון ומגידו. אחד מהם יועבר לתחנת המשטרה בקצרין, שם ישוחרר.

 

מחכים לבג"ץ 

שופטי בג"ץ צפויים להודיע הערב על פסיקתם בנוגע לעתירות שהוגשו נגד עסקת השבויים. במהלך דיון סוער בבית המשפט העליון התעמתו בני משפחות שכולות עם נועם שליט, אביו של החייל החטוף, שקרא לשופטים לא למנוע את ביצוע העסקה.

 

הנשיא שמעון פרס נפגש הערב עם נציגי המשפחות השכולות והבהיר

להם שלא יתערב בהחלטת הממשלה. עם זאת, הוא הביע הזדהות עם כאבן של המשפחות ואמר כי הלב נקרע מעסקת השבויים שבמסגרתה ישתחררו מאות מחבלים עם דם על הידיים.

 

אם השופטים ייתנו אור ירוק לעסקה, גלעד שליט יועבר מחר בשעות הבוקר מרצועת עזה למצרים ומשם לישראל. אחרי כמעט חמש שנים וחצי בשבי, הוא יתאחד עם בני משפחתו בבסיס תל נוף ולאחר מכן יוטס לביתו במצפה הילה, שם צפויים שכניו לערוך לכבודו קבלת פנים חגיגית.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביעד גליקמן, אליאור לוי ורענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיר דגן
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. מפרט על ההבדל
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
בסיס תל נוף מוכן לגלעד
צילום: אמיר לוי
בכרם שלום, המקום ממנו נחטף שליט
צילום: אליעד לוי
מומלצים