שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יתר לחץ דם בתחילת ההריון מגביר הסיכון למומים בעובר

  מחקר ענק, שכלל קרוב לחצי מיליון נשים, מצא כי יתר לחץ דם בשליש הראשון להריון מגביר את הסיכון להיווצרות מומים מולדים בעובר. הממצא סותר השערות קודמות לפיהן תרופות ליתר לחץ דם הן המסוכנות - ולא המחלה עצמה

  יתר לחץ דם מסוכן - גם בתחילת ההריון: מחקר חדש מגלה כי יתר לחץ דם בטרימסטר הראשון להריון מגבירה את הסיכון למומים מולדים אצל העובר. המחקר פורסם היום (ג') בכתב העת הרפואי BMJ בגליונו החדש.

   

  עוד בנושא הריון ולידה :

   

  לא התרופות, אלא לחץ הדם הגבוה 

  כבר זמן רב ידוע כי התרופות הפופולריות להורדת לחץ דם מסוג ACE (מעכבי האנזים ממיר אנגיוטנסין) מגבירות את הסיכון למומים מולדים כאשר הן נלקחות בטרימסטר השני והשלישי להריון. אולם השפעתן לא הייתה ידועה במהלך הטרימסטר הראשון להריון. לכן החליטו חוקרות ממרכז המחקר בקליפורניה לבדוק את השפעת התרופות בתקופה זו. במחקר נכללו 465,754 זוגות של אמהות וילדיהן מאיזור צפון קליפורניה והוא בוצע בין השנים 1995 עד 2008.

   

  ממצאי המחקר הראו כי נשים שנטלו תרופות להורדת לחץ דם מסוג ACE במהלך הטרימסטר הראשון להריון היו בסיכון גבוה ללדת תינוקות עם מומים מולדים, בהשוואה לנשים שלא נטלו תרופות ללחץ דם. עם זאת, הסיכון למומים מולדים בתחילת ההריון נותר גבוה גם בקרב נשים שנטלו תרופות אחרות ליתר לחץ דם ובקרב נשים שסבלו מיתר לחץ דם ולא טופלו תרופתית כלל. מכאן הסיקו החוקרות כי לחץ הדם הגבוה עצמו הוא שמעלה את הסיכון להיווצרות מומים מולדים בעובר, ללא קשר לתרופות.

   

  במאמר נלווה, שפורסם אף הוא ב-BMJ, כתב פרופ' אלן מיטשל מאוניברסיטת בוסטון כי "נראה שחשיפה לתרופות ליתר לחץ דם מסוג ACE אינן מסוכנות יותר מכל תרופה אחרת ליתר לחץ דם, וכי הסיכון נובע מיתר לחץ הדם".

   

  הסיכון ביתר לחץ דם: רעלת הריון

  יתר לחץ דם הוא אחד מגורמי התמותה המרכזיים בעולם המערבי. הוא נקרא "הרוצח השקט" משום שלא ניתן להבחין בסימנים, עד להידרדרות משמעותית. כאמור, מחקרים קודמים קשרו היווצרות מומים מולדים בעובר לנטילת תרופות ליתר לחץ דם מסוג ACE.

   

  אולם יתר לחץ דם טומן בחובו סיכון נוסף: רעלת הריון. המדובר במחלה המופיעה אצל צעירות בהריון בלבד. מרבית המקרים מתרחשים בהריון ראשון. המחלה, שהגורם לה אינו ברור עדיין, מאופיינת בהופעת בצקות, חלבון גבוה בשתן ועלייה בלחץ הדם.

   

  כ-15% ממקרי המוות של נשים בהריון ואמהות טריות בעולם נגרם בשל רעלת הריון. כאשר מדובר בתאומים המחלה מופיעה מוקדם יותר, כבר בשבוע ה-20 להריון. בשאר המקרים המחלה מופיעה לרוב לאחר השבוע ה-20 להריון.

   

  רעלת הריון עלולה להידרדר ולערב איברים נוספים בגוף, ובהם הכבד ומערכת הקרישה. רעלת הריון שאינה מטופלת מסתיימת באקלמפסיה: מצב של פרכוסים הדומים לאפילפסיה. במצב כזה הטיפול המוחלט היחיד הוא סיום ההריון.

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יתר לחץ דם בהריון. עלול להוביל לרעלת
  צילום: Index Open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים