שתף קטע נבחר

העסקה מתקדמת: האסירים הועברו לצלב האדום

חילופי השבויים מתנהלים לפי כל התוכניות: ב-2:30 בלילה ניתן האות ליציאת האסירים - תחילה מכלא השרון ואחר-כך מקציעות, וב-6:00 בבוקר כל 477 האסירים המשוחררים כבר הגיעו לנקודות הגבול. משפחת שליט יצאה לתל-נוף. צפו בשידור הישיר ב-ynet

1,941 ימים לאחר שנחטף, העסקה לשחרור גלעד שליט  נמצאת בעיצומה: כל 477 האסירים שאמורים להשתחרר בשלב הראשון של העסקה לשחרור החייל החטוף, יצאו הלילה והבוקר (יום ג') מבתי הכלא לנקודות השחרור והועברו לידי הצלב האדום.

 

האות ליציאת האסירים ניתן בשעה 2:30, כשראשוני האסירים עזבו את בית הסוהר "השרון", ולאחר מכן יצאו אסירים נוספים מכלא קציעות לכרם שלום. משפחת שליט יצאה ממצפה הילה לבסיס חיל האוויר בתל-נוף, שם היא אמורה להתאחד עם הבן גלעד. יציאת האסירים מבתי הכלא הסתיימה בשעה 6:00 בבוקר. ynet העביר שידור חי מכל מוקדי ההתרחשויות.

 

המשטרה פרשה עשרות מחסומים באזור כרם שלום ויישובי חבל אשכול, כשהחלק הדרומי של הגזרה הוכרז כשטח צבאי סגור והתנועה בו אסורה. בשטח הזה, במקביל ובמרחק של פחות משלושה קילומטרים זה מזה, אמורים להתרחש שני האירועים המכוננים של היום: הגעת גלעד שליט לבסיס צבאי בסמוך לכרם שלום, בכלי רכב צבאי לאחר שיחצה את הגבול מסיני, והעברת האסירים לרצועת עזה במעבר עצמו.

 

העברת האסירים מכלא קציעות, הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
העברת האסירים מכלא קציעות, הבוקר(צילום: רויטרס)

 

 

משפחת שליט יוצאת לפגוש את הבן, הבוקר (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
משפחת שליט יוצאת לפגוש את הבן, הבוקר(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

על מבצע חילופי השבויים מפקד ראש חטיבת המבצעים במטכ"ל, תת-אלוף קובי ברק. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, עוקב בעצמו בדריכות אחרי התקדמות תהליך חילופי השבויים. איתות חיים ראשון משליט אמור להתקבל מהמצרים אחרי שהחייל החטוף יגיע למעבר רפיח. משם הוא יועבר כאמור לחצי האי סיני, בדרך לישראל. לפי ההערכות, חמאס הוציא את שליט ממקום מחבואו בעת חשיכה, בהמתנה לשחרור האסירים.

 

האסיר הפלסטיני הראשון שיצא מהכלא במסגרת עסקת חילופי השבויים היה וויאם עמאשה, מהכפר הדרוזי בוקעתא ברמת-הגולן. עמאשה, שנידון ל-21 שנות מאסר בגין עבירות ביטחוניות, יצא מכלא השרון בסביבות השעה 2:30 בלילה בדרכו לתחנת המשטרה בקצרין.

 

בין האסירים שהועברו לנקודת השחרור - גם אמנה מונא, שרצחה את הנער אופיר רחום ז"ל ואחלאם תמימי, שהסיעה את המחבל למסעדת "סבארו" בירושלים. כוחות גדולים של משטרה ליוו את כלי הרכב של שירות בתי הסוהר.

 

השיירה עם האסירות בדרכן לרצועה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
השיירה עם האסירות בדרכן לרצועה(צילום: עידו ארז)

 

עסקת גלעד שליט - הכתבות האחרונות:

 

במצפה הילה, מקום מגוריו של גלעד שליט, נתלו שלטים והובא כיבוד רב לרגל חזרתו של החייל. אזרחים מכל רחבי הארץ הגיעו לאזור ביתה של משפחת שליט מאז השעה 4:00 בבוקר. ראש המטה לשחרור שליט, שמשון ליבמן, התייחס בשידור החי של ynet לסערה הציבורית סביב העסקה: "הדיון הציבורי נוגע לנו מאוד. אני מכיר הורים שכולים, נפגשתי איתם, ואני מכבד אותם מאוד ומבין את הכאב. יש לנו פה חייל חי. בואו לא נרחיב את הפצע. הזיזו את תחושת הנקם, ובואו נשיב את החי, ונשיב את האתוס להוויה הישראלית".

 

האסירים יצאו מכלא השרון, הלילה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
האסירים יצאו מכלא השרון, הלילה(צילום: עידו ארז)

 

פעילות ימין ניסו לחסום את שיירת האסירים

בשעה 3:15 לערך יצאו מכלא השרון ארבע אסירות, בהן מונא ותמימי. במהלך הלילה יצאו גם 96 אסירים מכלא קציעות בדרכם לכלא עופר. בסביבות השעה 4:00 יצאו 21 אסירות לכיוון כלא עופר. שתי אסירות הועברו למצודת אדומים. בנוסף יצאו משערי הכלא 14 אסירים, שהוסעו גם הם למצודת אדומים. שלושה ערבים ישראלים נלקחו לכלא מגידו. עם אור ראשון הושלמה הוצאת כל האסירים המשוחררים מבתי הכלא.

 

השיירה מכלא קציעות לכלא עופר (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
השיירה מכלא קציעות לכלא עופר(צילום: הרצל יוסף)
 

 

לכלא השרון הגיעו הלילה כמה פעילי ימין, בהם איתמר בן-גביר, שמחו על שחרור המחבלים הפלסטינים במסגרת העסקה. במהלך יציאתם של כלי רכב משערי הכלא, ניסו ארבע פעילות ימין לחסום את השיירה. הן עוכבו לחקירה. בן-גביר עצמו נעצר בחשד להתקהלות אסורה, ושוחרר בהמשך.

 

במסגרת העסקה משחררת היום ישראל 450 אסירים ו-27 אסירות, ש-280 מהם נידונו למאסרי עולם. 96 אסירים ייצאו באוטובוסים של הצלב האדום ממחנה עופר, לשם הועברו מכלא קציעות לרמאללה, ומשם יחזור כל אסיר לביתו. הקבוצה השנייה, הגדולה יותר, תועבר לעזה ולחו"ל דרך מעבר בדרום.

 

סוכנות הידיעות הפלסטינית "ספא" דיווחה כי חברי הלשכה המדינית של חמאס, עזת אל-רשק, מוסא אבו מרזוק וסלאח אל-עארורי יצאו למעבר רפיח כדי לעקוב מקרוב אחר ביצוע העסקה. דובר ועדות ההתנגדות העממית, אבו מוג'אהד, אמר כי "העברת שליט תתבצע בו זמנית עם הגעתם של האסירים".

 

ממשלת ישראל אישרה בשבוע שעבר את עסקת השבויים, שבמסגרת השלב השני שלה ישוחררו עוד 550 אסירים ביטחוניים שאותם תבחר ישראל, אחרי שזכתה לתמיכת ראשי מערכת הביטחון. בעקבות אישור העסקה עזבו בני משפחת

 שליט את מאהל המחאה שהקימו בירושלים ושבו לביתם במצפה הילה, כדי להכין אותו לקראת שובו של גלעד.

 

אמש, אחרי דיון סוער, סללו שופטי בג"ץ את הדרך לעסקה לאחר שדחו ארבע עתירות שהוגשו בבקשה למנוע את מימושה. לדיון בבית המשפט העליון התייצב נועם שליט שהבהיר לעותרים שגם הוא בא ממשפחה שכולה, אך הזהיר כי דחיית העסקה מסכנת את בנו. הוא גם מתח ביקורת על המשפחות השכולות שלא הצטרפו אל משפחתו במאמצים להפעיל לחץ על החמאס.

 

Read this article in English

פורסם לראשונה 18/10/2011 03:05

 

בהכנת הכתבה השתתפו רענן בן-צור, אילנה קוריאל, יואב זיתון, רועי קייס, אטילה שומפלבי, אחיה ראב"ד, שמוליק חדד ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרכב ובו וויאם עמאשה
צילום: עידו ארז
בסמוך לכלא קציעות, הבוקר
צילום: הרצל יוסף
יציאת אסירים מכלא קציעות, הלילה
צילום: הרצל יוסף
פעילי ימין הפגינו ליד כלא השרון
צילום: עידו ארז
מומלצים