שתף קטע נבחר

דיון סוער בבג"ץ: "גלעד לא שווה יותר מאדם אחר"

כשנועם שליט באולם, נציג "משפחות שכולות למען פיוס" הביע תמיכה בעסקה והביע סלידה מנקמה. "אתה מייצג ערבים", הטיחו לעברו. ביניש שאלה למה המועד קריטי, נציגת המדינה ענתה: "כל שינוי יכול להשפיע על גורלו של גלעד". שבואל סחיווסחורדר התפרץ מחוץ לאולם: "אבצע תג מחיר במרצחים"

בית המשפט העליון הפך למפלטם האחרון של משפחות הזועקות את כאבן, בזמן שאביו של גלעד שליט מקווה שהתחינות לא ייענו ובנו ישוב מחר הביתה. האמוציות באולם נתנו אותותיהם בצהריים (יום ב') בדיון בעתירות לבג"ץ נגד העסקה שבה ישוחררו 1,027 אסירים. קרובי נרצחים בכו וצעקות רמות נשמעו מכל עבר, בעוד נועם שליט ישב בדממה. השופטים הקשו על נציגת המדינה בשאלת ההודעה למשפחות ואפשרות העיכוב. החלטה צפויה בעוד מספר שעות. ynet העביר שידור חי מבית המשפט.

 

 

האווירה התלהטה במיוחד לאחר דבריו של ניר אורן, מארגון "משפחות שכולות למען פיוס", שהביע תמיכה בעסקה. "איבדתי את אמא שלי בפיגוע בקו 20. שום דבר לא יחזיר אותה - לא נקמה ולא כעס. עם זאת, לעיתים רגש נקמה עלול להוביל לעצירת מהלכים מצילי חיים". צעקות נשמעו לעברו: "אתה מייצג משפחות שכולות ערביות", ומשמר בתי המשפט התערב כדי להחזיר את השקט.

 

עסקת גלעד שליט - הכתבות האחרונות:

 

בנקודה זו קם יוסי מנדלביץ', אבא של יובל בן ה-13, שנרצח ב-2003 בפיגוע בקו 37 בחיפה. "העסקה הזו נגועה בכל כך הרבה דברים שליליים", הוא אמר לשופטים. "אני רואה את בית המשפט כמעצור האחרון להגן על יקירי אשר בחיים מפני אותם שלוחי הרג ומוות. אתם המעצור האחרון. הממשלה היא של פוליטיקאים - 26 איש הצביעו בלי לדעת על מה. ועל שטיפת המוח שעברנו 5 שנים. אתם השפויים, עצרו את הדבר המוטרף הזה".

 

 בהמשך התערב שוב הקהל, ורבים צעקו לשופטים שגם הם רוצים להשמיע את קולם. על כך ענתה ראש ההרכב המשולש, נשיאת העליון דורית ביניש: "כואב הלב, אבל אי אפשר לתת לכולם לדבר. זו לא אסיפת עם".

 

המדינה: הודענו רק למשפחות שפנו

הרוחות סערו גם מחוץ לאולם. בתום הדיון, שבואל סחיווסחורדר, שאיבד חמישה מבני משפחתו בפיגוע במסעדת סבארו בירושלים לפני עשור, איבד את עשתונותיו מול המצלמות וצעק בזעם: "אם המעוז האחרון הזה לא יעצור את ההידרדרות של מדינת ישראל, אני הולך לבצע תג מחיר במרצחים". הצעיר, שהשחית את האנדרטה לזכר יצחק רבין בתל אביב במחאה על העסקה, הוסיף: "אני חושב שיש לי צידוק. לי תהיה סמכות דרך בית הדין הבינלאומי לבצע תג מחיר".

 

גם אחיו של שבואל, מאיר, יצא נגד עסקת שליט. "אני לא חושב שהחיים שלו שווים יותר מהחיים של כל אחד אחר במדינה הזו", אמר על החייל החטוף. הוא הוסיף כי הוא ובני משפחתו מתכננים לעזוב את הארץ: "המדינה בגדה בעתידה ובאידאלים שלשמה היא הוקמה. מה שקורה היום זה חורבן הבית היהודי הבטוח. זוהי תחילת הכניעה שלנו כעם ישראל בארץ ישראל לאויבים שלנו".

 

ראש מחלקת הבג"צים במשרד המשפטים, אסנת מנדל, הציגה בדיון את עמדת המדינה, שביקשה לדחות את העתירות. "כל מה שנוגע לעסקה, לרבות מועדי הפרסום (של שמות המשוחררים), הוא חלק מההסכם המדיני. לכן, אנו מבקשים שבית המשפט לא ידחה, ולו לזמן קצר, את ביצוע העסקה".

 

לעניין יידוע המשפחות בטרם שחרור רוצחי יקיריהן, היא הזכירה ש"בשנת 2009 המדינה הודיעה שהיא מקיימת מאגר שבו ריכזה את כל הנתונים שנוגעים למפגעים ולמשפחות, כך שתוך זמן קצר ביותר ניתן יהיה לחבר בין המשפחות לבין המחבלים".

 

"הודיעו לסבא ולסבתא של סחיווסחורדר". הבן שמואל זועם בבג"ץ (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"הודיעו לסבא ולסבתא של סחיווסחורדר". הבן שמואל זועם בבג"ץ(צילום: גיל יוחנן)

 

בנקודה זו התערב השופט חנן מלצר והקשה על מנדל: "מדוע לא להודיע, כמו בחנינה רגילה? מדוע שכל אחד שתרצו להחריג לא תודיעו למשפחות?". נציגת המדינה השיבה: "לפי החוק צריכה להיות פנייה של הפרט כדי להשמיע את דעתו". מהקהל נשמעו קריאות: "איך הפרט יידע?".

 

מנדל המשיכה: "הודיעו לסבא ולסבתא של סחיווסחורדר. הודענו לכל המשפחות שפנו בעבר בבקשה לקבל מידע. אני פניתי עשרות פעמים. מי שפנה, חזרו אליו ויידעו אותו. אשר לטענה במישור המשפט הבינלאומי - אין איסור על הענקת חנינות".

 

הנשיאה ביניש ביקשה הסבר ל"קריטיות של מועד העסקה?", ונציגת המדינה הסבירה: "לוח הזמנים גם לביצוע ההסכם וגם לפרסום רשימת השמות הוא חלק מההסכם, וכל שינוי יכול להשפיע על גורלו של גלעד".

 

"כל עיכוב עלול להיות טוטלי"

עו"ד גלעד שר, המייצג את משפחת שליט, אמר בדיון כי "הקושי והכאב בדיון ברורים לכולנו. עם זאת, הוא ציין כי "משפחת שליט אינה שונה במאומה מהמשפחות שאיבדו את יקיריהן". לדבריו, "זו עסקה רגישה, נפיצה, שבירה, כל החלטה, כל שינוי, כל עיכוב מצד בית המשפט הנכבד עלולים להיות טוטליים".

 

"כל שינוי, כל עיכוב מצד בית המשפט הנכבד עלולים להיות טוטליים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"כל שינוי, כל עיכוב מצד בית המשפט הנכבד עלולים להיות טוטליים"(צילום: גיל יוחנן)

 

בא כוחה של משפחת שליט הוסיף: "אני רוצה למסור מסר אחד בלבד - המשפחה חרדה. המשפחה חוששת מפני ההשלכות שאין לדעת אותן, מפני איזושהי דחייה, איזשהו עיכוב או שינוי ומבקשת מבית המשפט הזה לא להיעתר לשום בקשה שלא ניתן להעריך או לצפות את משמעויותיה".

 

הוא קרא לשופטים לדחות את העתירות "מכיוון שאיש אינו יודע מה תהיה המשמעות של איזושהי דחייה ולו הקלה ביותר, של שינוי בלוח הזמנים או במתווה העיסקה. מכיוון שאיננו יודעים זאת, אנחנו צריכים להניח שיש בכך להביא לחשש גדול לחייו של גלעד שליט ולשחרורו מחר".

 

"הפכנו לרסיסי אדם"

עוד לפני כן, השופטים אישרו לחובב נוריאל, בנו של ששון נוריאל שנחטף ונרצח ב-2005, להשמיע את דברו:

"הרוצח שדקר את אבא שלי שקשור בידיים וברגליים הולך הביתה. זה אדם שמדינת ישראל מוכנה שלא ישב בכלא. המסר הוא שדרך האלימות היא הדרך הנכונה.

 

"העסקה היא לא חלק מהסכם כולל לפיוס, לשביתת נשק. מה שיש כאן זה להוכיח שדרך האלימות ודרך הטרור משתלמת", הוסיף הבן השכול כשדמעות בעיניו. "אף אחד לא קם משבעה. הפכנו להיות רסיסי אדם. אנחנו רוצים למנוע מכך שאנשים נוספים בארץ יצטרפו למעגל המקולל הזה הרווי בדם".

 

ynet העביר שידור חי בהנחיית יאיר אלטמן מבית משפט העליון. צילום: אבי פרץ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם שליט, יממה לפני חזרת בנו
צילום: EPA
שבואל סחיווסחורדר. "תג מחיר במרצחים"
צילום: גיל יוחנן
"עוזב את הארץ". מאיר סחיווסחורדר
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים