שתף קטע נבחר

חגיגת ענק בעזה: בכלא הכנו המערכה המכרעת

ההמונים יצאו לכיכר כדי לציין את שחרורם של 296 שהועברו לרצועה. "לא נשאיר את חברינו מדממים", הבטיח יחיא סנוואר, "הפכנו את תאי הכלא לבתי ספר ואקדמיות שמלמדות ומאמנות אותנו". הנייה: "הגבולות של פלסטין הן גבולות העסקה"

בעוד ההמונים במצפה הילה חגגו את שובו של גלעד שליט הביתה, לאחר כמעט חמש שנים וחצי בשבי חמאס, גם תושבים בעזה חגגו את שחרורם של מאות האסירים, שהועברו לרצועה. יותר מ-250 אלף פלסטינים התקבצו בכיכר בעזה, שם נערכת הערב (יום ג') קבלת הפנים ל-296 האסירים שהועברו לרצועה. 

 

גלעד שליט בדרך הביתה - כל הכתבות והפרשנויות

כל קטעי הווידאו על חזרת שליט

 

הצבע הירוק, המזוהה עם חמאס, נראה בכל פינה בכיכר. הנוכחים בקהל הניפו דגלים של התנועה, ואזור החגיגות קושט גם בדגלי פלסטין. על במת הטקס עמדו ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, חבר הלשכה המדינית של התנועה, מחמוד א-זהאר, ובכיר התנועה אחמד בחר.

 

אחד מהאסירים הבכירים ששוחררו לעזה, יחיא סנוואר, נישק את האדמה וחיבק את ראש ממשלת חמאס, לפני שעלה לדוכן הנואמים: "אנחנו מרגישים שהשארנו את לבנו מאחורינו, השארנו אסירים רבים מאחור....מדובר בניצחון גדול של העם שלנו וההתנגדות שלנו".

 

יחיא סנוואר מודה לאיסמעיל הנייה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יחיא סנוואר מודה לאיסמעיל הנייה(צילום: רויטרס)

 

עסקת שליט - הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

האסירים הפלסטינים מתקבלים ברצועת עזה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
האסירים הפלסטינים מתקבלים ברצועת עזה(צילום: EPA)
 

הוא אמר כי יש לשחרר את כל האסירים הפלסטינים, הנמצאים בכלא הישראלי: "זוהי הפעם הראשונה שמבוצעת עסקה בהיקף הזה. לא ייתכן שנשאיר את אסירינו מדממים. אני קורא לכל מנהיגי פלגי ההתנגדות ולגדודי עז א-דין אל-קסאם, שייקחו על עצמם לשחרר האסירים בזמן הקרוב. אני קורא למי שיש לו יכולת, שישתתף בכך".

 

שמחה בכיכר. "הישג מבחינת כמות ואיכות" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שמחה בכיכר. "הישג מבחינת כמות ואיכות"(צילום: AFP)

 

סנוואר אמר כי גם בכלא הוא והאסירים האחרים לא זנחו את דרך הטרור: "זוהי הפעם הראשונה שמשוחרר מספר כזה של אסירים מבין האחים, הן מבחינת כמות ואיכות. הכיבוש חשב שהוא יוכל לדכא חלק מהם ולהרוס אותם בבתי הסוהר שלהם. הכיבוש חשב לעצמו שהוא יכול לדכא את רצונם, ואילו אנחנו הפכנו את תאי הכלא שלנו לבתי ספר ואקדמיות אשר מלמדות, מאמנות ומכינות אותנו למערכה המכרעת". הוא קרא לפלגי ההתנגדות לגבש באופן מיידי תוכנית מעשית, אשר יוקצו לה אמצעים, על מנת לשחרר את שאר האסירים הפלסטינים.

 

"גבולות העסקה - גבולות פלסטין"

הנייה אמר למאות האלפים: "אמרנו לא, עדיף למות ולא להיות מושפלים ולא להתמקח על החירות של האסירים האמיצים. זהו אחד מימיה הגדולים של פלסטין, כיוון שהעסקה הזאת שחמאס חתמה עליה היא מקור לגאווה עבור העם הזה. כאשר היא חתמה על העסקה היא התחייבה שהעסקה הזאת תכלול אסירים משלל הפלגים והזרמים ולא רק אסירים מחמאס או מגדודי עז א-דין אל-קסאם. העסקה הזאת היא לא של אזרחי עזה. העסקה כללה את הגדה, עזה, ירושלים, שטחי 48' ואפילו את הגולן. העסקה הזאת שרטטה את מפת הדרכים של פלסטין מחדש ובאה לומר שהגבולות של פלסטין הן גבולות העסקה".

 

עזה קושטה בדגלי חמאס ופלסטין. "העסקה שרטטה הגבולות מחדש" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עזה קושטה בדגלי חמאס ופלסטין. "העסקה שרטטה הגבולות מחדש"(צילום: רויטרס)

 

גם הוא דיבר על שחרור כל האסירים הפלסטינים: "הניצחון הזה לא ישאיר אסירות בבתי הכלא הישראליים". הנייה דיבר רמז על אי הצלחתה של ישראל להשיג מידע על מיקומו של שליט.

 

הניה פנה גם לאסירים שנותרו בכלא הישראלי: "אנחנו לא שוכחים אתכם. השחרור שלכם הוא בבחינת חובה עבור העם הפלסטיני". ראש ממשלת חמאס הזכיר כי גם נשותיהם של האסירים הבכירים כמו אחמד סעדאת, מרואן ברגותי ועבאס סיד, אמרו כי העסקה היא בבחינת הישג לאומי. הוא גם שיבח את צוות המשא-ומתן בעסקה ואמר: "זהו דגם חדש של נושא ונותן פלסטיני".

 

"האחים והאחיות בכלא זקוקים לנו" 

כמה שעות קודם לכן התראיינה אחלאם אלתמימי, מסיעת המחבל לפיגוע במסעדת סבארו בירושלים, בראיון לטלוויזיה המצרית. רגע לפני שהיא שוחררה היא אמרה לטלווזיה המצרית: "אני רוצה למסור אלפי ברכות לכל האחים שנמצאים פה ואלפי תודות לממשלת מצרים ולמתווכים המצרים אשר עקבו אחר העסקה כל דקה. אנחנו בשיא שמחתנו ומשבחים את אללה מא' עד ת' על הדבר הזה.

 

הנייה מסמן "וי" בידיו. "לא שוכחים גם את יתר האסירים" (צילום: AP) (צילום: AP)
הנייה מסמן "וי" בידיו. "לא שוכחים גם את יתר האסירים"(צילום: AP)

 

"אנחנו מייחלים שהעולם יאיץ את פעולותיו כדי שיצאו לחופשי מי שאנו

 השארנו מאחורינו, אהובינו, אהבותינו, אחינו ואחיותנו. האחים והאחיות שלנו שנמצאים כעת בבית הכלא זקוקים להאצת הפעולות מצד העולם בכללותו והאומה הערבית והאסלאמית בפרט. זה מה שאנחנו זקוקים לו".

 

במקביל, בעזה שידרו במהלך היום, גם עוד לפני שגלעד שליט שוחרר, תמונות ניצחון. הנייה עצמו תועד בשעות הבוקר כשהוא מסמן "וי" בשתי ידיו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנייה מתחבק עם אסיר משוחרר
צילום: EPA
ההמונים בכיכר. ירוק בכל פינה
צילום: AFP
אסירים שהועברו לרצועה
צילום: רויטרס
מומלצים