שתף קטע נבחר
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

ותיק האסירים ששוחררו: תודה לחוטפי שליט

האסירים הפלסטינים ששוחררו לגדה התקבלו בטקס ברמאללה, שם נראו באופן נדיר דגלי חמאס. נאיל ברגותי אמר ל-ynet: "מודים לגדודי עז א-דין אל-קסאם על המבצע"

קבלת הפנים היום (ג') לאסירים הפלסטינים המשוחררים ברמאללה היתה קצרה - אך חגיגית. מיד לאחר הטקס, בו השתתפו הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן ויו"ר הפרלמנט מטעם חמאס עזיז דוויק, יצאו ההמונים  לרחובות הראשיים, שעל כתפיהם האסירים ששוחררו, בעסקה במסגרתה שוחרר גלעד שליט.

 

גלעד שליט בדרך הביתה - כל הכתבות והפרשנויות

כל קטעי הווידאו על חזרת שליט

 

ליד סמלי הרשות הפלסטינית, נראו גם הדגלים הירוקים של חמאס. שיירות כלי רכב של פעילים - מרביתם מקושטים בדגלי חמאס - נסעו ברחובות העיר וצפרו. שוטרים פלסטינים צפו במבוכה בשיירות, תוך נסיון לכוון את התנועה. בהחלט מראה נדיר ברחובותיה של רמאללה.

 

פקרי ונאיל ברגותי על הקיר ברמאללה. ותיקי האסירים יצאו לחופשי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פקרי ונאיל ברגותי על הקיר ברמאללה. ותיקי האסירים יצאו לחופשי(צילום: AFP)

 

סמוך לקברו של יאסר ערפאת עברה קבוצה גדולה של פעילי חמאס, שקראו קריאות בזכותה של הזרוע הצבאית של חמאס. הם נשאו את מי שכונה לאורך השנים, ותיק האסירים הביטחוניים, נאיל ברגותי. ברגותי נכלא בישראל בשנת 1978 ונידון למאסר עולם, לאחר שהורשע ברצח קצין ישראלי.

 

ברגותי החל את דרכו הפוליטית כפעיל פתח, אולם בכלא הוא שינה את דעותיו והפך לאחד ממנהיגי חמאס מאחורי הסורגים. עבור הפלסטינים הוא נחשב לאחד מסמלי המשוחררים בעסקת שליט. "אנחנו מודים לגדודי עז א-דין אל-קסאם על המבצע שהביא לשחרורם של האסירים הפלסטינים", אמר ברגותי ל-ynet.

 

עסקת שליט - הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

האסיר המשוחררי הובל לרכב מפואר, בדרך לביתו. אולם הוא התעכב בדרך, כיוון שרבים לחצו את ידיו וברכו אותו. הוא הזכיר את שני המחבלים, שהשתתפו במבצע החטיפה של גלעד שליט, ונהרגו במהלך חילופי האש עם צה"ל. "אנו שולחים ברכות לכל השהידים מרצועת עזה, ולמשפחותיהם של השהיד חאמד רנטיסי והשהיד מחמד פרוואנה ולכל השהידים של עזה, משום שהם סבלו יותר מאיתנו". בנוסף, הוא הביע את תמיכתו באחדות הלאומית הפלסטינית.

 

הטקס בהשתתפות אבו-מאזן (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
הטקס בהשתתפות אבו-מאזן(צילום: בן קלמר)

 

ביציאה מקבר עראפת עמד נידאל עבד אל-חק, פעיל לשעבר בזרוע הצבאית של פתח, גדודי חללי אל-אקצה. הוא הואשם בניסיון רצח במהלך פיגוע. עבד אל-חק הוקף בבני משפחה. כשהוא עטוף בדגל אש"ף, אמר האסיר המשוחרר כי סוגיית האסירים טרם באה על סיומה: "יש בעם הפלסטיני תיק פתוח והתיק הזה צריך להיסגר. הדרך לסגור את התיק היא חשובה. דרך אחת זה חטיפה ואין לנו בעיה עם זה. אבל ישראל צריכה להבין שיש אסירים ואנשים

 שסובלים ואחת הדרכים היא הדרך הזאת. אם ישראל תמשיך בדרך אחרת, אין שום בעיה, אבל יש דרכים אחרות לשחרר אסירים".

 

אל-חק אמר כי שחרור אסירים לא חייב לנבוע מחטיפת ישראלים. "אחת הדרכים היא הדרך הזאת, ואם ישראל תמשיך בדרך הזאת - אז יחטפו עוד, אבל ישנן דרכים אחרות לשחרר אסירים". הוא התייחס גם לדברים שאמר אבו מאזן קודם לכן, על כך שישראל הבטיחה לו לשחרר אסירים במסגרת מחווה לרשות הפלסטינית. גם הוא הודה לתושבי רצועת עזה "על עמידתם האיתנה וסבלם למען שחרור האסירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאיל ברגותי חוגג שחרור, אחרי 33 שנה בכלא
צילום: AP
חגיגות ברמאללה
צילום: בן קלמר
קרובי האסירים ברמאללה
צילום: גור דותן
מומלצים