שתף קטע נבחר

איך לא זיהו בצה"ל את פרשת הסמים הגדולה?

יד ימינו של המח"ט, הקצין שהיה אחראי על שמירת הסמים שנתפסו בדרום, חשוד שמכר אותם לעבריינים. הוא נעצר בתפילה בבית הכנסת בבסיס. בצבא לא זוכרים מקרה שכזה, ומנסים להסביר שפעל לבד. הרמטכ"ל: "כשל ערכי חמור"

רק בזכות מחסום שגרתי של המשטרה לבדיקת כלי רכב באזור המרכז, התגלתה הכנופייה שבראשה עמד קצין צה"ל, שמכר לפי החשד סמים שנתפסו בגבול הדרומי: במשטרה הצבאית החוקרת הופתעו כיצד קצין בכיר, המשרת בתפקיד רגיש, היה מעורב בפרשה חסרת תקדים. בית הדין הצבאי בקסטינה אסר לפרסם את שמו של הקצין. מחר (יום ב') הוא יובא לדיון נוסף בבקשה להאריך את מעצרו, לקראת כתב אישום שצפוי השבוע.

 

מעצר הקצין - כותרות אחרונות

חשד: רב-סרן ניהל כנופיית סמים בגבול הדרומי

אם הקצין החשוד בסחר בסמים: "שמו לו רגל"

 

בצה"ל הדגישו כי מדובר במקרה חריג ביותר. "מבדיקה שערכנו עולה כי מזה עשרות שנים, בהיסטוריה של צה"ל, לא נמצא קצין כל כך בכיר, שחשוד בעבירות סמים בהיקפים כל כך משמעותיים, שהגיעו לכדי עשרות קילוגרמים של סמים מסוגים שונים, בהם גם סמים קשים. לפי החשד, את הסמים הוא העביר לעבריינים בכלי רכב צבאיים", סיפר סגן אלוף גיל, מפקד היחידה המרכזית ליחידות מיוחדת במצ"ח.

 

קצין החקירות הוסיף: "סל הראיות נגדו הוא מוצק ורחב, דבר שנקבע גם על ידי בית הדין. גם אם הוא ימלא את פיו מים, החשד נגדו יהיה עדיין מבוסס מאוד. יש פה משבר ערכי חמור, שלשמחתי לא מצביע על הכלל. לכן מדובר בעשב שוטה, שעשה מעשים חמורים".

 

במצ"ח מייחסים לקצין סדרה של עבירות קשות ביותר - מלבד עבירת סחר בסמים, גם של גניבה בידי עובד ציבור, זיוף, מרמה והפרת אמונים ואיסור הלבנת הון. הקצין נעצר בבסיס שבו הוא משרת לפני שלושה שבועות, בימי הסליחות, במהלך תפילה שקיים בבית הכנסת בבסיס, כמה דקות לאחר שערך עסקה נוספת. 

 

הקצין בבית המשפט (צילום: צפריר אביוב) (צילום: צפריר אביוב)
הקצין בבית המשפט(צילום: צפריר אביוב)

 

ביחידה המרכזית ליחידות מיוחדת במצ"ח אמרו כי הקצין הודה במקום במיוחס לו, שיתף פעולה עם חוקריו ואף שיחזר לעיני המצלמות את מסלול העסקה. בהמשך החקירה הוא חזר בו, אך ככל שהחקירה התקדמה הוא שב והודה בחלק מהמקרים המיוחסים לו - שהתפרסו, לפי החשד, על תקופה של כשנה, מאז נכנס לתפקידו המבצעי בגזרה בה הוא מוגדר כמספר שלוש בהיררכיה המבצעית.

 

במקום להשמדה - לעבריינים

במסגרת תפקידו, הקצין היה אחראי על שמירת הסמים שנתפסו במהלך מבצעי סיכול להברחות בגבול שבאזור הדרום, במקום להעבירם להשמדה במשטרה הוא בחר למכור אותם לעבריינים.

 

סא"ל גיל הוסיף: "מיד כשנכנסנו לתמונה, כתוצאה מהחקירה שנוהלה במשטרת ישראל, הוא נעצר. הוא היה קצין הקצה שהיה אחראי על כל הליך אכסון ובקרה על הסמים וכן על העברתם. את כל הרווח הכספי הוא שמר לעצמו, כשברשותו מצאנו סכומים של מאות אלפי שקלים במזומן. לפי הערכה שלנו, את כל המהלך הוא ביצע לבד. לא מדובר במקרה של סחיטה כלפיו ולפי בדיקתנו הוא לא העביר נשק או מידע מודיעיני. העבריינים שחברו אליו הכירו אותו לאחר ששירתו ביחד לפני כמה שנים".

 

הסמים בתחנת המשטרה (צילום: באדיבות משטרת ישראל) (צילום: באדיבות משטרת ישראל)
הסמים בתחנת המשטרה(צילום: באדיבות משטרת ישראל)

 

עוד לפני מעצרו, מפקדיו בגזרה שבה הוא משרת עודכנו על החקירה וציינו כי נתנו את אמונם המלא בו, לאור תפקידו הבכיר וטענו והעובדה כי שום סימן מקדים לא יכל להעיד על מעשים אלו. אותו רב-סרן היה "גורם הקצה" שמטפל בסמים, כשאיש למעשה לא פיקח על הנושא, והוא ניצל את האמון. בצה"ל הודו שלמפקד החטיבה אחריות פיקודית למתרחש, אך לעת עתה לא מדברים על צעדים משמעתיים נגדו.

 

במסגרת החקירה, חוקרי מצ"ח עצרו שני חיילים בשירות סדיר, ששירתו תחת פיקודו, בחשד למעורבות בפרשה. שניהם שוחררו, אחד מהם נוקה מהחשדות נגדו לחלוטין והחייל השני מעורב לפי החשד בשינוע הסמים. לטענת אותו חייל, הוא עשה זאת רק לאחר שהקצין פקד עליו לעשות זאת. במסגרת החקירה נמצאו ראיות לעסקאות סמים קודמות שביצע הקצין וכן נבדקת אפשרות כי הוא הכניס עבריינים לתוך הבסיס בו שירת.

 

עו"ד אבי עמירם, המייצג את החשוד, אמר: "מדובר בקצין שפעילותו התבטאה בסיכול פעילויות סחר וחיסול מחבלים עם דם

 על הידיים. אני מקווה שפעילותו למען המדינה תאפיל על החשדות נגדו". מקורביו של החשוד ציינו כי הוא היה אמור לצאת בקרוב לקורס, לקראת קידומו בצה"ל.

 

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, עודכן במקרה ואמר כי מדובר "בפרשה חמורה, שנחשפה אודות לערנותם של גורמי המשטרה הצבאית, שעוקבים אחריה כבר זמן רב". הוא הוסיף: "מדובר בכשל ערכי חמור ואני בטוח שחוקרי המשטרה הצבאית יעשו עבודתם נאמנה לצורך העמדה לדין של הגורמים הרלוונטיים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקצין החשוד
עו"ד אבי עמירם
צילום: ירון ברנר
מומלצים