שתף קטע נבחר

אתרי חובה: 20 מקומות יפים ברחבי הארץ

ארץ קטנה, אבל יש בה הכל: 20 מקומות ששווה לעצור בשבילם בצד הדרך. פורסם במוסף "מסלול" של "ידיעות אחרונות"

 

קלעת נמרוד

לא צריך להיות היסטוריון כדי להבין מדוע נבחר המקום הזה לבניית מבצר קלעת נמרוד ב‭1288-‬ לספירה. כבר בנסיעה אליו הוא בולט בשליטתו על השטח, ביופיו וביפי הנוף, וביכולת שלו להמחיש, גם לילדים, את סגנון ההגנה והמתקפה בימי הביניים. היום המקום נקרא גן לאומי נמרוד. במורדות החרמון מעל הבניאס. פרטים באתר: ‭www.parks.org.il ‬ 

 

קלעת נמרוד (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
קלעת נמרוד (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

מפל הבניאס

המפל המרשים ביותר בישראל הוא כאן, בנחל הבניאס (חרמון‭,(‬ המתחיל למרגלות ההר. אפיק הזרימה יפהפה והמפל בסופו מרהיב. המקום נקרא שמורת טבע נחל חרמון ובאחרונה נוסף לו שביל תלוי למטיילים, מעל קניון בזלת ושרידים ארכיאולוגיים. שני ק"מ מזרחית לקיבוץ שניר, על כביש ‭.99‬ עוד פרטים: ‭www.parks.org.il ‬

 

המפל מרהיב. הבניאס ()
המפל מרהיב. הבניאס

 

יער אודם ביום שלג

נכון, לא קל לתפוס יום שלג רציני בישראל. צריך לסמוך על המזל ועל התחזית. ובכל זאת, אם תצליחו להגיע ליער אודם ברמת הגולן (אלונים, אלות ועוזרדים) ביום שלג - יהיה לכם קר אבל הנחמה תבוא מכיוון יופי לא רגיל, ועדר האיילים והצבאים ליד מושב אודם הסמוך ישלים את התמונה הכמעט אלפינית. כניסה מכביש 978 לכיוון מסעדה.

 

יער אודם (צילום: אבי הירשפלד) (צילום: אבי הירשפלד)
יער אודם (צילום: אבי הירשפלד)

 

הר בנטל ביום גשם

האם זה בזבוז זמן להעפיל (במכונית, ברור) אל פסגת הר בנטל ביום גשום (הר געש כבוי, ‭1,171‬ מטר גובה‭?( ‬ אם אתם חושבים כך, איבדתם את החוש ההרפתקני. ביום גשום, פסגת ההר, אחד הגבוהים בגולן ובארץ, מתכסה בענני ערפל, וכאשר תגיעו תוכלו להסתכל על הגשם מלמעלה. לא עניין של מה בכך. ליד קיבוץ מרום גולן.

 

יפה בכל עונה. הר בנטל (צילום: אורן יהודה) (צילום: אורן יהודה)
יפה בכל עונה. הר בנטל(צילום: אורן יהודה)

 

שמורת גמלא

מסוג המקומות שיש בהם הכול: את הנשרים תראו במעופם מקרוב, ללא צורך במשקפת. הצוקים והקניונים מרהיבים ביופיים (בעיקר לקראת שקיעה) ומסלולי ההליכה, המפלים והשרידים הארכיאולוגיים, שהולכים עד ‭4,000‬ שנים אחורה במנהרת הזמן - הופכים את המקום ללא פחות ממושלם. עוד פרטים: ‭www.parks.org.il ‬

 

צוקים וקניונים מרהיבים. גמלא (לביא ארצי, החברה להגנת הטבע) (לביא ארצי, החברה להגנת הטבע)
צוקים וקניונים מרהיבים. גמלא(לביא ארצי, החברה להגנת הטבע)

 

הירידה לכנרת מצומת אלומות

רק שלושה קילומטרים מפרידים בין צומת אלומות למושבה כנרת על חוף האגם המתוק. אבל אלה שלושה קילומטרים שבסופם עיקולים חדים, ובסיומו של כל אחד מהם הכנרת נראית כחולה או אפורה, שקטה ויפה, ושם הרי גולן וכו‭.'‬ חובה, אפילו אם לא שם תיכננתם את הפיקניק. כביש ‭.767 ‬

 

הנוף הנשקף מאלומות ()
הנוף הנשקף מאלומות

 

חוף אכזיב

האם השיר הרומנטי כל כך "לילה בחוף אכזיב" כבר טבוע בדיאן-איי שלנו? אולי. רבים נשבעים ששם נמצאת השקיעה היפה ביותר בישראל. אז אין לכם ברירה, אלא לבדוק בעצמכם. עבודת המים על סלעי החוף יצרה בריכות קטנות, והצדפים והירוקת, יחד עם אודם השקיעה, עושים את כל השאר. קילומטרים ספורים מצפון לנהריה.

 

לא רק בשקיעה. חוף אכזיב (צילום: שי וקנין) (צילום: שי וקנין)
לא רק בשקיעה. חוף אכזיב(צילום: שי וקנין)

 

דרך נוף בגלבוע

גם מי שאין לו כוח או חשק ללכת, חייב לפחות לנסוע בדרך נוף בגלבוע, במכונית ‭12)‬ ק"מ בערך‭,(‬ ולעצור מדי פעם להביט בנוף. הגובה הוא רק 350 מ' בממוצע, אבל ההיסטוריה (שם נפל שאול המלך על חרבו‭,(‬ והיופי הרב של עמק יזרעאל, עמק בית שאן ועמק חרוד, חודרים ללב. באביב תוכלו להוסיף על כל אלה את פריחת אירוס הגלבוע. כניסה לדרך: על כביש ‭,675‬ מצומת יזרעאל ימינה.

 

אירוסים בעונה, נוף כל השנה (צילום: יואב גלזנר) (צילום: יואב גלזנר)
אירוסים בעונה, נוף כל השנה (צילום: יואב גלזנר)

 

תצפית על עמק יזרעאל מהמוחרקה

אחת הפסגות הגבוהות של רכס הכרמל היא המוחרקה (קרן הכרמל‭.(‬ עמק יזרעאל פרוש במלוא יופיו. על גג המנזר (היפה גם הוא) תמצאו שושנת רוחות המכוונת לאן להסתכל ומפרטת מה רואים. על פי המסורת, כאן שחט אליהו הנביא את נביאי הבעל, ופסל מרשים ניצב בחצר ומתאר את המעשה הזה בדיוק. ביום בהיר תראו את הגליל, הגלבוע והחרמון. ארבעה ק"מ דרומית-מזרחית לדליית אל-כרמל.

 

חצר המנזר במוחרקה (צילום: זיו ריינשטיין) (צילום: זיו ריינשטיין)
חצר המנזר במוחרקה (צילום: זיו ריינשטיין)

 

הפנורמה בחיפה (טיילת לואי)

יש הרבה רחובות בארץ הנקראים יפה נוף, אבל רק זה שבחיפה ראוי לשמו ואף יותר. הטיילת (ממלון נוף ועד אחת הכניסות לגן הבהאי) מאפשרת תצפית אל נוף נפלא למפרץ חיפה, הקריות, עכו, נהריה והחרמון. נוף הלילה על אורותיו המנצנצים יפה לא פחות. מי אמר סן פרנסיסקו? צודק. רחוב יפה נוף, מרכז הכרמל.

 

מבט מטיילת לואי (צילום: זיו ריינשטיין) (צילום: זיו ריינשטיין)
מבט מטיילת לואי (צילום: זיו ריינשטיין)

 

חוף דור/הבונים

מה יש בחוף דור שהופך אותו ליפה כל כך? האם המעגליות המושלמת של המפרצון? המבט אל תל העתיקות מעל המפרץ? הדרך זרועת המפרצים לכיוון מושב הבונים? לא ברור, אבל מושלם, למתרחצים ולמטיילים כאחת, בקיץ ובחורף. הכניסה מהכביש הישן ‭(4)‬ מצומת מושב הבונים.

 

אזור חוף דור (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
אזור חוף דור (צילום: באדיבות Lowshot)

 

רמת הנדיב, זכרון יעקב

עוד מקום שיש בו הכול: חורש טבעי ובו חיות בר וצמחייה, אחוזת קבר מפוארת (של הברון אדמונד דה רוטשילד ורעייתו אדלאיד‭,(‬ גנים בוטניים ושרידים ארכיאולוגיים. המסלולים מסומנים, הנוף – פראי או מתורבת - יפהפה, וגם לומדים משהו על מושבות הברון וראשית ההתיישבות בארץ. בין זכרון יעקב לבנימינה, על כביש ‭.652‬ פרטים באתר האינטרנט: ‭www.ramat-hanadiv.org.il ‬

 

הגנים ברמת הנדיב (צילום: זיו ריינשטיין) (צילום: זיו ריינשטיין)
הגנים ברמת הנדיב (צילום: זיו ריינשטיין)

 

תצפית על הכותל מאש התורה

תורמים נדיבים במיוחד איפשרו את הקמת מרכז המבקרים של ישיבת "אש התורה‭,"‬ שבע קומות מול רחבת הכותל המערבי, ששיאן במרפסת גג הצופה אל הכותל. גם קטני האמונה יתפעמו מהיופי, בכל שעות היממה. רחוב שבות ‭,1‬ הרובע היהודי, ירושלים. רק בתיאום מראש: ‭.02-6285666 ‬

 

תצפית אל הכותל המערבי (צילום: זיו ריינשטיין) (צילום: זיו ריינשטיין)
תצפית אל הכותל המערבי(צילום: זיו ריינשטיין)

 

כביש 395

הכביש המועדף עלינו בדרך הביתה מירושלים לתל-אביב, רק בגלל שהוא כל כך יפה. מפותל, מיוער, אפלולי, ושלטי האזהרה על אפשרות של צבאים שיחצו את הדרך ממלאים אותנו בציפייה. נוסעים דרך עין כרם ומערבה לכיוון קיבוץ צובה, איתנים, הר הטייסים, רמת רזיאל, עד צומת אשתאול ובית שמש, שם אפשר להתחבר מחדש לכביש מספר ‭.1‬ אפשר כמובן גם לנסוע בכיוון ההפוך.

 

מערת הנטיפים

אחת ממערות הנטיפים היפות בעולם (מערת שורק) התגלתה בארץ ישראל לפני קצת יותר מ‭40-‬ שנה, ואם עוד לא הייתם שם, מדובר באתר חובה לכל המשפחה. כל צורות הנטיפים הידועות מתקיימות בה, וביחד עם התאורה מדובר במופע קסום. שני קילומטרים מזרחית לבית שמש. מכביש 38 פונים לכביש 3855 ולפי השילוט.

 

מערת הנטיפים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
מערת הנטיפים (צילום: אלכס קולומויסקי)

 

הבתרונות ליד קיבוץ רוחמה

בגלל אדמת הלס בצפון-מערב הנגב, באזור הקיבוצים רוחמה ודורות, הקורסת בגלל מי הסחף - מתבקעת הקרקע למכלול של בתרונות: מעין חריצים צרים המבתרים את האזור ברשת יפהפייה. המראה המתקבל, בחורף, שילוב שבין הצבע החום של הבתרונות והירוק המשגע של הגבעות מסביבם – הוא חד-פעמי. הקלישאה "אין דבר כזה" תתאים כאן מאוד. נכנסים לפי השילוט דרך כביש 334 משדרות לצומת בית קמה.

 

הבתרונות - מבט מלמעלה (צילום: יואב גלזנר) (צילום: יואב גלזנר)
הבתרונות - מבט מלמעלה (צילום: יואב גלזנר)

 

יער יתיר  

היער הנטוע (יש האומרים על פי בקשת בן-גוריון) הגדול בישראל, 30 אלף קמ"ר שטחו, בדרום הר חברון. ביער יתיר - מיליוני עצי ברוש ואורן, ירוקי עד, אלות ואשלים, חרובים ועוד, מעניקים לנוסעים ולהולכים בשטחו הנחתה של יופי וכתם ירוק בלב הצהוב והחשוף של הנגב הצפוני והר חברון, וגם תחושת יער אמיתית. היער מגיע בשיאו לגובה של 850 מ' מעל פני הים ובחורף, כשקר, מרגישים כמו באירופה. תצטרכו לבחור בין חמש דרכי נוף, וזה לא יהיה פשוט. בצומת שוקת פונים לכיוון ערד בכביש ‭,31‬ עוברים את היישוב חורה ואז מתחילה דרך הכניסה ליער.

 

מיליוני עצים. יער יתיר (צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל) (צילום: ארכיון הצילומים של קק
מיליוני עצים. יער יתיר(צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל)

 

מצפה האפס

למצפה הנוף היפה הזה אין יחסי ציבור מהדהדים וכמובן שלא בצדק.

שמו, האפס, ניתן לו משום שהוא בדיוק בגובה פני הים. הנוף הנשקף הוא של ים המלח וירדן. פראי, שומם ומושלם. יעלים יחצו את דרככם ועופות דורסים יציצו בכם כשתגיעו למעלה. הפנייה היא מכביש ‭,90‬ ליד מצפה שלם (בדיוק ליד מחסום צה"ל‭.( ‬

 

נחל דוד

מפלים יש במקומות שונים. אבל מפלים במדבר, יעלים ממעל, צוקים חדים ונוף לים המלח - זה כבר שילוב מנצח. במהלך הסיור (אפשר לבחור מסלולים לפי דרגות הקושי ובכל אחד יש יופי, לא לדאוג) נראה בריכות, מפלים, נקיקים, צוקים, מערות, נופים, בעלי חיים ואפילו צמחייה וצל. הכניסה מכביש חוף ים המלח. עוד פרטים: ‭www.teva.org.il ‬

 

נחל דוד (צילום: אריאל כרמון) (צילום: אריאל כרמון)
נחל דוד (צילום: אריאל כרמון)

 

הר שלמה והרי אילת

לנסוע בין הרי אילת זו חוויה מרהיבה, ואחד היפים שבהם הוא הר שלמה (אם כי לא הגבוה מכולם‭.(‬ הסלעים החשופים חומים כהים וכמעט שחורים, הצוקים מחודדים, וברגע מסוים הם משתקפים בים סוף וזה מראה שפשוט חייבים לראות, עוד ועוד. החרוצים יכולים לטייל רגלית בין ההרים, אבל גם אם תסתפקו בנסיעה בכביש הראשי בדרך לאילת, תתאהבו במראה. ממצפה רמון על כביש 40 לנאות סמדר, ימינה לכביש 12 עד אילת. כדאי מאוד להתעדכן במצב הביטחון, ההתראות והמחסומים.

 

תצפית לעבר הר שלמה (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים) (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)
תצפית לעבר הר שלמה (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרבה מה לראות
צילום: אבנר ירון
מומלצים