שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תוניסיה: "האיסלאמיסטים הם לא שטן ולא טליבאן"
  מאז שהכריזו על ניצחונם בבחירות, במפלגה האיסלאמיסטית "א-נהדה" עושים כל מאמץ כדי להפיג את חששות החילונים. מנהיג המפלגה נפגש עם בכירים בבורסה והבטיח שהוא ידידותי לעסקים. עמיתו אמר: "לא יהיה קרע. תהיה המשכיות משום שעלינו לשלטון באמצעות הדמוקרטיה ולא דרך כוח"

  "האיסלאמיסטים ממפלגת א-נהדה אינם השטן ואסור להתייחס אליהם כאל הטליבאן של תוניסיה": כך, במילים אלה, ניסה להרגיע היום (יום ד') חבר מפלגת השמאל הלאומני בתוניסיה (CPR), מונסף מרזוקי. מפלגתו של מרזוקי הגיעה שנייה בבחירות שנערכו ביום ראשון, אחרי המפלגה האיסלאמיסטית המתונה "א-נהדה".

   

  בחירות היסטוריות בתוניסיה - כתבות אחרונות ב-ynet:

   

  דברי ההרגעה של מרזוקי באו לאחר שמנהיג המפלגה האיסלאמיסטית, ראשיד רנושי, נפגש עם בכירים בשוק המניות במדינה כדי לשלוח להם מסר שממשלה בראשותו תהיה ידידותית לעסקים.

   

  זכו במרבית הקולות. תומכי מפלגת "א-נהדה" האיסלאמיסטית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  זכו במרבית הקולות. תומכי מפלגת "א-נהדה" האיסלאמיסטית(צילום: EPA)

   

  בתוניסיה עדיין לא פרסמו את התוצאות הרשמיות של הבחירות הכלליות שנערכו ביום ראשון - הבחירות החופשיות הראשונות במדינה הצפון אפריקנית מאז שקיבלה עצמאות מצרפת ב-1956. אולם, מפלגת "א-נהדה" נמצאת בדרכה לזכות בהן בפער גדול משאר המפלגות וצפויה להקים קואליציה ולהיות המפלגה הראשונה שתנהיג את המדינה אחרי הדחתו של הרודן זין אל-עבדין בן-עלי בינואר האחרון, שהולידה את גל המהפכות במדינות ערב.

   

  המטרה - להרגיע את החששות

  מאז הכריזה מפלגתו על ניצחונה, ניסה רנושי בכל הזדמנות להפיג את החששות הרבים שעלו בקרב הקהילה החילונית והעסקית. בקהילות אלה מתקשים לעכל את העובדה שבארצם ישלוט משטר תחת הנהגה איסלאמיסטית, בייחוד לאחר שהמהפכה שהפילה את המשטר הישן היתה חילונית באופיה. אגב, אף גורם איסלאמיסטי לא עלה לשלטון באזור המזרח התיכון מאז שתנועת חמאס הפלסטינית זכתה בבחירות ב-2006.

   

  מנהיגי תוניסיה החדשים מודעים לכך שיצריכו לטפל באופן מיידי בבעיות העוני והאבטלה, שרק החמירו מאז המהפכה שהפילה את משטרו של זין בן עלי.

   

  "ידידותי לעסקים". רנושי (צילום: AP) (צילום: AP)
  "ידידותי לעסקים". רנושי(צילום: AP)

   

  בכיר במפלגת א-נהדה סיפר שרנושי נפגש היום עם מנהלים בבורסה של עיר הבירה תוניס כדי "לשלוח מסר ששוק המניות חשוב מאוד, וכי הוא תומך בכמה שיותר פעולות מסחריות כדי להאיץ את הצמיחה הכלכלית".

   

  שוק המניות נפל - וקם

  שוק המניות של תוניס, שנפל בצורה חדה עם פתיחת המסחר לאחר הבחירות, התאושש עם פרסום דבר פגישתו של רנושי עם בכירי בבורסה.

   

  אתמול הבטיח בכיר במפלגת א-נהדה שהאיסלאמיסטים יחלקו את השלטון עם החילונים ויימנעו מביצוע שינוי רדיקלי במדינה. "לא יהיה קרע. תהיה המשכיות משום שאנחנו עלינו לשלטון באמצעות הדמוקרטיה, ולא דרך כוח", אמר מנהל הקמפיין של האיסלאמיסטים עבד אל חמיד ג'לאזי בפגישה עם תומכים.

   

  "רוצים לטעום את טעם החירות". כרזות בחירות בתוניסיה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  "רוצים לטעום את טעם החירות". כרזות בחירות בתוניסיה(צילום: EPA)

   

  "סבלנו מדיקטטורה ודיכוי ועכשיו יש הזדמנות היסטורית לטעום את טעם החירות והדמוקרטיה", אמר עבד אל חמיד ג'לאזי.

   

  הקו הנוקשה נגד הקו המתון

  למרות ניסיונותיה לרכך את הדאגה שהיא מעוררת בקרב החילונים ומעצמות המערב, פרשנים טוענים כי בתוך המפלגה האיסלאמיסטית בתוניסיה יש מתיחות בין הדוגלים בקו המתון שמייצג רנושי לבין פעילים איסלאמיים נוקשים יותר.

   

  המפלגה, שפירוש שמה בעברית "התעוררות" או "תחייה", דוגלת בקו איסלאמי המשלב בין המודרנה לערכים דתיים, בדומה לקו שמוביל רג'פ טאיפ ארדואן בטורקיה.

   

  למי ששכח, הבחירות בתוניסיה נערכו 10 חודשים לאחר שירקן מקומי, מוחמד בואזיזי שמו, הבעיר את עצמו באקט שגילם את הזעם והתסכול לנוכח האבטלה הגוברת והאמרת מחירי המזון. בואזיזי לא הספיק לראות את פירות מחאתו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מפלגה מתונה או רדיקלית? תומכת מפלגת "א-נהדה"
  צילום: AFP
  מנסה להרגיע את החילונים ואנשי העסקים. רנושי
  צילום: AP
  בחירות חופשיות ראשונות מאז העצמאות ב-1956
  צילום: AFP
  הרודן הלך, האיסלאם ישלוט במדינה? בן עלי
  צילום: AFP
  מומלצים