שתף קטע נבחר

רישיון ללמוד בישיבה: סולקו בגלל רישיון נהיגה

יש רישיון נהיגה? אין לימודים: ישיבה יוקרתית סילקה כשלושים בחורי ישיבה, לאחר שחשפה כי הם מחזיקים ברישיונות נהיגה - עבירה חמורה על התקנון. התלמידים שסולקו מאשימים את משרד התחבורה בהדלפת פרטיהם האישיים ללא היתר

עולם הישיבות החרדי סוער: ראש ישיבת "באר תורה" היוקרתית הודיע שיסלק מהישיבה כשלושים בחורים, לאחר שנחשף כי החזיקו ברישיון נהיגה. "מכתבי ההרחקה" הוצאו לבחורים לפני יותר מחודש, בזמן חופשת הקיץ, אך תלמידי הישיבה מצדם מסרבים להיענות לדרישה, ומתכננים להגיע ללימודים ביום ראשון הקרוב - עם פתיחת "זמן חורף" בישיבות.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

במכתב שהוציא ראש הישיבה, הרב גבריאל יוסף לוי, נכתב בין היתר, כי מאחר שהפרו את תקנון הישיבה, מתבקשים התלמידים עם הרישיון למצוא לעצמם מקום לימוד חלופי ל"זמן החורף" (סמסטר החורף בעגה הישיבתית). לדברי הבחורים, הרב לוי אף התריע כי אם התלמידים שהודחו יבואו להיכל הישיבה בבית וגן, הלימודים במוסד יושבתו כליל.

 

המידע דלף ממשרד התחבורה

בהתאם לתקנון הישיבה, המונה כ-350 בחורים, אחזקת רישיון נהיגה בתוקף אסורה. בחלק ג' של התקנון

נכתב, בין היתר: "בן ישיבה לא ינהג ברכב ולא יהיה לו רישיון נהיגה". לדברי יעקב, תלמיד במוסד, הסעיף נועד למנוע תופעה של בחורי ישיבות הנוהגים בלא רישיון. סעיף נוסף בתקנון מתייחס גם לתלמידים שאינם נוהגים, ואוסר עליהם לנסוע ברכב הנהוג בידי חברם לספסל הלימודים.

 

בחורי הישיבה אומרים כי כבר לפני מספר חודשים ביצעו גורמים מהצוות החינוכי של הישיבה בדיקה בנושא החזקת רישיון של התלמידים, לטענתם באמצעות משרד התחבורה. אחד התלמידים שסולקו מסר ל-ynet כי הוא זועם על כך שניתן היה להיחשף לפרטיו האישיים במאגר מידע ממשלתי.

 

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "כניסה למאגר המידע של משרד התחבורה, תוך התחזות לבעל הרישיון, מהווה עבירה. משרד התחבורה מודע לבעיה, ומחפש פתרונות שימנעו אפשרות ממי שאינו מורשה לקבל מידע על מחזיקי רישיונות נהיגה, זאת מבלי לפגוע בשירות לשאר ציבור הנהגים". 

 

אולי "גדול הדור" יעזור

רוב התלמידים המודחים שייכים לבני הגיל המבוגר בישיבה, ורובם המוחלט בני 22 ומעלה. במכתב

שקיבלו נמסר להם מהנהלת הישיבה, כי בפניהם עומדות שתי אופציות: ביטול הרישיון, או מעבר לישיבה אחרת. אך מאחר שתוכן המכתב ורשימת התלמידים שקיבלו אותו הופצה ברבים, הם טוענים כי יתקשו מאוד למצוא ישיבה חלופית טובה שתסכים לקלוט אותם, בידיעה שסולקו.

 

בערב חג הסוכות שלחו התלמידים המודחים מכתב לראש הישיבה, בו הם מבקשים ממנו להימנע מסילוקם, אך נדחו. לדברי חיים שקדי, כתב "כיכר השבת", קרוביהם של המסולקים מתלבטים כעת האם לפנות לסמכות תורנית גבוהה יותר כמנהיג הציבור הליטאי, הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, בבקשה שיפנה אל ראש הישיבה וימנע את ההרחקה.

 

לדברי הבחורים, הנוהג של הישיבה לאפשר לחלק מהם כן להוציא רישיון נהיגה, או לקבל בחורים המחזיקים במסמך ללא דרישה לבטלו, יצרה "תסיסה", כהגדרתם. "בא לראש הישיבה בחור, ומתחיל לספר לו תירוץ שהוא צריך רכב כי הוא גר בנתניה, או כל מיני סיפורים באמת מגוחכים. זה גרם להרבה מרמור, כאילו רק 'מקורבים לצלחת' יכולים להחזיק ברישיון, והשאר לא יענו".

 

למה הישיבה כל כך מתנגדת לרישיון נהיגה?

 

יעקב: "ברוב עולם הישיבות הליטאיות הנושא כבר מזמן לא משהו שעוסקים בו. בישיבת 'חברון', 'עטרת' או 'בקול תורה', למשל, רישיון הנהיגה הוא לחלוטין לא בעייתי. כל הנושא הוא בגלל שהרב ש"ך ז"ל, התבטא פעם בגנות הנושא, ואמר שזהו 'ביטול תורה'. ובגלל שאנחנו ישיבה שמסונפת לפוניבז', משמרים את המסורת שלו. בעידן שלנו כשיש מחשבים ותכנים זרים אחרים שחודרים לישיבות, רישיון זה לא מה שצריך להיתפס אליו או להילחם נגדו. בטח לא בצורה כזו".

 

אז מה אתם מתכננים לעשות עם הרישיונות? לשרוף אותם, כמו שהציע לכם ראש ישיבה אחר, הרב יעקב עדס?

 

"לא, אולי לבטל. גם ככה אחרי שנה אפשר לשלם אגרה קטנה ולהחזיר בחזרה. זו לא הבעיה, אלא ההתנהלות: להוציא כל כך הרבה בחורים, שכל פשעם הוא באחזקת רישיון נהיגה – זה מעשה שהרבה מאוד הורים, קרובי משפחה ואנשי חינוך מישיבות אחרות לא מבינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לומדים בלי רישיון (נהיגה)
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים