שתף קטע נבחר

בשבוע הבא: תעריף החשמל יעלה בכ-4.7%

הסיבות להתייקרות, בפעם השנייה זה 3 חודשים, הם התייקרות הפחם והשיבושים באספקת הגז המצרי. חברת החשמל ביקשה לייקר את התעריפים בטענה כי הפסידה כ-400 מיליון שקל בגלל הקיץ הקל שהביא לירידה בשימוש בחשמל ולהכנסות נמוכות. ברשות החשמל מכחישים כי הפסד זה השפיע על ההחלטה

מליאת רשות החשמל החליטה אחר הצהריים (ב') להעלות את תעריף החשמל ב-4.72%. מרשות החשמל נמסר, כי העדכון נגזר ברובו כתוצאה מעלייה במחירי הדלקים המשמשים לייצור חשמל. עלייה משמעותית נרשמה במחירי הפחם בשיעור של 6.5% שתרמו להתייקרות של 3.5%. ההעלאה תיכנס לתוקפה ב-1 בנובמבר.

 

 

יש לציין, כי מתכתובת בין חברת החשמל לרשות החשמל עולה, כי בנוסף להתייקרות הפחם והמחסור בגז, סיבה נוספת היא הקיץ הקל שהביא לירידה בשימוש בחשמל.

 

חברת החשמל ביקשה לאחרונה מרשות החשמל להעלות את התעריפים בשיעור דומה לזה שאושר, בטענה כי היא הפסידה כ-400 מיליון שקל בשל העובדה כי הקיץ הקל הביא לכך שהשימוש בחשמל היה נמוך מהתחזיות, ולכן נגרמה לה ירידה בהכנסות. בנוסף, טענה חברת החשמל כי היא ניזוקה בסכום של כ-100 מיליון שקל נוספים עקב הפסקת הזרמת הגז המצרי, והצורך להפעיל תחנות כוח באמצעות מזוט וסולר שיקרים ממנו.

 

עם זאת, ברשות החשמל מבהירים כי ההפסד שנגרם בשל הקיץ הקל אינו מהווה סיבה להעלאת התעריפים, וכי הסיבה היחידה היא התייקרות הפחם והמחסור בגז.

 

אתמול דווח על חזרתו של הגז המצרי בסוף השבוע בתפוקה של כשליש מהתפוקה הרגילה, אולם מדובר בכמות נמוכה. יש לציין כי תחשיבי חברת החשמל מבוססים על ההערכה כי זרם הגז לא יוחזר, וייתכן שהתחשיבים התבררו בדיעבד כמוטים, ולא היה צורך בהתייקרות כה חדה.

 

כך או כך, רשות החשמל שבהתחלה הודיעה לחברת החשמל כי לא תעלה את התעריפים מעבר לנוסחה המקובלת, נכנעה ללחץ והעלתה את התעריף פחות משלושה חודשים לאחר שבחודש אוגוסט עלה התעריף בכ-9.9% בגלל המחסור בגז. כל זאת, למרות שמשרד האוצר העניק לחברת החשמל הנחה של כ-50% ברכישת סולר.

 

בהודעת רשות החשמל היום נמסר, כי לצד התייקרות הפחם, יתר הרכיבים (עליית המדד, שערי חליפין ועוד) תרמו לעליה נוספת של כ-0.6% בתעריף. בנוסף, חוסר הוודאות בשנה האחרונה בזירת אספקת הגז הטבעי המצרי (שישה פיצוצים בצנרת הגז שהביאו להפסקות ממושכות באספקת הגז הטבעי המצרי) ובהפקה המופחתת של גז טבעי ממאגר ים תטיס הישראלי (לאור הידלדלות המאגר, כמויות הגז המופקות ממנו הולכות ופוחתות) תרמו 0.6% נוספים לעליית התעריף.

 

ח"כ מירי רגב (הליכוד) מסרה בתגובה: "אין להעלות את מחירי החשמל בגלל השימוש בסולר, על חברת החשמל לממן את העלות מעודפים שגבתה מהציבור בסך שני מיליארד שקל בזמן שהשתמשה בייצור חשמל מגז". ח"כ רגב אמרה, כי אין מנוס מחקיקת חוק שיפקח על העלאת מחירי החשמל והמים, והוסיפה כי תביא את הנושא לישיבת ועדת הכספים עם פתיחת מושב החורף בכנסת.

 

 

השתתף בהכנת הכתבה ליאור גוטמן, "כלכליסט"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים