שתף קטע נבחר

רבבות בתל אביב: 'המצב לא דוחה דרישה לצדק'

ההסלמה בדרום ומזג האוויר הסגרירי לא מנעו מהאלפים לצאת שוב לרחובות ולמחות על מדיניות הממשלה. דפני ליף אמרה בכיכר רבין: "השוק אולי חופשי, אנחנו לא. אם המסע הזה לא יימשך - לא עשינו כלום". בירושלים הפגינו כ-3,000 איש

על רקע ההסלמה הביטחונית בדרום, שגרמה לביטול ההפגנה בבאר שבע, הגיעו הערב (שבת) להערכת המשטרה לפחות 20 אלף מפגינים לעצרת המחאה המרכזית בכיכר רבין בתל אביב. בדרכם לכיכר, אמרו מובילי המחאה כי "המצב בדרום לא צריך לגרום לנו לשנות את הדרישה לצדק חברתי". מארגני העצרת ורבים מהנוכחים העריכו את מספר המשתתפים ב-40 אלף לפחות.

 

מחאת האוהלים - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

דפני ליף אמרה בעצרת, בה הופיעו חברי החמישייה הקמארית ושלום חנוך: "שלושה חודשים עברו מאז הצעד הראשון. עכשיו אנחנו צריכים לשאול את עצמנו – האם המסע הזה נגמר? האם מסע של צעד אחד הוא בכלל מסע? אסור לנו להפסיק עכשיו ואסור לנו לוותר. שינוי תודעתי זה חשוב, אבל אם המציאות לא תשתנה בעקבותיו - אם המסע הזה לא יימשך, צעד אחרי צעד - לא עשינו כלום. יותר מזה, עשינו נזק גדול".

 

הפגנה ראשונים אחרי כמעט חודשיים. ההפגנה בכיכר רבין (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
הפגנה ראשונים אחרי כמעט חודשיים. ההפגנה בכיכר רבין(צילום: בן קלמר)

 

עוד בערוץ החדשות :

 

ליף אמרה כי המחאה תימשך: "את המחאה שלנו הרי, מספידים עוד מלפני שהתחילה. ולמה? כי אנחנו, כולנו, מוותרים בכל פעם שאנחנו יוצאים לרחובות על הנוחות, לוקחים סיכון וקוראים תיגר על הכוח הגדול ביותר שיש כרגע לא רק בישראל, בעולם כולו. אנחנו קוראים תיגר על השוק החופשי, הפרטי שהפך לחסר כל רסן, לחזירי, לדורסני. אנחנו עושים זאת כי השוק אולי חופשי, אבל אנחנו לא. ואנחנו חייבים להמשיך!"

 

דפני ליף בהפגנה. הפעם הרבה פחות מפגינים (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
דפני ליף בהפגנה. הפעם הרבה פחות מפגינים(צילום: אלי אלגרט)

 

פרופ' יוסי יונה, אחד מראשי צוות המומחים של אנשי מחאת האוהלים, אמר ל-ynet: "בעצם המפגן הזה משקף בגרות אזרחית מרשימה ביותר, ומראה שאנו חברה שמבינה שמאבק לביטחונה של ישראל מתחולל גם בכיכרות והוא מאבק לשיוויון וצדק חברתי".

 

שלום חנוך בהופעה בכיכר רבין (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
שלום חנוך בהופעה בכיכר רבין(צילום: אלי אלגרט)

 

"אור בקצה המחאה"

שלום חנוך הופיע עם השיר "משיח" בסוף העצרת. הוא אמר לקהל: "אני שמח שסוף סוף הגיע תורי להופיע לפניכם ולהביע את תמיכתי במחאה, במסע הארוך הזה. אני יכול לומר שאני כבר מתחיל לראות איזה אור בקצה המחאה".

 

כמו בהפגנות הקודמות, גם בעצרת הערב נכחו אנשים מסקטורים רבים ובגילאים שונים. מימון קסוס בן ה-72 אמר ל-ynet כי "יש לי בית ועסק ואני ברוך השם מסודר. אבל אני כבר ארבעה חודשים עם הילדים האלה, שצריך לדאוג להם לדיור במקום לפנות אותם בכוח, כמו שהמשטרה עושה". 

 

הפגנה למרות ההסלמה בדרום, הערב בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הפגנה למרות ההסלמה בדרום, הערב בתל אביב(צילום: ירון ברנר)

 

מאיה רימר, שצעדה לכיכר יחד עם מאות מפינים אחרים, אמרה כי "לכל תהליך ארוך יש גל. אנחנו בתחילת הגל השני. אי אפשר לצפות לכל דבר בכל גל. מה שחשוב הוא מה שפה". לגבי ההפגנה בבאר- שבע, שבוטלה בשל המצב הביטחוני, אמרה: "זאת הייתה החלטה לגיטימית של הנציגים שם. אך מצב ביטחוני אינו גורע מבקשת העם לצדק חברתי".

 

דרישה לצדק חברתי, הערב בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
דרישה לצדק חברתי, הערב בתל אביב(צילום: ירון ברנר)

 

ראשי המחאה דיברו על ההפגנות, בצל האש בדרום. סתיו שפיר אמרה: "אנו צועדים שוב תחת מצב שבדרום הארץ יש אש. בוטלו צעדות ואנשים שכן צועדים, צועדים בכאב גדול. אבל ברור לכולנו, שאנו מוכרחים. שהמלחמה האמיתית היא על עתיד החברה הזו, ונצטרך להילחם לאורך זמן". רגב קונטס רמז לגבי המשך המחאה: "אפשר לומר שזו פתיחת עונת הסתיו של המחאה והפרק הראשון מרהיב".

 

שמולי הפגין בירושלים

הפגנה התקיימה גם בירושלים, שם על-פי ההערכות השתתפו בה 3,000 בני-אדם. יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, שהשתתף בהפגנה בבירה, אמר ל-ynet: "האנשים שהגיעו לכאן מוכיחים שהמחאה לא הולכת לשום מקום, עד שיתקבלו פיתרונות מלאים. דו"ח טרכטנברג נותן מענה חלקי בלבד".

 

ההפגנה בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ההפגנה בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

שמולי התייחס גם לקרע בהנהגת המחאה ואמר: "אני עושה ככל שביכולתי כדי שההנהגה תהיה מאוחדת ואני משקיע בכך אנרגיה רבה. נכון שאנחנו לא רואים את הדברים עין בעין, אבל זו לא אופרת סבון. אמרתי לדפני שהניסיון לקדם את ההפגנה

 השבוע דרך פרסום שקרי - היה מיותר". בקריית-שמונה צעדו כ-300 איש, ממכרז העיר לכיוון מאהל המחאה בצפון העיר.

 

מוקדם יותר הערב, אמרה אדר שטרן, ממובילות המחאה בבאר שבע, כי "מארגני העצרת מבינים את המצב. אנחנו לא מעוניינים לסכן את חיי האזרחים, אך נמצא דרכים אחרות להמשיך ולהיאבק. ברגע שהמצב יאפשר נקיים את ההפגנה. זו לא המילה האחרונה של הנגב". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים, מאור בוכניק ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה בכיכר רבין
צילום: אלי אלגרט
עשרות אלפים בכיכר, הערב
צילום: ירון ברנר
שלום חנוך בהפגנה
צילום: אלי אלגרט
מומלצים