שתף קטע נבחר

חיפה כימיקלים: השביתה נגמרה, ההשבתה לא

אחרי חצי שנה של שביתה, חתמו הנהלת המפעל וארגון כוח לעובדים על הסכם קיבוצי, אבל השבתת המפעל תימשך בגלל שעיריית חיפה דורשת לסלק את מיכל האמוניה המסוכן. הסכם העבודה מצמצם את הפער בין עובדי דור א' לעובדי דור ב', שיקבלו תוספת שכר של 25% ושיפור בתנאים הסוציאליים

הסתיימה אחת השביתות הארוכות בתולדות המשק: עובדי מפעל חיפה כימיקלים צפון במפרץ חיפה חתמו על הסכם קיבוצי עם הנהלת המפעל, אחרי ששבתו מאז ה-1 למאי. ההסכם אושר בהנהלת המפעל ובהצבעה בקרב העובדים, שהתאגדו לפני כשנה במסגרת ארגון כוח לעובדים.

 

עם זאת, המפעל לא ישוב לעבודה מיידית, עקב בעייה בטיחותית שנוצרה במהלך השביתה במיכל האמוניה הענק שמחזיק המפעל. במהלך השביתה הופקר מיכל האמוניה, המסכן את כל אזור חיפה, וההנהלה וועד העובדים האשימו אלה את אלה בהפקרתו. עיריית חיפה הגישה לאחרונה כתב אישום פלילי נגד החברה בבית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה, שבו היא האשימה אותה בהפעלת המיכל ללא רישיון וביקשה לסגור לאלתר ולהוציא אותו מחוץ למטרופולין חיפה. 

   

הסכם העבודה שנחתם הוא הישג לארגון העובדים החדש והמיליטנטי. ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במפעל בדצמבר שעבר, אך העובדים חשו שדרישות ההסתדרות מתונות מדי ועזבו אותה במרס השנה לטובת כוח לעובדים. במהלך השביתה נעשו נסיונות מצד ההנהלה וההסתדרות כאחד להחזיר את העובדים להסתדרות, בטענה שכוח לעובדים לא יצליח להשיג תוצאות, אך אלה לא צלחו. במהלך הסכסוך פנו הצדדים לבוררות, אך היא לא הצליחה להשיג תוצאות.

 

ברוח המחאה החברתית: אין יותר דור א' ודור ב'

ההסכם יביא לצמצום רב בפערים בתנאי העבודה בין עובדי "דור א'" (הוותיקים) ו"דור ב'" (החדשים). לפי ההסכם, יקבלו עובדי דור ב' תוספת של 25% בחמש שנים (5% בשנה) ואילו עובדי דור א' יקבלו תוספת שכר של 7.5% בחמש שנים (1.5% בשנה). זאת, בנוסף למנגנון עדכון השכר הקיים כיום במפעל.

 

עובדי דור ב' יוכנסו לטבלאות השכר של עובדי דור א' ולמרות שבפועל, רוב עובדי דור א' ימשיכו לקבל שכר גבוה יותר, האבחנה החדה בין שני ה"מעמדות" במפעל תיעלם. בנוסף, יקבל כל עובד מענק חד פעמי של כ-4,500 אלף שקל. 

 

ההסכם קובע כי עובדי דור ב' יקבלו תוספות שמעתה ניתנו רק לעובדי דור א' על עבודה בזמן חירום, בשבת, בלילות, בחגים ובחופשות, ותנאים סוציאליים נוספים שעד כה יוחדו לעובדי דור א' כמו קייטנות לילדים ומימון לימודים. עובדי דור ב' יוכנסו לטבלאות השכר של עובדי דור א' ולמרות שבפועל, רוב עובדי דור א' ימשיכו לקבל שכר גבוה יותר, האבחנה החדה בין שני ה"מעמדות" במפעל תיעלם. בוועד טוענים כי המפעל היה הראשון שהנהיג את השיטה של "דור א'" ו"דור ב'" ב-1996, וכעת הוא הראשון לבטל אותה.

 

מפרץ חיפה: העובדים חוזרים, האמוניה נשארת (צילום: מונט גלפז) (צילום: מונט גלפז)
מפרץ חיפה: העובדים חוזרים, האמוניה נשארת(צילום: מונט גלפז)

 

עוד הוסכם כי מספר העובדים המאורגנים במפעל לא יפחת וכי המפעל יעסיק 50 עובדי קבלן לכל היותר. 28 מ-40 העובדים, שההנהלה ביקשה לפטר, לא יפוטרו אך יקבלו אפשרות לפרוש מרצון בתנאים מיטביים. תקופת ההמתנה לקבלת קביעות תפחת מחמש לארבע שנים. עוד הוסכם כי לוועד תהיה זכות וטו בהחלטות על פיטורי עובדים מדור ב', כפי שהיה קיים עד כה לגבי עובדי דור א' בלבד, והעובדים שארגנו את השביתה יהיו חסינים מפני פיטורים בתקופה הקרובה.

 

יש לציין שההסכם טוב לעובדים בהרבה מהדרישות המקוריות שלהם, שכללו תוספת שכר של 10%.

 

"זהו יום חג עבור העובדים הצעירים שקיבלו אופק תעסוקתי טוב יותר", אומר יו"ר הוועד, אלי אלבז. "הוועד האמיץ שבר את כלל הברזל של דור א' ודור ב'", מוסיף רכז מטה חיפה והצפון בכוח לעובדים, רפי קמחי.

 

מהנהלת המפעל נמסר בתגובה: "ההנהלה מברכת על ההסכם שנחתם והביא לסיום השביתה הארוכה. ההסכם אינו שונה מהותית מהסכמים קודמים שנחתמו בחברה ב20 השנים האחרונה. ההנהלה תפעל במשותף עם ועד העובדים להחזרת פעילות המפעל מהר ככל הניתן לעבודה סדירה. המפעל עדיין לא קיבל את מלוא היתר הרעלים הנדרש להפעלתו המיידי. נמשיך לעשות כל מאמץ לקבל היתרים אלה מהר ככל הניתן".

 

את העובדים ייצגו בהסכם ועורכות הדין סיגל פעיל ומיכל הברפלד ממשרד עו"ד אריאל שמר. ואת ההנהלה עו"ד עמי שחר ממשרד עו"ד פיינברג.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים