שתף קטע נבחר

"תקיפה באיראן תצית עימות מעזה עד אפגניסטן"

בזמן שבוושינגטון ניסו להתחמק מהדיווחים האחרונים על תקיפה אפשרית באיראן, יועץ בכיר לשעבר בממשל האמריקני כינה בראיון ל-ynet את המתרחש "טירוף כותרות" והזהיר כי תקיפה ישראלית משמעותה אסון. איך ייראה האזור ביום שאחרי?

תקיפה ישראלית באיראן תוביל לאסון ותעמיד את ישראל במצב קשה מול חיזבאללה וארגוני הטרור ברצועת עזה - כך הזהיר בשיחה עם ynet ברוס ריידל, מי שכיהן כיועץ לענייני המזרח התיכון במועצה לביטחון לאומי בתקופתם של הנשיאים ביל קלינטון וג'ורג' בוש הבן, על רקע אינספור הדיווחים והספקולציות לגבי תקיפה אפשרית ברפובליקה האיסלאמית.

 

האיום האיראני - כתבות אחרונות ב-ynet:

מאיר דגן: "אני עבריין? שיעמידו אותי לדין"

 

"התקפה ישראלית על איראן תצית עימות אזורי מעזה ועד אפגניסטן", הזהיר ריידל, "לארה"ב ולממשל אובמה זה יהיה אסון. יהיה ירי טילים בליסטיים מאיראן על ישראל ותינתן הוראה לחיזבאללה לפתוח חזית נוספת. הפעם, חיזבאללה יגיב עם הרבה יותר רקטות וטילים מאשר במלחמת לבנון השנייה. תוכנית תקיפה ישראלית חייבת לכלול מתקפה מונעת על חיזבאללה במקביל לתקיפת איראן. אתם תמצאו את עצמכם במצב מאוד קשה, שלא לדבר על ירי מעזה".

 

ריידל, שמאחוריו 29 שנות ניסיון ב-CIA, מכהן כיום כעמית במכון המחקר היוקרתי "ברוקינגס". הוא וחבריו ערכו לפני כשנה "משחק מלחמה" סביב התסריט האפשרי של תקיפה ישראלית באיראן. "שיחקנו כאילו ישראל מצליחה להשמיד את הגרעין האיראני ב-100 אחוז ושאלנו מה תהיה התגובה האיראנית, אפילו שמרבית המומחים סבורים שתקיפה ישראלית מושלמת אינה אפשרית. הגענו למסקנה שישראל תהיה פגיעה מאוד, אבל ארה"ב תהיה פגיעה אפילו יותר". 

 

"מנקודת המבט של וושינגטון, יש לנו סיבה טובה להאמין שהאיראנים יראו במתקפה ישראלית מתקפה משותפת של ארה"ב וישראל והם ינקמו לא רק בישראל אלא גם במטרות אמריקניות. היא תצית עימות אזורי מאפגניסטן ועד רצועת עזה. לאיראנים יש יכולת להגיב נגד 90 אלף החיילים שאנחנו מחזיקים באפגניסטן. הם ביססו קשרים עם הטליבאן. אנחנו פגיעים גם בעיראק ובמפרץ. אלה זמנים עדינים מאוד בעיראק כי אנחנו מוציאים עד סוף השנה את 30 אלף החיילים שנותרו שם. בזמן שנותר הם יהיו חשופים למתקפות של עיראקים פרו-איראנים".

 

מטוס קרב ישראלי בתרגיל בשמי איטליה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מטוס קרב ישראלי בתרגיל בשמי איטליה(צילום: דובר צה"ל)
   

ריידל התייחס גם ל"טירוף הכותרות" בישראל ביממות האחרונות והסביר כי הסיבה להן היא אחת משתיים: בלון ניסוי ישראלי שנועד לבחון את עמדת ממשל אובמה נגד תקיפה ישראלית, או מידע מודיעיני חדש ומדויק על אתרי הגרעין באיראן. "יש טירוף כותרות אצלכם. אני לא מבין למה עכשיו. אולי יש לממשלת נתניהו מידע חדש שאנחנו לא יודעים עליו? יכול להיות שנתניהו לא קורא נכון את עמדת הממשל בעקבות חשיפת הניסיון האיראני לחסל את השגריר הסעודי בוושינגטון. אם זה המצב, אתם עושים טעות גדולה".

 

הראיון עם ריידל התקיים שעות ספורות לפני הדיווח בעיתון הבריטי "גרדיאן", לפיו בריטניה האיצה את הכנותיה לתקיפה אפשרית באיראן עד סוף 2012. על-פי הדיווח, ממידע חדש עולה כי איראן תסיים להעביר בתוך שנה את אמצעיה הגרעיניים לבונקרים ממוגנים באזור העיר קום, מהלך שיוציאו את העוקץ מתקיפה על מתקניה ויאפשר לה להמשיך באין מפריע בפרויקט העשרת האורניום. גורמי ביטחון בלונדון מסרו לעיתון כי המידע מעיד "שחלון ההזדמנויות הולך ונסגר" וכי ייתכן שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, ייאלץ לקבל הכרעה בנושא עוד לפני הבחירות לנשיאות בחודש נובמבר. 

 

ריידל לעומת זאת שומר על הקו האמריקני המסורתי. "ממשל אובמה הבהיר מהיום הראשון שהוא אינו תומך במתקפה ישראלית על איראן. שר ההגנה הקודם גייטס היה התומך החזק ביותר בעמדה זו. הוא אמנם פרש אבל עמדת הממשל לא השתנתה באופן משמעותי וגם ראש ה-CIA הנוכחי, דיוויד פטריוס, אינו סבור כך", הוא מסביר ומפנה את תשומת הלב שוב אל הזירה המזרח תיכונית.

 

"אסד במצב קשה", אמר, "ניתן להעריך שהוא יתמוך במתקפה על ישראל כדי להשיג תמיכה בבית וכדי להסיט את תשומת הלב מהנעשה בסוריה. אסד הצהיר שסוריה יכולה לגרום לרעידת אדמה באזור. האם הוא יראה במתקפה ישראלית על איראן הזדמנות לפתוח חזית? אני לא יודע. האם הוא נואש מספיק?"

 

חשופים בזמן נסיגה? הכוחות האמריקנים בעיראק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חשופים בזמן נסיגה? הכוחות האמריקנים בעיראק(צילום: רויטרס)
 

"עמדת הממשל היא שסנקציות וחבלות מאיטות את תוכנית הגרעין האיראנית. צריך להמשיך בכך בזמן הנראה לעין. גם ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, אמר את אותם דברים בצורה מאוד ברורה. אני בטוח שיש בישראל דיונים רציניים, אבל אני לא שמעתי שום דבר חדש על היכולות של איראן. עם זאת, תמיד קיימת אפשרות שיגיע מידע כזה שעשוי לשנות את תהליך קבלת ההחלטות".

 

"לאיראן כבר 70 ק"ג אורניום המועשר ב-20%"

הסוגיה האיראנית עלתה לכותרת גם בעיתונים הבריטיים. ה-"טלגרף" מספק מידע על הדו"ח הצפוי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. גורמים מערביים הבהירו לעיתון שהעובדות שיוצגו מעידות על כוונת איראן לפתח נשק גרעיני.

סבא"א תתריע על כך שמדענים איראנים מפתחים ראש נפץ בליסטי המסוגל לשאת פצצת אטום. דיפלומט מערבי סיפר לעיתון: "האיראנים היו חמקנים, ולעיתים אף פיקחים, היה קשה לאתר את ה'אקדח המעשן'. אבל הדו"ח הזה יהיה מפורט יותר מבעבר. נצביע על 'חורים שחורים' בהסברים שסיפקו האיראנים". הדיפלומט העריך שהדו"ח "ללא ספק יגביר את הלחץ על איראן".

 

ב"טלגרף" דיווחו כי איראן ייצרה כבר מעל 70 קילוגרמים של אורניום המועשר בדרגה של 20%. מדענים טענו בפני העיתון כי ניתן להעשיר את האורניום ל-90% הנחוצים לנשק גרעיני ללא שינוי בעיצוב של קווי הייצור.  

 

ומה אומרים בממשל האמריקני? בבית הלבן ובמחלקת המדינה שמרו אמש על פרופיל נמוך וסירבו להתייחס לדיווחים על תקיפה אפשרית באיראן. "אני לא מתכוון להגיב לספקולציות כאלה", אמר דובר הבית הלבן, ג'יי קרני. "אנחנו מאוד ממוקדים באיום שמציבה איראן, במיוחד בכל הקשור לתוכנית הגרעין. הממשל נוקט פעולות שבודדו את איראן עד לנקודה שבה הנשיא האיראני עצמו הודה באחרונה שלסנקציות הללו יש השפעה שלילית דרמטית המשפיעה על הכלכלה שלהם. אנחנו נשארנו ממוקדים בערוץ הדיפלומטי". דוברת מחלקת המדינה, ויקטוריה נולנד, הבהירה שאין בכוונתה להגיב "על כל דיווח תועה שבא מישראל. נשארנו מחוייבים לביטחון ישראל ואנחנו שותפים לדאגה עמוקה לגבי הכיוון שבו צועדת איראן".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 03/11/2011 00:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריידל. מאפגניסטן עד עזה
באדיבות מרכז סבן
קורא נכון את התמונה? נתניהו
צילום: רויטרס
הכלכלה נפגעה. אחמדינג'אד
צילום: AP
אסד. יסיט להבות
צילום: EPA
הרבה יותר טילים. נסראללה
צילום: AFP
מומלצים