שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לנפץ את המיתוס: אין כל רע בסקס בדייט הראשון

  אנו מוקפים חומרי הסברה שמטיפים לנו שסקס בדייט הראשון הוא טעות חמורה, ושאם נתפתה ליצר - נפסיד זוגיות פוטנציאלית. מדוע מנסה החברה להטיף לנו להילחם בליבידו שלנו והאם זאת לא סטיגמה ותו לא? אלון סולר על שיח המיניות שכופה עלינו מציאות שיתכן ואינה רלוונטית יותר לזמנינו

  לעיתים נדמה לי שהדעה לפיה סקס בדייט ראשון אסור, היא דעה שחובקת עולם. זה מתחיל בתכניות טלוויזיה בידוריות שהופכות אותו לאסור, ממשיך במגזיני ייעוץ שליליים, וממשיך במאמרי רפואה פסיכולוגיים-מיניים הפוסלים באופן חמור ביותר את הסקס בדייט ראשון. כולם, ללא יוצא מן הכלל, טוענים כי סקס בדייט ראשון מוביל תמיד לסטוץ, או לכל היותר למערכת זוגית לא מחייבת (בלשון העם – 'יזיזים').

   

  עוד על סוגיית הסקס בדייט הראשון:

  בדייט אני חושב על סקס, אבל גם על דברים אחרים

  סקס בדייט הראשון? לא אם את בונה על זוגיות

   

  הכול תלוי תרבות

  הנימוקים נגד סקס בדייט הראשון רבים ומגוונים. הטענה הנפוצה ביותר גורסת כי ביצוע האקט בדייט הראשון, תביא לירידת המתח הזוגי, שבלעדיו אין כל אפשרות לקיים מערכת יחסים פוריה. הטענה היא כי סקס בשלב כה מוקדם במערכת היחסים, מסיר את כל המסתורין מבן/בת הזוג, כאשר כל התאווה והיצרים מגיעים לכדי מיצוי כבר בלילה הראשון.

   

   

  אנשי רפואה רבים משמיעים קולם, וטוענים שסקס בדייט הראשון גורם גם לירידת הורמונים מסויימים, בעקבותיה בני הזוג כבר לא יימשכו אחד לשני כבעבר. ניתן להמשיך שעות בנימוקים מדוע לא לעשות סקס בדייט ראשון. אבל אם תשאלו אותי - הכל שטויות.

   

  מה שבאמת מעניין אותי לדעת הוא מדוע במקומות כה רבים בעולם לא חל טאבו על קיום יחסי מין כבר בדייט הראשון? מדוע הישראלים כה חוששים מהאקט, בעוד שבמקומות רבים בעולם מעשה זה דווקא מקובל ומהווה ביטוי למשיכה בין בני זוג, שאין בה שום דבר רע. אני רוצה לדעת – כיצד בדיוק עיכוב האקט לעוד שתיים-שלוש פגישות, או שבוע-שבועיים בממוצע, אמורים לעכב את כל ההורמונים, ולגרום ל"הצטברות" מוזרה של משיכה? כיצד "מסתורין" שנשמר לאורך שבוע, מחזיק קשר בצורה טובה יותר ממסתורין שנמשך ארבע שעות של דייט ממוצע?

   

  ובכן, האמת היא שאנחנו - כולנו, ללא קשר למין/גזע/שפה/מראה חיצוני, שבויים במיתוסים חברתיים. אנו מקשיבים לתקשורת, מקשיבים להורים, מקשיבים לסביבה – וכאשר כולם מדברים בפה אחד, אנחנו נוטים להקשיב להם. גם כאשר אנו מביעים זיק של התנגדות, ב-99% מהפעמים גל הקונפורמיות שוטף גם אותנו ומטביע את דעותינו העצמאיות, אפילו אם באופן האובייקטיבי ביותר הן נכונות.

   

  הדייט הולך טוב ויש אחלה משיכה. למה לא להמשיך למיטה? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הדייט הולך טוב ויש אחלה משיכה. למה לא להמשיך למיטה?(צילום: shutterstock)

   

  מחשבה יוצרת מציאות

  בואו והקשיבו, סינגלים שטופי תאוות והורמונים – אין כל דבר בסקס בדייט ראשון שעשוי למנוע מכם לפתח קשר רציני, מאשר הסטיגמה החברתית הדבוקה בביצוע האקט עצמו. בעוד שסטיגמות ילדותיות דוגמת "שרמוטה" ו-"זיין" קושרות תחושות שליליות בעיקר בגיל ההתבגרות, הסטיגמה השלילית לגבי "סקס בדייט ראשון" לא נפסקת לעולם.

   

  בואו נודה בזה – לרוב הגברים החילונים, לא באמת איכפת מההיסטוריה המינית של בת זוגם. אם היא תקיים עמם סקס בדייט ראשון, הם לא ינברו שנים אחורה וירצו לבדוק האם היא עשתה זאת עם כל אחד, כלומר – שכבה בעברה עם כמות עצומה של גברים. זה פשוט לא יעניין אותם, מכיוון שהמושג "שרמוטה" כבר לא רלוונטי בעיניהם. הם פשוט רואים אותה כנהנתנית. זהו חלק מבורך מהמהפך הפמיניסטי המיני, שאת שורשיו ניתן למצוא במאמריו של קינזי באמצע המאה ה-20 שחשפו את מיניות האישה לעולם.

   

  באותה מידה, כאשר אישה שוכבת עם גבר בדייט ראשון, היא לא פוסלת אותו על היותו "זיין מקצועי", בחור שמשכיב כל בחורה שעוברת לידו. שהרי אם היא הייתה חושבת עליו את זה באופן שלילי, היא לא הייתה נכנסת איתו למיטה מלכתחילה. ההסבר לכך הוא פשוט: רגשות שליליים, ואין זה משנה מאיזה כיוון הם באים, דוחים נשים, ואישה, כידוע לכולנו, היא יצור המחובר לרגשותיו הרבה יותר מהגבר הממוצע (בהכללה גסה, כמובן).

   

  האם היית נכנסת למיטה עם מישהו בעל עבר מיני מפוקפק ועשיר? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  האם היית נכנסת למיטה עם מישהו בעל עבר מיני מפוקפק ועשיר?(צילום: shutterstock)

   

  במצב הנוכחי וברוב המקרים, שני הצדדים יפסלו האחד את השני לקשר רציני במידה אכן התבצע סקס בדייט הראשון. הפסילה הזאת - מקורה לא טמון באופי של בן/בת הזוג, לא בגלל מי שהוא, אלא בגלל הסטיגמה החברתית הנעוצה במעשה שהם ביצעו. כולם אומרים שסקס בדייט ראשון מוביל בהכרח לקשר לא רציני. ואם כולם אומרים - אז כנראה שזה המצב. פשוט ככה, ללא כל נימוק רציונאלי אמיתי.

   

  פעמים רבות סקס בדייט ראשון חושף דברים על בן/בת הזוג שלא חשבתם קודם עליהם. לעיתים, סקס גרוע מוביל למחשבות שליליות מובנות. אך אותן תחושות בדיוק היו מתעוררות בכם גם הם הייתם מחכים ודוחים את הסקס הראשון בשבועיים. הרי זה לא הסקס שעושה את הקשר, זה הקשר שעושה את הסקס. וכאשר הופכים את היוצרות, אז ההשלכות לגבי טיב ומהות הקשר עשויות להיות פטאליות.

   

  די עם הסטיגמות

  לעיתים, עיכוב הסקס בהחלט עשוי לעודד ולהגביר את הגירוי. דחיית סיפוקים היא לעיתים דבר נפלא, לא רק בסקס אלא במגוון רחב ביותר של תחומים. אבל, אם אתם/ן לא בני אדם שנוטים לנהוג בדחיית סיפוקים, אין כל סיבה שתעשו זאת דווקא בסוגיית הסקס.

   

   

  דחיית סיפוקים בנושא הסקס לא תהיה שונה מדחיית סיפוקים בכל נושא אחר עבורכם – אם אתם חובבים של דחיית סיפוקים תהיה לה השלכה חיובית כאן, היא תמקסם את הרגש וההנאה. אם לעומת זאת אתם לא נוהגים כך לרוב, לא תהיה לה כל השפעה – כלומר, לסקס בדייט ראשון ובדייט השביעי תהיה אותה השלכה רגשית בדיוק.

   

  סטיגמות חברתיות מגדירות אותנו בפני החברה, ומשפיעות על כל תהליך קוגניטיבי שעובר בראשנו. אנחנו לומדים כלכלה וחשבונאות באוניברסיטה, כי אנחנו בטוחים שזה ייתן לנו את האפשרות להיות רואי חשבון ולהרוויח מלא כסף, כי למקצוע לימודי זה יש סטיגמה כזאת, וזה לא משנה שרק 40% ממי שלומד את זה באמת מקיים בפועל את ההבטחה. כנ"ל במשפטים, תקשורת וכל מקצוע אחר.

   

  וכך בדיוק המקרה עם סקס בדייט ראשון – החברה יוצרת לנו את המציאות בה אנו חיים, ולמרבה הצער עינינו מסומאות על ידי הסטיגמה הדבוקה למעשה. גם אם עמוק בראש אנחנו מנסים להתנגד לה, הסטיגמה השלילית משתלטת – והופכת כל סקס בדייט ראשון עם בן/בת זוג פוטנציאליים לטווח ארוך, לקשר שנמשך מקסימום, גמירה הדדית אחת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סקס בדייט הראשון. מעכשיו זה חוקי
  צילום: shuttertock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים