שתף קטע נבחר

חשש יהודי: חוקים נגד ברית מילה באירופה

בבריטניה, הולנד ופינלנד נעשים ניסיונות לאסור בחוק את ברית המילה. מנגד פועלים ארגונים יהודיים - בהם ועידת רבני אירופה - לסכל את הגזירה, אך חוששים שזו תצטרף לחקיקה נגד השחיטה הכשרה, שכבר אושרה בהולנד

אחרי המאבק על השחיטה הכשרה – גם ברית המילה בסכנה: רבנים ועסקנים יהודים בכירים באירופה פועלים בחודשים האחרונים, נגד יוזמה המתגבשת בשלוש מדינות להוצאתן של הברית אל מחוץ לחוק. הרב הלונדוני מנחם געללי, סגן נשיא "ועידת רבני אירופה", חשף את העניין בכינוס השנתי ה-27 של הארגון שננעל בסוף השבוע בוורשה, ועסק בהגנה על זכויות היהודים ביבשת.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

לדברי געללי, אב בית דין בבירת בריטניה, קבוצה רחבה של חברים בארגון הרופאים הגדול במדינה - BMA - יצאה למערכה נגד הברית המילה, ומנסה לגייס לכך את הארגון כולו, שהשפעתו בנושא זה עשויה להיות מכרעת. במקביל, בהולנד ובפינלנד מנסים ארגוני זכויות אדם ורפואה לאסור בחוק על הורים למול את בניהם מתחת לגיל 18, אלא באישור רופא.

 

לא רק השחיטה הכשרה בסכנה

הרב געללי אמר ל-ynet כי עד כה הצליחו מתנגדי המהלך לבלום חקיקה אחת בעניין, אך האיום על הבריתות עדיין קיים. הוא קרא לחבריו – רבנים ועסקנים – להירתם למאבק בעניין, למשל בהקמת ארגון רשמי של מוהלים מוסמכים שיזכה להכרה במדינות אירופה, ובכך יהווה כוח משמעותי שיפעל מול הגורמים הרלוונטיים לסיכול המהלך.

 

בכינוס "ועידת רבני אירופה", שבנשיאות הרב פנחס גולדשמידט ממוסקבה, השתתפו כ-200 רבנים ודיינים מרחבי היבשת, וראשי ארגונים יהודיים מ-30 מדינות בה. הוא נערך בחסות נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רון לאודר, ואחרים, זכה לברכתם של שניים ממנהיגי הציבור החרדי-ליטאי בישראל, הרב אהרון יהודה לייב שטיימן והרב חיים קנייבסקי. בין המשתתפים היה הרב הראשי, יונה מצגר, שמסר שיעור תורני אקטואלי במיוחד – "צדק חברתי לאור ההלכה".

 

נושא נוסף שנידון בוועידה, במסגרת העיסוק בהגנה על זכויות היהודים, הוא החוק ההולנדי החדש האוסר שחיטה כשרה. קודם כינוסה נפגשו רבנים בכירים בארגון עם נשיא פולין, המארחת, ברוניסלב קומורובסקי, שלטענתם ביקר על כך בחריפות את הפרלמנט בהולנד. חבר הוועדה הפועל של הוועידה, הרב יעקב דב בלייך, סיפר כי הנשיא השווה זאת לחוק דומה שאושר בפולין בשנות ה-30 של המאה הקודמת בהשראת המשטר הנאצי והיה האות להשמדת היהודים ולהקמת מחנות ההשמדה על אדמת המדינה.

 

מפגן כוח יהודי

ארגון הרבנים הפגין במהלך הכינוס השנתי את קשריו הענפים עם ראשי מדינות ובכירים אחרים במדינות אירופה, כאשר בדינר חגיגי שהתקיים ביום הראשון של הוועידה השתתפו נציגים מנשיאות האיחוד האירופי וממשלת פולין וכן שגרירי צרפת, אנגליה, רוסיה, גרמניה, תורכיה, איטליה, הולנד וליטא.

 

נשיא הפרלמנט האירופי, ירז'י בוז'ק, שיגר מכתב למשתתפים, בו ציין כי מדובר הכינוס ראשון של הוועידה על

בפולין מאז מלחמת העולם השנייה: "על אדמה זו, אשר הייתה בזמנו כבושה, הוקמו מחנות ההשמדה הגרמניות. רצח שישה מיליון יהודים בשואה מהווה גם רצח ההיסטוריה המשותפת שלנו. כיום, אנו האירופאים מנסים לכבד את חובתו המוסרית של עברנו".

 

"אני שמח מאוד שמאז נפילת מסך הברזל, החיים היהודיים יכולים שוב לפרוח בארצי ובכל אירופה, וכינוסכם בוורשה היום הינו ההוכחה הטובה ביותר לפריחה זו", כתב. "האמונה והתרבות היהודית הטביעו את חותמן באירופה. רק יחד עמכם אנו יכולים להרים את קרנה של אירופה. הבה נמשיך את עברנו המשותף בכדי ליצור עתיד משותף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא חוקי באירופה? נתניהו בברית של נכדו
צילום: משה ביכלר
מומלצים