שתף קטע נבחר

מאמץ אחרון למנוע שביתה במשק

עופר עיני נפגש כעת עם ראש אגף התקציבים באוצר בניסיון למנוע את השביתה המתוכננת ביום ב'. שר האוצר ב"פגוש את העיתונות": "מוכן לשפר את תנאי ההעסקה, אך העסקה ישירה של עובדי הקבלן היא קלקול כלכלי". צפויים לשבות: נמל התעופה, הרכבת, רשויות מקומיות ומשרדי ממשלה

יו"ר ההסתדרות עופר עיני נפגש כעת עם ראש אגף התקציבים באוצר גל הרשקוביץ בבית הוועד הפועל בת"א, כדי למנוע את השביתה הכללית במשק הצפויה להתחיל ביום שני. ההסתדרות דורשת מהמדינה ומהמגזר הפרטי לקלוט עשרות עובדי קבלן. באוצר הציעו הערב הצעת פשרה לקלוט כאלפיים עובדי קבלן כשכירים, בעוד שההסתדרות דורשת שרוב עובדי הקבלן - למעלה מ-100 אלף איש - יהפכו לעובדי מדינה.

 

  • עיני ושטייניץ יפגשו במוצ"ש בניסיון למנוע שביתה

 

גורמים בהסתדרות אמרו כי לא ידוע להם על הצעת הפשרה של האוצר ושבכל מקרה מדובר רק על חלק קטן מהעובדים, בין היתר, עובדי קרנות המחקר של בתי החולים, בשעה שההסתדרות דורשת להכניס להעסקה ישירה את רוב עובדי הקבלן במגזר הציבורי. מדובר במאות אלפי עובדים, כולל עובדי ניקיון. 

 

בהסתדרות אומרים שרק במקרים מעטים, כמו בחלק מחברות שמירה, יש הצדקה להמשך העסקה במסגרת חברות קבלניות, והם יסכימו שתימשך רק במקרים חריגים אלה.

 

בהסתדרות טוענים כי השביתה היא חוקית משום שהעסקת עובדי קבלן פוגעת בעבודה מאורגנת במשק. ועם זאת, אם תפרוץ, לא צפוי שתימשך יותר מיומיים שלושה, בשל לחץ ציבורי שיווצר.

 

גורמים באוצר מוסרים כי ההסתדרות דורשת להכניס להסכם העסקה ישיר מספר גדול מדי של עובדים. באוצר מעוניינים ללכת לקראת ההסתדרות, אך לא מוכנים להעביר באופן גורף עובדי מיקור חוץ לחסות המדינה, משום שאלו יזכו לתנאים משופרים מדי, לפי האוצר.

 

באוצר מוכנים להעביר חלק מהעובדים להעסקת מדינה, לא ברור אם לפי מספר או סוג העובדים. כמו כן נמסר כי יחמירו עם חברות כוח אדם שמנצלות עובדים. חברת כוח אדם שלא נותנת פנסיה ושכר מינימום כחוק לא תזכה במכרז של המדינה, כמו גם חברה שרשמה 10 הפרות.

  

ישבתו: נתב"ג והרכבת

ההסתדרות הכריזה כי בכוונתה להשבית את המשק ביום שני, במחאה על מצבם של עובדי הקבלן בישראל. ישבתו: נמל תעופה בן גוריון, נמלי הים ורכבת ישראל, וכן המוסדות להשכלה גבוהה. כל משרדי הממשלה והביטוח הלאומי צפויים כנראה לשבות. ייתכן שהרשויות המקומיות ישבתו, והמשמעות היא שלא יהיו הסעות לבתי הספר ושלא תפונה אשפה. ייתכן גם שבתי החולים יפעלו במתכונת חירום וקופות החולים ישבתו, ושמעונות היום של נעמ"ת וויצ"ו יושבתו. כמו כן, עשויה להיות שביתה באגד ודן, בבנקים ובמפעלי תעשייה גדולים.

 

ההסתדרות צפויה לפרסם עד מחר בבוקר (א') את רשימת מקומות העבודה שישתתפו בשביתה. ההסתדרות תכנס מחר כנס של ועדי עובדים, כהכנה לשביתה. 

 

ההסתדרות אף תגיש מחר לבית הדין הארצי לעבודה את תשובתה לבקשת לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים להוציא צווי מניעה נגד השביתה המתוכננת.

 

מנגד, הודיעה התאחדות הסטודנטים כי תצטרף להשבתה. מטה המאבק החברתי של דפני ליף וסתיו שפיר צפוי להודיע שגם הוא יקרא ל"שביתת העם" ויבקש מעובדים לא מאורגנים שאינם שובתים תחת הסתדרות, להביע סולידריות עם דרישות המחאה ולא להגיע לעבודה.

 

גורמים בהסתדרות מסרו כי עיני קיווה שבאוצר יסכימו לפחות לקליטת עובדי הניקיון, דבר שישאיר פתח לשיחות על שאר סוגי עובדי הקבלן — השומרים, המורים והעובדים הסוציאליים בעמותות מטעם משרדי החינוך והרווחה, עובדי מערכות המידע המועסקים במיקור־חוץ ואחרים. עובדי החוזים האישיים, המהווים במשרדי הממשלה לבדם כ-6,000 איש, נמצאים גם הם ברשימת הדרישות של ההסתדרות, הדורשת להעביר אותם להעסקה תחת חוזה קיבוצי. אולם לפי הערכות, דרישה זו של ההסתדרות אינה במרכז השיחות. 

 

שטייניץ: "השביתה מיותרת"

"השביתה המתוכננת במשק מיותרת - ואנחנו עושים מאמצים למנוע אותה. זה הדבר האחרון שכלכלת ישראל צריכה" -  אמר היום (שבת) שר האוצר יובל שטייניץ בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2, אחרי שפגישה שלו עם עיני אתמול לא הניבה הסכמה.

 

לדברי שר האוצר, "השביתה מיותרת, מאחר שהממשלה וההסתדרות מסכימות שצריך לעשות הרבה למען שיפור תנאי העסקתם של העובדים החלשים, ומכיוון שבשנה האחרונה נעשו צעדים בעניין - למשל העלאת שכר המינימום ומס הכנסה שלילי".

 

שטייניץ הבטיח בראיון שישפר את תנאי העסקת עובדי הקבלן: "אני כשר אוצר מוכן לטפל בבעיית העובדים החלשים - ולבצע תיקון דרמטי בכל הנוגע לשכרם ולשמירה על תנאי העסקתם. אנו מוכנים לשיפור ניכר בשכר של עובדי ניקיון ותחזוקה העובדים במסגרת שירות המדינה. אנו מציעים אכיפה דרקונית - לא ייתכן שעובדים חלשים יפוטרו כדי למנוע מהם תשלומים סוציאליים".

  

שטייניץ לא יסכים להעסקה ישירה של עובדי קבלן

עם זאת, אמר שטייניץ, כי כל פתרון אחר, כמו ההעסקה ישירה של עובדי הקבלן אותה דורש יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הוא "קלקול כלכלי שיחזיר אותנו 30 שנה אחורה". שר האוצר הוסיף, כי "אנחנו מוכנים לקלוט מאות עובדים שבאמת עובדים במשרדי הממשלה כפיקציה והם באמת צריכים להיות עובדי המגזר הציבורי". הדרישה של עיני, לעומת זאת, היא לקליטה של חלק ניכר ממאות אלפי עובדי קבלני השירותים המועסקים במגזר הציבורי והפרטי".

 

על דבריהם של גורמים בהסתדרות ושל שרגא ברוש, יו"ר התאחדות התעשיינים, לפיהם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דווקא מעוניין בקליטה ישירה של מספר גדול יותר של עובדי קבלן מזה שמוכן לו שטייניץ, אמר שר האוצר כי "ראש הממשלה ואני מתואמים לחלוטין".

  

שר האוצר הוסיף כי "בדקנו ומצאנו שבכל מדינות ה-OECD יש חברות ניקיון ושמירה שנותנות שירותים לחברות אחרות ולממשלה. לא מצאנו אף מדינה אחת שאין בה חברות כאלה".

 

עם זאת שטייניץ אמר: "אנו יכולים לקחת את המודלים של מדינות סקנדינביה. בשבדיה למשל שומרים על הזכויות של העובדים החלשים - ואם חברת שמירה או ניקיון מתעללת בהם, זה נגמר בקנסות".

 

עוקץ את הוועדים הגדולים על הצלחותיהם

שר האוצר סיים את דבריו ברמיזה לעיני על מה שעשויה להיות דרישת האוצר במו"מ - גמישות ניהולית במגזר הציבורי. "עיני וההסתדרות מבינים שאנחנו גם צריכים גמישות ניהול ואפשרות הניהול והתעסוקה בכל הסקטורים, כולל המגזר הציבורי", אמר שטייניץ וכיוון לדבריהם של ראשי האוצר בשנים האחרונות, לפיהם הוצאת עבודות למיקור-חוץ וקבלני שירותים היא תוצאה של חוסר יכולת המדינה לנהל עובדים ביעילות לאור הכח הגדול שיש לוועדים במגזר הציבורי והנורמה שנוצרה לפיה תוספות משיגים רק בעיצומים.

 

לדבריו, "בשנתיים האחרונות יו"ר ההסתדרות עופר עיני גילה אחריות. אני מקווה שהשכל הישר ינצח - ונצליח להגיע לפתרון מוסכם".

 

לפני פחות מחודש הכריז עיני על סכסוך עבודה כללי במשק, צעד הכרחי מבחינה חוקית לפני הפתיחה בשביתה. עיני דרש אז שהממשלה תפסיק ככל האפשר את העסקת עובדי הקבלן במשק. "לא יכול להיות צדק חברתי בלי התייחסות לעובדי הקבלן", אמר עיני. "יש פה עובדים שלכאורה עובדים אצל מישהו אחד, אך בפועל עובדים אצל מישהו אחר שמקבל עליהם עמלת תיווך, נוצר פה סוג של סחר עבדים", אמר.

 

עיני קיבל את ההחלטה על השביתה בתום התייעצויות שקיים עם הגורמים המקצועיים בארגון. ישיבות המו"מ שהתקיימו במשך השבוע האחרון בין הארגון למשרד אוצר בעניין דרישת ההסתדרות לצמצום מספר עובדי הקבלן באמצעות העברת חלק ניכר מהם להעסקה ישירה, הגיעו למבוי סתום.


פורסם לראשונה 05/11/2011 18:07

 

תני גולדשטיין, אביטל להב ומיקי פלד, "כלכליסט" השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ. מוכן לשיפור שכר עובדי ניקיון ואחזקה העובדים בשירות המדינה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים