שתף קטע נבחר

מרידור נגד נאמן: הקרב על בית המשפט העליון

ועדת השרים לענייני חקיקה תקבע אם לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים. השר מרידור מגייס קולות נגד הצעת החוק, שר המשפטים נאמן עשוי לתמוך. אז למה נמנע בהצבעה הקודמת?

האם ועדת השרים לענייני חקיקה תאשר היום (א') את החוק המציע לשנות את הרכב נציגות לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים? שר המשפטים לשעבר דן מרידור מגייס מתנגדים להצעתו של ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), שר המשפטים הנוכחי יעקב נאמן עשוי דווקא לתמוך בה - ויחסי הכוחות נזילים.

 

אילטוב כבר הביא את הצעתו לוועדה, אך נדחה. לפי היוזמה, נציגי עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים יהיו יו"ר לשכת עורכי הדין, שיהיה נציג הקואליציה, ונציג נוסף מקרב האופוזיציה בלשכה. על פי הנוהל, שני הנציגים נבחרים על ידי מועצת הלשכה, וכיום מדובר בעו"ד פיני מרינסקי, המקורב לשר נאמן, ועו"ד רחל בן ארי, הנחשבת כמקורבת לנשיאת בית משפט העליון דורית ביניש.

 

השר נאמן עם נשיא המדינה ודורית בייניש. מנע דיון בממשלה (צילום: נועם מושקוביץ ) (צילום: נועם מושקוביץ )
השר נאמן עם נשיא המדינה ודורית בייניש. מנע דיון בממשלה(צילום: נועם מושקוביץ )

 

כתבות נוספות בנושא:

 

הימנעותו של נאמן בהצבעה הקודמת גרמה לכך שהדיון השני ייערך אף הוא בוועדה ולא בממשלה. המתנגדים לחוק, ובראשם השר מרידור, החלו לגייס את הקולות הדרושים לדחייתו. ההערכה היא כי לחוק יתנגדו מרידור, בני בגין, מיכאל איתן וגדעון סער. מרידור אף ביקש משר הביטחון אהוד ברק לוודא שהשר שלום שמחון יגיע ויצביע גם נגד. אליהם צפויה להצטרף אורית נוקד, שהתנגדה לחוק בהצבעה הקודמת.

 

השר מרידור. מגייס קולות לדחיית הצעת החוק (צילום: דודי ועקנין) (צילום: דודי ועקנין)
השר מרידור. מגייס קולות לדחיית הצעת החוק(צילום: דודי ועקנין)
 

"הצעת החוק אינה חוקתית", טוען גורם המעורה בעניין בלשכת עורכי הדין. "מי שבחר בראש הלשכה הנוכחי לא ידע שהוא בעצם יהיה הנציג של הלשכה, וייתכן שאם היו יודעים שהוא יישב גם בוועדה - הם לא היו בוחרים בו. אין לנו בעיה עם הצעת החוק אם היא תיכנס לפועל אחרי הבחירות הבאות ללשכת עורכי הדין". לעומתו, טוען גורם אחר המעורה ביחסי הכוחות, כי לא ייתכן שלזוכה בבחירות לראשות הלשכה לא יהיה נציג בוועדה לבחירת שופטים.

 

להחלטת הוועדה יהיו השלכות לגבי בחירת השופטים הבאה לבית המשפט העליון, ב-20 בנובמבר.

 זאת, משום שיש צורך בהסכמה של שבעה מתוך תשעה חברי הוועדה כדי למנות שופט עליון, ולפיכך ישנה חשיבות רבה לנציגי לשכת עורכי הדין ולהצבעתם.

 

בוועדה כבר החלו להעלות שמות ועל פי המסתמן ייבחר לבית המשפט העליון מועמדו של השר נאמן ושל חברי הכנסת מהימין, השופט נועם סולברג, ובתמורה ייבחרו לעליון השופטים דבורה ברלינר והשופט צבי זילברטל, הנחשב למקורב לנשיאה בייניש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אילטוב. ניסיון שני
צילום: נמרוד גליקמן
בית המשפט העליון. השלכה ישירה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים