שתף קטע נבחר

נגד חרדים מותר להסית

בימים שסביב יום הזיכרון לרצח רבין נשמעים שוב ושוב הנאומים על כך ש"מילים יכולות להרוג". אך כשראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, אומר משפט מסית ומסוכן - היחידים שמוחים הם נציגי הציבור החרדי בכנסת ובממשלה. למדנו לקח?

העצרת המרכזית לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין אמנם נדחתה בשל מזג האוויר הגשום והמבורך, אך השלטים והנאומים שאמורים היו להינשא בכיכר כנראה כבר הוכנו מראש.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

ללא ספק, בין הסיסמאות שנכתבו תוכלו למצוא משפטים כמו "הסתה זה רצח" או "מילים יכולות להרוג", שכבר חתמו את עצמן במילון הישראלי בדם. ההסתה, הקיצוניות ואי-קבלת דעתו של הזולת באשר הוא, היו אלו שהובילו לאסון הגדול של רצח ראש ממשלה מכהן.

 

בימים אלה הייתי רוצה לקחת את אחד מאותם השלטים ולתלות אותו מול ביתו של אדם שאולי חתום על אינספור מבצעים הירואיים, ביטחוניים ומדיניים, ואשר לזכותו נזקפות פעולות רבות כראש השירות הביטחוני - אך בניגוד להן, לחובתו נזקפת אחת האמירות החמורות, המסוכנות והמסיתות ביותר שנאמרו כאן.

 

ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, אמר כי איראן ואחמדינג'אד הם לא סכנה קיומית על ישראל, אלא דווקא ההקצנה החרדית. אמירתו האומללה והמסוכנת לא נאמרה כלפי הקיצונים האלימים שבחברה החרדית, אלא על החברה החרדית ככלל, ועל יחסה לדת ולהנהגות שונות.

 

אם אדם שמכיר ויודע, חשוף ובקי בשלל האויבים המאגפים את ישראל - חמאס וחיזבאללה, איראן והאחים המוסלמים - קובע שאני, אבא שלי, בני בן השלוש וסבי בן ה-90 מסוכנים מכל אלו, הרי שהדובר מסוכן כשלעצמו. חופש הביטוי מתיר השמעת אמירות ודעות באופן ליברלי במיוחד, אך אמירה הרסנית וחמורה מעין זו צריכה להוציא את הדובר מחסות כנפי החוק.

 

היכן אבירי המלחמה בהסתה?

כשנערים פוחזים הלבושים כחרדים זועקים "נאצי" לעבר שוטר שעוצר את חבריהם, הציבור כולו מזדעזע - ובצדק, אין מקום לאמירות מסיתות ומבזות שכאלו. אך כשראש המוסד לשעבר אומר משפט חמור מכך, איך ייתכן שהיחידים שיוצאים למחות הם נציגי הציבור החרדי בכנסת ובממשלה? היכן הם כל אותם אבירים

שלוחמים נגד "ההסתה" וחוזרים בקול על כך ש"מילים יכולות להרוג"? 

 

הציבור הישראלי, שמציין בימים אלו את רצח רבין, ולא שוכח את פירות ההסתה, היה אמור לצאת ולגנות, למחות ולדרוש הבהרות. גם אם מדובר בראש המוסד לשעבר, הוא כפוף לחוק ואין לו סמכות, היתר או אישור להסית, להכליל, להשמיץ ולהלך אימים.

 

איני יודע מה גרם להלוי לומר את דבריו. ייתכן שקיבל הצעה מפתה להיכנס לפוליטיקה - וכמובן שלהכות בחרדים זו אחת הדרכים המוכרות לצבור פופולריות בדרך לכיסא. ייתכן שהוא בכלל התבלבל והתכוון שהקיצונים באיראן מסוכנים מאחמדינג'אד - ובטעות יצאה לו מילה אחרת. וייתכן גם שהוא התכוון להזכיר לכולנו שמילים יכולות להרוג, והעובדה שהציבור לא מחה נגדו רק מוכיחה שהלקח מרצח רבין לא נלמד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפרים הלוי. מילים יכולות להרוג
צילום: גיל יוחנן
ירח טוקר
מומלצים