שתף קטע נבחר

ריבלין לערבים: לא אפסול את חוק "מדינת הלאום"

הצעת החוק של אבי דיכטר מגדירה את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ומעוררת ביקורת בקרב ארגוני השמאל וחברי הכנסת הערבים. ריבלין סירב לפסול אותה - והדיון בוועדת השרים צפוי להיות סוער

תסיסה וכעס בקרב ארגוני השמאל והסיעות הערביות בכנסת: הגדרת מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, כפי שזו באה לידי ביטוי בהצעת חוק של ח"כ אבי דיכטר (קדימה), עשויה לעמוד במוקד הוויכוח הגדול הבא בדיוני ועדת השרים לענייני חקיקה.

 

חוזרים לכנסת - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

ההצעה, שהוגשה כחוק יסוד בסוף המושב הקודם, מבקשת להגדיר לראשונה את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, את השפה העברית כשפה רשמית ולהעניק לשפה הערבית "מעמד מיוחד". בנוסף, מגדירה ההצעה באופן רשמי גם את סמליה היהודיים של המדינה, כמו הדגל וההמנון.

 

לקראת הדיון הצפוי בוועדה, פנה ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, וליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, בבקשה לפסול אותה ולקיים דיון חוזר בעניינה כיוון שלדבריו "אושרה בחיפזון והיא מתנגשת בהגדרת ישראל כמדינה דמוקרטית". ברכה גם קרא לקיים דיון ציבורי ופרלמנטרי רחב בנושא בשל השלכותיה של ההצעה על מעמדה החוקתי של ישראל.

 

"כל ניסיון לייצר שיח של גזענות נועד להפחדה"

בתשובתו, הדגיש ריבלין כי על אף הסתייגויותיו, הצעות מן הסוג הזה מוגשות מאז כוננה הכנסת ואין פסול בהן. "אינני סבור כי יש למנוע הנחתה על שולחן הכנסת כפי שאין למנוע הנחתן של הצעות חוק אחרות המבקשות לשנות את אופיה של מדינת ישראל אם תוגשנה מצידה האחר של המפה".

 

ינון ציין כי על פי תקנון הכנסת, לא ניתן לפסול את ההצעה כיוון שזו אינה גזענית. "עמדתי", כתב ינון, "היא כי לא יכולה להיות מחלוקת שהצעת החוק אינה נופלת בגדרי העילות הקבועות בתקנון, שכן היא אינה גזענית ובוודאי שאינה שוללת את קיומה של ישראל כמדינת העם היהודי. על כן לא היה מקום לפסול אותה בטרם הנחתה ואין מקום לקיים

עליה דיון חוזר בנשיאות הכנסת".

 

דיכטר, יוזם ההצעה עליה חתומים כ-40 חברי כנסת, לא נרתע מהביקורת שהגיעה בעיקר מצידה השמאלי של המפה הפוליטית. "כל ניסיון של הפחדה מצד עמותות שונות כאילו מדובר בחוק אנטי-דמוקרטי נועד לכישלון. מאחר וההצעה מבוססת בחלקה על חוקים קיימים, לא סביר לראות בה גזענית וכל ניסיון לייצר שיח של גזענות נועד להפחדה ותו לא", אמר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיכטר. "נועד להפחדה"
צילום: גיל יוחנן
ריבלין. אין פסול
צילום: גיל יוחנן
ברכה. חיפזון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים