שתף קטע נבחר

בלבול וכעס לפני השביתה: "מאבק על גב הציבור"

יום לפני שההסתדרות משביתה את המשק במחאה על העסקת עובדי הקבלן, הישראלים מחפשים פתרונות ואלתורים בדרך לבסיס, למקום העבודה או לחופשה המצופה בחו"ל. חלקם כבר משוכנע: "ההסתדרות רוכבת על גל המחאות"

דרך ללא מוצא: השלכות השביתה הכללית במשק, שצפויה לשתק מחר (יום ב') את רוב המערכות האזרחיות במדינה ולגרום לשיבושים משמעותיים במשק, מתחילות לחלחל מטה, לציבור. ישראלים שאמורים לצאת לחו"ל, כמו גם כאלה שמנסים לתכנן את נסיעתם השגרתית לעבודה, הביעו בעיקר בלבול או כעס. את הזמן הקצר שנותר לפתרון המשבר ללא סנקציות, הם יבלו באלתורים ובתפילות שדבר לא ישתבש.

 

מאבק עובדי הקבלן - כותרות אחרונות ב-ynet: 

 

עוד בערוץ החדשות :

 

תומר, תושב ראשון לציון, אמור לצאת בהמשך השבוע לטיול חלומי בדרום אמריקה, במסגרתו יגשים חלום ויצפה

במשחקי כדורגל של אריות היבשת. "אני בלחץ אם תהיה שביתה וכמה זמן היא תימשך", אמר בשיחה עם ynet. "אני לא יודע אם אני טס או לא טס, אני לא מאמין שאני במצב כזה אחרי הכנות של חודשים, אחרי שהשגתי חופש מהעבודה, הוצאתי את כל החסכונות שלי - ופתאום מגיע משהו שלא שייך אלי בכלל ומאיים לדפוק הכול".

 

אופי הטיול, המצריך הכנה ותכנון, ייפגע קשות במקרה של שביתה. "שההסתדרות והממשלה יריבו במשבצות שלהם, מה אני קשור לזה? למה לעשות שרירים על גב של אנשים שלא קשורים לזה בכלל?".

 

עופר עיני, היום. שביתה רחבת-היקף (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
עופר עיני, היום. שביתה רחבת-היקף(צילום: אלי אלגרט)
 

גם אלי ומיכאל כץ - תושבי שואבה הנופשים כעת בפריז ומתוכננים לשוב ארצה מחר - הביעו בעיקר חוסר ודאות. "אני ממש מבולבלת", סיפרה כץ. "אני מוכנה לחזור הלילה ולא להשאיר את עצמי עם סימני שאלה". יחד עם זאת, הצליחה כץ לשמור על פרופורציות. "עובדי קבלן או טייסים, תמיד יש סיבה ואני שמחה שזה לא בגלל שהרגליים שלי שבורות. אין מה להיכנס להיסטריה שעה שאין לנו עם מי להילחם ולמי להתלונן, נקבל את החיים כמו שהם, זה פינוק שאני יכולה בכלל לטוס".

 

גם אורי גורן ורעייתו, שאמורים לטוס מחרתיים לחופשה באמסטרדם לרגל יום הולדתו, מחזיקים אצבעות. "זה טיול בן ארבעה ימים בסך הכול, לפני עבודה שאני מתחיל, אשתי לקחה חופשה במיוחד וזה הורס את התוכניות", סיפר גורן, תושב רעננה, בשיחה עם ynet. "לאחרונה יש זילות בכל העניין של השביתה והמחאה, זה נהיה כמו סיבוב רולטה, כל פעם נופלים על משהו אחר, אולי זה מביא תוצאות, אבל יש דרכים אחרות שלא פוגעות".

 

הפגנת מחאה נגד העסקת עובדי קבלן (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
הפגנת מחאה נגד העסקת עובדי קבלן(צילום: אלי אלגרט)
 

גם בקרב האזרחים הנעים בתוך ישראל נרשמה מורת רוח. שי, המשרת למעלה משנה וחצי בבסיס הקריה שבתל אביב, עושה דרכו מדי בוקר מביתו שבחדרה לתחנת הרכבת הסמוכה לבסיס. אם תצא השביתה לפועל, הסביר, יבקש ממפקדיו יום חופש. "בימים של השביתות ברכבת לקחתי אוטובוס של אגד בשעה מוקדמת יותר מהמחלף או מהתחנה המרכזית, אבל עכשיו אומרים שגם 'אגד' לא יעבדו, ואני בטח לא אשלם מכספי על מוניות. שיתנו לי מחר יום חופש, אני לא ביקשתי ולא יזמתי שביתה".

 

לעומתו, הביעה עו"ד עדית מכלוף - העושה דרכה מדי יום ברכבת מבנימינה

למשרד עורכי הדין בחיפה בו היא עובדת - פחות סבלנות. "זו בושה וחרפה, השביתה מיותרת ומטומטמת. יש דרך לנהל מאבקים כאלה, וזה לא דרך הגב של הציבור. הרי ברור לרוב האוכלוסייה שההסתדרות רוכבת פה על גל מחאות ורוצה ליצור הד תקשורתי ולא יותר", טענה מכלוף בשיחה עם ynet.

 

העיצומים הצפויים ברכבת עוררו בה עוד פחות הבנה. "הרי אין להם שבוע בלי תקלות. היום, כמו בכל יום ראשון, נותרו אנשים מחוץ לרכבת כי למרות העומס הם מביאים רכבת רגילה ולא כפולה לשימוש הנוסעים, אז הם עוד שובתים? מתי הם עובדים באופן סדיר?". מכלוף הסבירה כי איננה יודעת מה תעשה מחר בבוקר. "אין לי חלופה, אולי אשן בעבודה", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיני מתכונן לשביתה, היום
צילום: אלי אלגרט
הפגנת מחאה נגד העסקת עובדי קבלן
צילום: שירה פנחס
מומלצים