שתף קטע נבחר

39%: סיכוי גבוה לרצח פוליטי נוסף בישראל

16 שנים אחרי רצח רבין, חלק ניכר מהציבור הישראלי סבור שהלקח לא נלמד. בהתאם לכך, 43% מעדיפים שתוכן יום הזיכרון יתמקד בערך הסובלנות, ולא בשלום או ברבין עצמו

הלקח לא נלמד? 39% מאזרחי ישראל היהודים (בהם 50% מהחילונים) סבורים כי בישראל עלול להתרחש רצח פוליטי נוסף על זה של יצחק רבין – כך עולה מסקר ynet ועמותת "גשר" שנערך לקראת יום השנה להירצחו של ראש הממשלה לשעבר.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

  

הסקר נערך על ידי מכון המחקר "פאנלס" וכלל 509 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל (טעות דגימה מירבית: 4.4%).

 

מהם הסיכויים לכך שרצח פוליטי נוסף יתרחש בארץ?


  

לדברי 8% מהמשתתפים, הסיכוי לרצח פוליטי בישראל 2011 הוא "גבוה מאוד",31% סבורים הסיכוי הוא "גבוה". לעומתם, 30% סבורים שהסיכויים לרצח נוסף נמוכים ו-12% חושבים שהסיכוי לכך "נמוך מאוד". ל-19% הנותרים אין דעה בנושא.

  

מפילוח להגדרות דתיות מתברר כי 50% מהחילונים חוששים מרצח פוליטי נוסף - אך בכל המגזרים האחרים, הרוב חושבים שהסיכוי לכך נמוך – 51% מהמסורתיים והדתיים ו-65% מהחרדים.

 

על השאלה האם נכון לציין יום זיכרון מיוחד לרצח רבין? 80% השיבו בחיוב וקבעו כי יש להמשיך בכך, 14% סבורים שאין הצדקה לדבר ו-6% הם חסרי דעה בנושא.

 

במה צריך להתמקד יום ציון הרצח?


 

לדעת 43% מהמשיבים הנושא המרכזי ביום הזה צריך להיות "ערך הסובלנות". 28% מעדיפים להתמקד בשלום ו-9% ברבין כאדם.

  

בכל אחד מהמגזרים יש רוב המכיר בצורך לקיים יום זיכרון לרצח, כשהתשובה הפופולרית ביותר לגבי תוכנו הייתה הדגשת ערך הסובלנות. כך השיבו 45% מהחילונים, 37% מהמסורתיים, 43% מהדתיים ו-50% מהחרדים. 

 

אז מי בא לטקס?

למרות ה"אישור" כי קיום יום זיכרון לרבין הוא דבר נכון, רק מעטים משתתפים בטקסים הנערכים בו. 9% אמרו כי הסבירות שישתתפו השנה באחד מהם היא "גבוהה מאוד" ו-16% - "גבוהה" (סך הכל 25%). לעומת זאת, 44% מגדירים את הסיכוי לכך "נמוך מאוד" ו-23% שאומרים שהוא "נמוך" (סך הכל 67%). 9% הנותרים יחליטו רק לאחר שידעו מה אופיו של כל טקס וטקס.

 

בכל מגזר נמצא רוב מובהק שככל הנראה לא ישתתפו בטקסי יום הזיכרון לרצח רבין – 62% מהחילונים, 73% מהמסורתיים, 84% מהדתיים ו-80% מהחרדים.

 

מנכ"ל "גשר", אילן גאל-דור: "יום הזיכרון לרבין מראה פערים משמעותיים בין דתיים לחילונים בחשש מפני רצח פוליטי נוסף. דווקא מתוך כך יש להפנות את אירועי הזיכרון להידברות ובירור פנימי בחברה הישראלית, ולא רק לטקסים רשמיים. נאמנים לתפיסה זו, תיערך ביום רביעי בבית גשר תוכנית לקידום ההידברות דווקא על-ידי הומור וסאטירה כמנוף עכשווי"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
רצח נוסף בעתיד?
צילום: איי פי
אילן גאל-דור. גשר
מומלצים