שתף קטע נבחר

השרים אישרו את השינוי בוועדה למינוי שופטים

לאחר דיון סוער אישרה ועדת השרים לחקיקה, ברוב של תשעה לעומת שמונה, את הערר שהגישה השרה לנדבר, לפיו יו"ר לשכת עורכי הדין יהיה חבר בוועדה לפי חוק

ראש לשכת עורכי הדין יהיה אחד משני נציגי עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים - כך, בתום דיון סוער, החליטה היום (א') ועדת השרים לענייני חקיקה, שאישרה ברוב של תשעה לעומת שמונה, את הערר שהגישה שרת הקליטה, סופה לנדבר.

 

בוחרים שופטים לעליון - כותרות אחרונות:

אלי ישי: רוצה יותר משופט מזרחי אחד בעליון 

הקרב על שופטי העליון: מכינים את הדילים

העליון לקראת טלטלה: מי יהיו השופטים?

 

בין חברי הוועדה שהצביעו בעד ההצעה של לנדבר היה שר המשפטים, יעקב נאמן, שבדיון הקודם נמנע. דן מרידור, שהתנגד, אמר: "זה מהלך כוחני ובוטה והתערבות בתוצאת הבחירות בלשכת עורכי הדין, שבועיים לפני עריכתן".

 

כיום בוועדה למינוי שופטים יושבים שני נציגי לשכת עורכי הדין, עו"ד פנחס מרינסקי, הנחשב למקורב לנאמן, ועו"ד רחל בן ארי, הנחשבת למקורבת לנשיאת בית המשפט העליון ביניש. חשיבותם של שני הנציגים בוועדה רבה וכל קול עשוי להיות מכריע, מאחר שעל מנת לבחור שופטים לבית המשפט העליון דרוש רוב של שבעה חברים מתוך תשעה.

 

עוד בערוץ החדשות:

בלבול וכעס לפני השביתה: "מאבק על גב הציבור"

צרפת: מתקפה באיראן תערער את יציבות האזור 

רעש אדמה עז באוקלהומה: אצטדיון הפוטבול רעד

 

ב-22 בחודש אמורה מועצת לשכת עורכי הדין לבחור את נציגיה לוועדה, כשמי ששולט כיום במועצה היא מפלגתו של יו"ר לשכת עורכי הדין הקודם, יורי גיא-רון. על-פי כל ההערכות, שניים מטעמו אמורים להיבחר לוועדה, דבר שיקשה על נאמן ועל הגוש של חברי הכנסת הימנים לבחור מועמדים משלהם.

 

בעקבות זאת, הגיש ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) הצעת חוק הקובעת כי אחד מנציגי לשכת עורכי הדין צריך להיות היו"ר בעצמו. ההצעה נדחתה, והשרה לדנבר הגישה ערר על ההחלטה.

 

גורם המעורה בעבודת הוועדה ומתנגד להצעה טען כי היא איננה חוקית, שכן הממשלה מתערבת בחברי הוועדה למינוי שופטים. הוא הוסיף כי אילו ידעו עורכי הדין על השינוי, לא בטוח שהיו בוחרים ביו"ר לשכת עורכי הדין הנוכחי. לטענתו, החוק חייב להיות מוחל רק מהבחירות הבאות

ללשכה.

 

למרות שוועדת השרים אישרה את הצעת החוק, יהיה קשה מאוד לאשר אותה בכנסת עד לישיבה הקרובה של הוועדה למינוי שופטים, ב-20 בנובמבר. גורם נוסף המעורב בעבודת הוועדה אמר כי ייתכן שבעקבות הצעת החוק, יחליטו חברי הוועדה שלא לבחור בישיבה הקרובה את השופטים, על מנת להמתין לאישור הצעת החוק, כך שלח"כים הימניים יהיה משקל גדול יותר.

 

גורמים אחרים ציינו כי בין ביניש לנאמן הושגה הסכמה, לפיה המועמד של שר המשפטים, שופט בית המשפט המחוזי, נועם סולברג, ייכנס לעליון ותמורתו ייכנסו השופטים דבורה ברלינר וצבי זילברטל, הנחשב למקורב לנשיאה. עם זאת, הם העריכו כי דבר עדיין לא נסגר.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש. מקורבה ימונה?
צילום: גיל יוחנן
נאמן. החליט לתמוך
צילום: גיל יוחנן
מומלצים