שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הצעה: הממשלה תחויב להציג סל מחירי מזון זול

  הצוות לבדיקת התחרות בתחום המזון מסמן יעדים: רשתות השיווק יחויבו בחקיקה להציג באופן בולט מוצרים שבפיקוח ומוצרים של ספקים קטנים, הממשלה תפרסם מדד מחירים מומלצים להקל על השוואת המחירים. יוזמי מחאת הקוטג' דרושים צעדים יותר דרסטיים: שוב נשכחו הצרכנים

  "ועדת קדמי" לבדיקת התחרות בתחום המזון, שוקלת לחייב בחקיקה את רשתות השיווק הגדולות להציג במקומות בולטים על המדפים את המוצרים שבפיקוח וכן את המוצרים של ספקים קטנים. זאת כדי להגביל את הפעלת "הכוחות האגרסיביים" של הספקים הגדולים לקבל עדיפות בהצגת מוצריהם במקומות הבולטים.

   

  מחירי המזון - כותרות אחרונות:

   

  מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, מסר זאת היום (ב') לוועדת הכלכלה בדיווח ביניים על עבודת הצוות בראשותו שהתמנה לבדוק את רמת התחרותיות בתחומי המזון והצריכה בכלל. צוות קדמי הוקם לפני חמישה חודשים, ועד כה סיים 11 דיונים ושמע 20 גורמים. קדמי דיווח רק על המגמות שבצוות לגיבוש המלצות הביניים שיוגשו לממשלה עד סוף החודש. ההמלצות הסופיות יוגשו עד סוף 2011.

   

  חקיקה לריסון הספקים הגדולים

  הוא טען כי השימוש בחקיקה הוא בלתי נמנע, לאחר שלצוות נראה כי לא ניתן להסדיר בדרך אחרת את ריסון כוחות הספקים הגדולים כלפי רשתות השיווק, שלא אחת נמצאות בהשפעתם. בהקשר זה, הצוות שוקל להמליץ על הפרדה בין הספקים להפצת המוצרים. 

   

  צעד אפשרי נוסף שעשוי להפחית את יכולתם של הספקים הגדולים לנצל לרעה את כוחם, הוא להסיר חסמים שונים על ייבוא מקביל של מוצרי מזון. מדובר בעיקר בחסמים בירוקרטיים. הצעדים שהצוות שוקל הם ביטול מכסות וחובת בדיקת התקן של המוצרים.

   

  מסדרת השימועים שערך הצוות עלה גם כי כוחות השוק של הספקים הגדולים גוברים לא אחת על כוחו של הממונה על ההגבלים, בכל הקשור למיזוגים ורכישות של ספקים קטנים בידי גדולים. בצוות סבורים כי גם במקרה זה, יהיה צורך בהתערבות של המחוקק. 

   

  הצוות גם עשוי להתערב בתחום הנדל"ן העסקי, לאחר שהתברר כי הרשתות הגדולות דוחקות מתחרים קטנים באמצעות השגת שטחים טובים יותר להקמת סניפים חדשים, גם כשאין לכך הצדקה כלכלית. לדברי קדמי, רשת שיווק יכולה להקים סניף חדש בלי להשקיע בו אפילו שקל אחד, בזכות הרווחים שהיא גורפת מהעדפת השיווק של מוצרי הספקים הגדולים.

   

  בתחום המחירים, מצאו אנשי הצוות כי הצרכנים מתקשים להשוות מחירים ומתבלבלים מהמבצעים השונים שעורכות רשתות השיווק. גם במקרה זה, בוחנים בצוות קדמי לטפל בבעיה באמצעות שינוי אופן סידור המדפים. הצוות שוקל להגביר את מודעות הצרכנים להבדלי המחירים, באמצעות חיוב הממשלה להציג "סל מזון זול" תקופתי כמודד לפערים, שיהווה מדד של מחירים מומלצים לצרכן.

   

  ויכוח בוועדה: מי ירוויח ממע"מ דיפרנציאלי?

  מנכ"ל המועצה לצרכנות, אהוד פלד, ביקש מקדמי לבדוק את הסיבות להתייקרות הדרמטית של המזון החל ממחצית שנת 2007. עוד דרש פלד לדעת מדוע במשך שנתיים, עד שהחלה מחאת הצרכנים, לא הופעל מנגנון בקרה שירתיע את הגורמים השונים מהעלאת מחירים לא מבוקרת.

   

  ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) הציע שהצוות ימליץ על מע"מ דיפרנציאלי למוצרי המזון. ח"כ רונית תירוש (קדימה) אמרה כי רשות המסים כבר הגיבה להצעה זו ואמרה שרק הספקים ירוויחו מהמע"מ הדיפרנציאלי.

   

  ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) יצאה נגד ביטול המכס על מוצרי מזון, וטענה שהדבר יפגע בתוצרת המקומית. ח"כ דוב חנין (חד"ש) קרא להרחיב את הפיקוח הממשלתי על המוצרים הבסיסיים.

   

  יו"ר הועדה ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) אמר כי הוא מודאג מהפערים במחירי המזון בפריפריה לעומת מרכז הארץ וקרא לצוות לגבש מסקנות שלא יהיו "טלאי על גבי טלאי" ויטפלו באופן יסודי בפערי המחירים, אותם הוא כינה "מס ריכוזיות".

   

  אלרוב: להוסיף נציג ציבור לצוות

  יוזם מחאת הקוטג', איציק אלרוב, דרש בדיון להוסיף לצוות קדמי נציג ציבור. בשיחה שקיים עם ynet לאחר הישיבה אמר: "הציבור דורש צעדים דרסטיים ותוצאות מיידיות. לפי מה שראינו בוועדת הכלכלה היום, לא הולך להיות שינוי דרסטי בעקבות מסקנות ועדת קדמי, ועל כך הציבור מצר. משום מה, אנו חשים בחוסר רצון מצד הגורמים האוכפים להתמודד עם הגורמים הבעייתיים שהם רשתות השיווק, היצרנים והייבואים.

   

  "באנו ואמרנו בוועדה, שתעשיית המזון, שהיתה תעשייה מפוארת בשנים עברו ומקור גאווה למדינה, הפכה להיות לגבי רבים, יחד עם שוק המזון בכללותו, לתעשייה שמתנהלת על גבול הפלילים. הדברים שנאמרו במצגת שהוצגה בוועדה הם כתב אישום חמור על אינספור פשעים ועוולות כנגד הכיס של אזרחי ישראל. הציבור דורש צעדים דרסטיים ותוצאות מיידיות .

   

  "אך כרגיל, לא מתחשבים בצרכנים. מנכ"ל משרד התמ"ת והעומד בראש הוועדה שרון קדמי, אמר שהזמינו 20 נציגים מכל שרשרת הערך, ושוב שכחו אותנו הצרכנים. אנחנו הרי מצויים בשרשרת הערך - אנחנו אמורים לשלם את המחירים הגבוהים. שוב לא הוזמנו לוועדת קדמי כדי לתת את הפתרון שלנו לבעיית המחירים, ו-20 הנציגים שהוזמנו הם אלה שגרמו למוצרים להתייקר בעשור האחרון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  שרון קדמי
  צילום: גילי מאי
  איציק אלרוב
  צילום: אביגיל עוזי
  מומלצים