שתף קטע נבחר

מהפך: מחירי דירות יד שנייה צנחו ב-4%‬

בועת הנדל"ן מתפוצצת: ירידות מחירים תלולות באוקטובר מחקו את העליות שנרשמו מתחילת השנה. הירידות הכי גדולות: בהוד השרון, תל אביב, גבעתיים ונתניה

מחירי הנדל"ן בצניחה חופשית: עליית המחירים של דירות יד שנייה במחצית הראשונה של השנה נמחקה בחודש אחד. הוד השרון, מסתבר, ספגה מאז יולי את ירידת המחירים בשיעור הגבוה ביותר בארץ -,10% –‬ כשהשיא השלילי היה בחודש שעבר. כך עולה מנתונים שהגיעו לידי "ממון‭,"‬ על סמך ניתוח כלכלי שערכה ד"ר רינה דגני, מנכ״ל קבוצת גיאוקרטוגרפיה.

 

עוד על מחירי הנדל"ן:

עליית מחירי הנדל"ן: האם זה הזמן למכור?

בשבעת החודשים הראשונים של 2011 נהנו בעלי הדירות מעליית מחירים בשיעור של ‭,5%‬ אולם מהקיץ ועד אוקטובר האחרון, חל שינוי מגמה קיצוני. מחיר דירה ממוצעת בישראל ירד בשיעור של כ‭.4%-‬

 

מחודש יולי ועד אוקטובר האחרון נרשמו ירידות מחירים כמעט בכל הערים בישראל, גם כאלה שהובילו בעבר את מגמת עליית המחירים: בתל-אביב, בגבעתיים ונתניה חלה ירידה של ‭.6%‬ הוד השרון חוותה ירידת מחירים משמעותית בשיעור של ‭.10%‬

 

קריית אונו ספגה ירידה של ‭;5%‬ מודיעין, קריית גת וקריית ים רשמו ירידה של ‭;4%‬ כפר סבא, בית שמש ואילת ירדו ב‭;3%-‬ ירושלים, פ"ת, חולון ובת ים ‭.2%‬ לעומת ירידות המחירים בערים אלה, יש ערים שגם בתקופה זו חוו עליות מחירים: חיפה ב‭,4%-‬ קריית מוצקין ב‭,3%-‬ חדרה ב‭,2%-‬ באר שבע ורמת גן עלו ב‭.1%-‬

 

ירידות גדולות יותר במרכז

באזור המרכז חלו ירידות גדולות יותר של מחירים בהשוואה ליישובי הפריפריה. אחת הסיבות לכך: המחירים היותר גבוהים במרכז, שיש מהם לאן לרדת. בנוסף, המחירים הגבוהים במרכז מבריחים את הקונים לפריפריה ולכן המחירים שם לא יורדים, לפחות בינתיים. 

 

 
ירידת מחירי הדירות מיולי 2009

ירידת מחירי הדירות מיולי 2009
יישוב ירידת מחירים
הוד השרון 10%-
בת ים 6%-
נתניה 6%-
גבעתיים 6%-
תל אביב 6%-
קריית אונו 5%-
קריית גת 4%-
מודיעין 4%-
אילת 3%-
בית שמש 3%-
כפר סבא 3%-
חולון 2%-
פתח תקווה 2%-
ירושלים 2%-

 

יצוין כי תשתית התחבורה השתפרה, נפתחו קווים חדשים למספר יישובים. הדבר מצמצם את זמני הנסיעה ומאפשר ליותר משקי בית להתרחק לפריפריה. בנוסף, קו הרכבת מבת ים לצפון תל אביב מקצר כיום את הנסיעה בכשליש, לכדי ‭30-25‬ דקות בשעות הלחץ.

 

תחנת הרכבת החדשה במערב ראשון לציון מקצרת גם היא משמעותית את זמן הנסיעה לתל אביב ובשנה הקרובה מתוכננת פתיחה של קווים נוספים. חיבור לתחנת הרכבת לכיוון אשקלון ובאר שבע ישפיעו גם הם על הביקושים ועל מחירי הדירות בפריפריה לעומת המרכז.

 

השפעת המחאה

גם המחאה החברתית השפיעה, וגרמה ללקוחות לחשוב פעמיים לפני שהם חותמים על חוזה לדירה ולוקחים משכנתה. גם העובדה שבכלי התקשורת מדברים על מיתון קרב בשל המצב הכלכלי בעולם מוסיפה לאי ודאות אצל רוכשי הדירות. לכן, המגמות הקיימות עדיין אינן ברורות, למרות שבנובמבר מסתמנת עלייה קטנה בביקושים.

 

לדברי דגני, "מגמת הירידה בארבעת החודשים האחרונים מקזזת בעצם את העלייה שהייתה בשוק מינואר עד יולי ‭.2011‬ אני מעריכה שהשוק מגיב להתרחשויות שפקדו אותו בחודשים האחרונים, החל מגזירות האוצר ובנק ישראל ועד המחאה החברתית, אבל יש לציין שהתגובה מאופקת ולא משדרת היסטריה. אנשים כיום מוכנים להתפשר ולהוריד קצת במחיר כדי למכור את דירתם, אבל המחירים עדיין גבוהים״. 

 

באשר למפת הביקושים, מציינת דגני, כי צפויה עלייה בביקוש לדירות בשיעור של ‭20%‬ בנובמבר. מבדיקת הביקושים בשוק הדיור, צפויה עלייה שאולי היא פונקציה של הבלימה בעליית מחירי הדירות.

 

לדבריה, ״אנשים שישבו עד עכשיו על הגדר מתחילים לחזור לשוק. חלקם המתינו חודשים לירידת מחירים, אך היא לא הגיעה ולא נותרה להם עוד ברירה אלא להיכנס לשוק. המוכרים גם חשים ירידת מחירים קרובה ומתחילים להתגמש ולהוריד מעט מהמחיר המבוקש״.

 

הכתבה פוסרמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים