שתף קטע נבחר

נפטר ראש ישיבת מיר, הרב נתן צבי פינקל

הרב שעמד בראש אחת הישיבות הגדולות בעולם הלך לעולמו בגיל 69, לאחר שלקה בלבו. בעולם החרדי אומרים כי הרב נתן צבי פינקל ייזכר כמי שהקדיש את חייו לגיוס מלגות קיום לאלפי תלמידיו. "הוא היה ספר מוסר מהלך", אמר ח"כ גפני

אבל בעולם הישיבות החרדי: ראש ישיבת "מיר" בירושלים, הרב נתן צבי פינקל, נפטר הבוקר (יום ג') בביתו שבשכונת בית ישראל בעיר, והוא בן 69. פינקל, שעמד בראש אחד ממוסדות התורה הגדולים והחשובים בעולם לקה בלבו, וכונני "איחוד הצלה" שהוזעקו לבית קבעו את מותו, לאחר שניסיונות ההחייאה לא עלו יפה. מסע הלוויתו יצא בשעה 11:30 מהיכל הישיבה.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הרב פינקל, שכיהן גם כחבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, היה בן למשפחת רבנים וראשי ישיבות מכובדת. סבו - שעל שמו נקרא - היה הרב נתן צבי פינקל ("הסבא מסלבודקא"), מראשי תנועת המוסר במזרח אירופה ומייסד שיטת "גדלות האדם". נכדו המנוח עסק גם הוא ב"הרבצת תורה", ובשנת 1990 מונה לראש ישיבת מיר. 

 


הרב פינקל עם תלמידיו

 

בתקופת כהונתו הפכה הישיבה הירושלמית לאחת הגדולות בעולם, אימפריה תורנית של ממש שמונה כיום למעלה מ-5,000 תלמידים מהארץ ומהעולם (בעיקר ארה"ב) – כמחציתם רווקים וכמחציתם אברכי כולל בעלי משפחות. ככזו, מתקיימת הישיבה בזכות תרומות של פילנתרופים יהודים מחו"ל בהיקפים אדירים. בשנים האחרונות מפעילה הישיבה שלוחה בעיר החרדית מודיעין עילית, "מיר ברכפלד", שהפכה לישיבה משגשגת בפני עצמה. 

 

"ספר מוסר מהלך"

חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) פתח הבוקר את דיוני ועדת הכספים שבראשותו בעדכון על פטירת הרב, והחליט לקיים בה הפסקה בשעת הלוויה. "מיר היא הישיבה הגדולה ביותר בעולם", סיפר, "הרב פינקל היה ספר מוסר מהלך והוכיח לכולם איך אפשר להתמודד עם מחלה - וכיצד ממשיכים הכל למרות הכל".

  

גפני סיפר כי ועדת הכספים לדורותיה ביקרה בישיבת מיר מספר רב של פעמים: "אני זוכר שהיינו שם לפני שנים רבות. ח"כ לשעבר אלי גולדשמידט היה יו"ר הוועדה והיו לו דמעות בעיניים מהמחזה המדהים הזה של הישיבה והרב פינקל".

 

ראש הוועדה ציין כי רק לאחרונה ביקר בישיבה ובביתו של ראש הישיבה, בהשתתפות נציגי משרד האוצר והפקידות הממשלתית. מנהל הוועדה, טמיר כהן, שנכח בסיור בביתו של ראש הישיבה, אישר: "לא אשכח את הסיור הזה, היה פשוט מדהים".

 

קרבות שליטה? לא במיר

תלמידיו של הרב פינקל אומרים כי הוא ייזכר בעיקר כמי שהקדיש את חייו להחזקת התורה (מימון הלומדים במילגות קיום) "ברמות שלא היו אף פעם", והצליח לעמוד בראש אימפריה תורנית וכלכלית מבלי שיהיו מחלוקות ומאבקי שליטה סביב העניין. 

 

"יש פה ללא ספק רבנים נוספים שהיו יכולים לכהן כראשי הישיבה, והוא ידע לתת להם את כל הכבוד הראוי", סיפר ל-ynet אחד התלמידים, "השלום ששרר פה הוא נדיר, ולא היה מתאפשר בשום מקום אחר שדומה למיר. זה נזקף נטו לזכותו". ההערכה היא כי את מקומו ייבחר למלא בנו, הרב אליעזר יהודה פינקל, מרבני הישיבה.

  

למרות ההשקעה הרבה בראשות הישיבה ובגיוס הכספים, מסר המנוח שיעורי תורה לתלמידים באופן קבוע – כל יום בבית מדרש אחר מהשישה שהיא מפעילה בשכונת בית ישראל בירושלים. תלמידיו מספרים כי אף שסבל מפרקינסון ומניוון שרירים, ראשו היה "צלול לחלוטין".

  

מטבע הדברים, לא היה לרב פינקל קשר אישי ואף לא היכרות בסיסית עם כל אחד מאלפי תלמידיו, אך מי שהתאמץ להגיע לכך – בהחלט זכה. "אלה שהתקרבו קצת יותר, זכו ליחס מדהים", מספר התלמיד, "הוא זכר כל אחד כזה והשקיע בו. זה איפיין בעיקר את האמריקנים, שהבוקר מסתובבים בקריית הישיבה כשהם שבורים ולא מפסיקים לבכות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב פינקל. 5,000 תלמידים
ח"כ גפני. הרב היה דוגמה להתמודדות עם מחלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים