שתף קטע נבחר

רשמית: מיזם החתונות של צהר נסגר

אחרי שנים של פעילות ואלפי חתונות - מיזם הנישואים של צהר נסגר. כפי שפורסם ב-ynet, מספר תעודות הנישואים המגיעות לידי הארגון קוצץ משמעותית על ידי המשרד לשירותי דת - וכך נעצרת פעילותו. השר מרגי: "צהר דחו פתרונות שהוצעו להם"

עכשיו זה סופי ורשמי: ארגון רבני "צהר" סוגר את פרויקט הדגל שלו - מיזם הנישואים. הנהלת הארגון הודיעה כי הרבנים המתנדבים לא יכולים עוד לרשום ולחתן את הזוגות הפונים אליהם - רובם חילונים - זאת מאחר שהמשרד לשירותי דת אינו מקצה להם די תעודות נישואים, כפי שנחשף לראשונה ב-ynet.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

  

החל מהבוקר (יום ג'), נענים הזוגות המתקשרים למשרדי "צהר" לשם רישום נישואים בהודעה מוקלטת מהמנכ"ל, הרב ד"ר משה בארי, שבו הוא מאשים במצב את השר לשירותי דת, יעקב מרגי, ומציע לפונים ליצור קשר עם לשכתו, בניסיון לשכנעו לשנות את ההחלטה, ולמנוע את רוע הגזירה.

 

 

בארגון רבני "צהר" טוענים כי בשל "שיקולים כלכליים ופוליטיים" ו"בעקבות לחצים" הודיע מרגי שיקצה לרבנות המועצה המקומית שֹהם 200 תעודות נישואים בלבד בשנה, אף שבאמצעותה נרשמים רוב הזוגות המתחתנים דרך צהר, שמספרם כ-2,000. כן מאשים הארגון כי החלטת השר היא למעשה ניסיון "לסגור את פרויקט החתונות של ארגון רבני "צהר", ולגרום לאלפי זוגות חילונים להתחתן בקפריסין או בחתונות רפורמיות".

  

"נזק לעם היהודי"

יו"ר צהר, הרב דוד סתיו: "השר מרגי גורם להתבוללות העם היהודי - פשוטו כמשמעו. כל-כך הרבה פעמים שמעתי במו אוזני את האמירה 'או צהר או קפריסין' מזוגות שהודיעו לי כי בשום פנים ואופן לא ידרכו ברבנות".

  

סתיו רמז לתאוות ממון של רבנים אחרים, ולשיקולים זרים של מרגי: "צהר, בגישתה הנעימה והמקרבת - יחד עם הקפדה על ההלכה, מאיימת על פרנסתם של הרבנים, שרואים בזוגות החילונים מקור בלתי נדלה לפרנסה.

  

"אין לתאר את הנזק לעם היהודי ולצביונה של המדינה ממעבר המוני של זוגות להתחתן בדרך שאינה על-פי ההלכה היהודית האורתודוכסית. השר מרגי ממש דוחף אותם, את ילדיהם, נכדיהם וניניהם מחוץ לכלל ישראל, ואני מאוד מקווה שהממסד הרבני והפוליטי יתעשתו ויסייעו לנו ליצור נקודת מפגש מחברת ואמיתית בחברה הישראלית, ולא פירוד ושמד".

 

מי נרשם, ואיפה?

מיזם הנישואים של "צהר" נסגר בעיקר בשל סיבוך ביורוקרטי. החוק קובע כי רישום הנישואים בישראל הוא אזורי, ולכן בני זוג חייבים להירשם באמצעות הרבנות המקומית שבתחום שיפוט מקום מגוריו של החתן או הכלה לעתיד. מאז קום המדינה התירה הרבנות הראשית לכמה בתי דין פרטיים (בד"צים) – תחילה של העדה החרדית, ולאחר מכן של קהילות חרדיות נוספות - לרשום בעצמם לנישואים, תוך שהיא רואה בכל אחד מהם סניף של הרבנות במקום מושבו.

 

עם השנים התרחבה התופעה והפכה לתעשייה משגשגת, והבד"צים החלו לאפשר רישום של כל בני זוג – גם אם אינם גרים בתחום שיפוטה של הרבנות שאליה

מסונף בית הדין. הדבר מנוגד לחוק, אך ברבנות הראשית ובמשרד הדתות העלימו עין מכך. 

 

לפני כשנתיים החלו גם רבני "צהר" לנהל רישום נישואים במתכונת זו, כסניף של הרבנות בשוהם – שם מכהן הרב סתיו כרב המקומי. ב"צהר" הסבירו כי זוגות חילונים רבים אינם מסתפקים בכך שרבני הארגון יערכו את החופה בחתונתם, אלא מבקשים להינשא בלא שיידרש מהם כל מגע עם הממסד הרבני הרשמי, ולכן לא היה מנוס מאימוץ שיטת הבד"צים. גם במקרה זה העלימה הרבנות עין - עד עתה.

 

בלשכתו של השר מרגי דחו את טענות "צהר". לדבריהם, השר מרגי לא מונע מרבנות שוהם לקבל תעודות נישואין - אלה ההפך. "הרבנות בשהם מקבלת תעודות נישואין מעבר לצורך האמיתי", נטען. "השר מרגי אף נפגש עם הרב דוד סתיו מספר פעמים, והועלתה הצעה כי השר ינחה את כלל המועצות הדתיות בארץ לקבל את רבני צהר, המאושרים על-ידי הרבנות הראשית, כרשאים לערוך חופות ובכך יבואו על סיפוקם - אולם אנשי צהר סירבו והצהירו כי ינהלו מאבק תקשורתי נגד השר ומשרדו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב סתיו. חושש מהתבוללות
צילום: גבי מנשה
השר מרגי. בעין הסערה
צילום: אפי שריר
מומלצים