שתף קטע נבחר

הצהר נסגר: השר מרגי, ניפגש בקפריסין

"פרויקט הנישואים של צהר משגשג כבר שנים, אבל אדוני השר כנראה לא מאמין ביח"צנות טובה ליהדות, והוא מעלה במו ידיו את הזוגות החילונים על מטוס בדרך לחתונה אזרחית בחו"ל. למה?" מכתב פתוח לשר

השר יעקב מרגי שלום רב,

 

קוראים לי חן. אני אדם דתי מבית ומבחירה, וגם אני יצאתי בוכה לאחר הרישום לנישואים. כן כן, בוכה, לא פחות.

 

אני זוכרת שלפני שנרשמנו הזהירו אותי חבריי המנוסים מהרבנות, אך הנחתי שהצרות נשמרות לחילונים בלבד. איך שטעיתי. יחס מבזה, שוביניסטי ומזלזל היה מנת חלקנו מהרגע הראשון ועד האחרון. למרות שהיה ברור לשנינו שנתחתן אך ורק בחתונה כדת משה וישראל, התחרטנו על הרגע שבו דרכנו ברבנות.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

אנחנו לא חשבנו לרגע על אופציית קפריסין או חיי משפחה ללא טבעת, ולכן בלענו את הרוק. לעומתנו, כל חילוני היום יכול לבחור אחרת, ולוותר על החוויה המפוקפקת ברבנות. קפריסין במרחק יריקה, וכך גם ארגון משפחה חדשה. כנראה שלא לגמרי הפנמת את זה, מר מרגי, אחרת אין שום הסבר הגיוני למהלך האלים והמיותר השולל מצהר - ארגון שכל מטרתו להנגיש את היהדות - לרשום לנישואין.

 

יותר מ-2,000 איש נישאים דרך צהר מידי שנה. רבים מהם חילונים שזהו המפגש הראשון שלהם עם היהדות, אנשים שלא ידרכו ברבנות מאלף ואחת סיבות מוצדקות. הם פונים לצהר בתור אפשרות אחרונה לחתונה יהודית כיוון ששם הרב יאיר להם פנים, ויעשה כל שביכולתו להקל עליהם את המסע עד החופה המיוחלת.

 

פרויקט הנישואים של צהר משגשג כבר שנים, וכל חילוני שניסה יעיד עד כמה קשה למצוא רב פנוי מטעם הארגון. אבל אדוני השר כנראה לא מאמין ביח"צנות טובה ליהדות שאמורה להיות יקרה לליבו, הוא מעדיף להיות ראש קטן, להיצמד לחוקים רק כשהם נוחים לו, ולהעניק לצהר כמה מאות תעודות נישואים, תוך ידיעה ברורה כי פירוש הדבר גזר דין מוות לארגון - ומאות חתונות אזרחיות בשנה.

 

עוד לא מאוחר

מדוע השר בוחר לגדוע את אחת היוזמות החשובות ביותר שנעשו בישראל בתחום היהדות? מדוע הוא מעלה במו ידיו את הזוגות על המטוס בדרך לחתונה האזרחית בחו"ל? לאלוקים פתרונים. אני מנחשת ששוב מדובר בפוליטיקה קטנה ומלוכלכת. בדיוק מה שמרחיק כה רבים מהממסד הרבני. במקום שהשר יכריז כי פרויקט הנישואים של צהר צריך להיות לכתחילה, ושכל רבנות בישראל צריכה ללמוד מהם כיצד להתנהל, הוא בוחר לשמר את התדמית הגרועה שדבקה בדת כולה, הרבה בזכות ההתנהלות שהוא עצמו חוטא בה.

 

בוא לא נשכח שגם לחרדים יש רישום משלהם לנישואים, הבד"צים, שעובדים באופן כמעט זהה לאופן שבו צהר מתנהלים (למעשה, צהר למדו מהם). האם השר הכריז על אי החוקיות שבדבר? האם הוא מאיים לסגור את מפעל הרישום החרדי? חלילה! הרי מיד יקומו חברי הכנסת החרדים וילחמו עבור הציבור שלהם. מיד יגיעו זורקי הטיטולים ומציתי הפחים ויעשו שמח בכיכר השבת. השר מרגי בוחר מול מי להלחם, ובינינו - הרבה יותר קל להלחם בחבורה חייכנית ועדינה כמו רבני צהר מאשר

בשרירים של הציבור החרדי. פוליטיקה קטנה, כבר אמרנו?

 

אז מי ילחם את מלחמתם של אותם זוגות שרוצים לשבור כוס, אבל לא להישבר ברבנות? מי ילחם עבור אותם אנשים שהיהדות יקרה לליבם עד מאד, אך הם סולדים מפוליטיקה דתית קטנונית וביורוקרטית? אני לתומי חשבתי שזה התפקיד שלך, השר לשירותי דת, אבל התבדתי.

 

עוד לא מאוחר לבטל את רוע הגזירה. בידך לעשות קידוש ה' גדול ולהחליט כי פרויקט הנישואים של צהר הוא ראשון במעלה. אם היהדות באמת יקרה ללבך, אם אתה באמת קשוב לרחשי הציבור ההולך וגדל שבוחר להדיר רגליו מהרבנות - תעז להודות בטעות ותשנה את החלטתך. ואם לא - למעשה תגשים את כל הסטיגמות הנוראיות שדבקו בממסד שעליו אתה מופקד. הכתם הזה הוא על מצפונך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר מרגי. מכתב פתוח
צילום: אפי שריר
שיהיה במזל. אם רק יהיה
צילום: ישראל ברדוגו
חן ארצי סרור
מומלצים