שתף קטע נבחר

איראן לא מודאגת: "ישראל מאיימת ולא פועלת"

האיומים מאיראן מתגברים לקראת פרסום דו"ח סבא"א. גנרל במשמרות המהפכה מבטיח מלחמה על אדמת אירופה ואמריקה, בכיר אחר מאיים: "נילחם בת"א מול הציונים ונגרש אותם מפלסטין". מדבדב הזהיר: איומים על איראן יובילו לקטסטרופה

השעון מתקתק לקראת פרסום דו"ח סבא"א, ולקראת ההכרזה על פצצת אטום מתקתקת, באיראן האיומים רק הולכים וגוברים. גנרל במשמרת המהפכה טען היום (ג') כי "ישראל תמיד מאיימת, אך לא פועלת", חבר ועדת החוץ והביטחון הבטיח "מלחמה ברחובות תל-אביב" ושר ההגנה בטוח: "זו תעמולה תקשורתית".

 

בתוך כך, אמרה היום הצנזורית הראשית, סימה ואקנין-גיל, כי "לא דלף אף מידע סודי בנושא האיראני". לדבריה, על רקע רקע הדיון הציבורי בתקיפת הגרעין, "השיח שאנו מאשרים הוא של בעד ונגד. זהו שיח של עמדות שקיים במדינה דמוקרטית". מוקדם יותר, בכנס שנערך באוניברסיטת חיפה, אמרה תא"ל ואקנין-גיל: "לישראל יש מקום של כבוד מבחינת המדינות ששומרות על חופש הביטוי".

 

מתיחות לקראת הדו"ח - הכתבות האחרונות:

איראן: על כל הרוג נהרוג עשרות מפקדים אמריקנים

סבא"א טוב, סבא"א רע: המצרי שעצם עין מאיראן

גורמים באו"ם: "רוסיה וסין לא יבלעו עוד סנקציות"

לפני הדו"ח: "מצפים לסנקציות חונקות נגד איראן"  

 

על רקע ההכרזות החוזרות ונשנות של בכירים בישראל כי אפשרות תקיפת הגרעין האיראני עומדת על הפרק, איים חבר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט בטהרן, חוסיין נקבי, כי בתגובה לתקיפה כזו "חיילים איראנים יילחמו עם חיילים ציוניים ברחובות תל-אביב ויגרשו אותם מפלסטין". כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "פארס". 

 

חבר הוועדה אף הזהיר כי במקרה של תקיפה צבאית, "כוחותיה של איראן יילחמו בעוצמה עם האויבים על כל אדמת אירופה ואמריקה". דו"ח סבא"א צפוי להתפרסם היום או מחר, ולפי דיווחים הוא יצביע על ההיבטים הצבאיים בתוכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית. האיראנים, לפי החשש, יכולים להרכיב "במהירות" פצצה אטומית אם יחליטו לעשות כן.

 

מי שניסה להרגיע היום את הרוחות הוא נשיא רוסיה. במהלך ביקור בברלין אמר דמיטרי מדבדב כי הדיון המתמשך בנוגע לתקיפה באיראן עלול להוביל ל"קטסטרופה במזרח התיכון". לדבריו, "אם מישהו מאויים, זה יכול לגרום לתוצאות מורכבות, ואפילו להצית עימות".

 

במקביל, בכיר במשמרות המהפכה הזהיר את ישראל כי אם תתקוף את מתקני הגרעין היא תקרב את עצמה אל קיצה. הגנרל ידוללה ג'וואני, ראש המחלקה המדינית במשמרות המהפכה, אמר כי "אם המשטר הציוני יעשה טעות כזאת, הוא יכתוב את ימיו האחרונים בעצמו. הרפובליקה האיסלאמית היא מדינה עוצמתית שמסוגלת להגן על הריבונות שלה ברחבי העולם, ובמיוחד במזרח התיכון".

 

כך פרושים מתקני הגרעין ברפובליקה האיסלאמית ()
כך פרושים מתקני הגרעין ברפובליקה האיסלאמית
 

הוא גם רמז לכך שבמקרה של תקיפה, איראן תגייס סיוע מחיזבאללה ומארגוני טרור נוספים, ואמר כי לאיראן יש "בנקודות הקרובות ביותר" לישראל "אמצעים שיכולים בקלות לתת מענה מוחץ למנהיגי

המשטר הציוני". בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" התייחס ג'וואני לאיומיה של ישראל לתקוף את איראן ואמר כי ישראל "תמיד מאיימת, אך לא פועלת נגד איראן".

 

איום נוסף הגיע משר ההגנה האיראני, אחמד וחידי. "אנחנו אומרים כל הזמן שהיכולות ההגנתיות של המדינה שלנו - בים,  מתחת לים או בטילים - הן גבוהות מאוד ומעודכנות. נוכל לסכל את כל האיומים", טען שר ההגנה, שצוטט בסוכנות איסנ"א. לדבריו, "איומי ישראל הם תעמולה תקשורתית המונעת מחילוקי דעות פנימיים. אנחנו ערוכים לכל התגרות צבאית". 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיל שיהאב. "יש לנו יכולות בים ומתחת לים"
צילום: EPA
שר ההגנה ואחידי. "תעמולה תקשורתית"
צילום: AP
חושש מעימות. מדבדב
צילום: EPA
מומלצים