שתף קטע נבחר

לבני נגד חוק לשון הרע: נתניהו רוצה שיפחדו ממנו

לדברי יו"ר האופוזיציה, הצעת החוק שאמורה להגדיל משמעותית את הפיצויים על לשון הרע לא תגן על הציבור - אלא תפגע בזכותו לדעת. "נתניהו מנסה להשתלט על מה שהוא יכול ולהפחיד את כל השאר", האשימה. "הוא מנסה להסתיר מהציבור את האמת"

גם יו"ר האופוזיציה מתגייסת נגד התיקון לחוק לשון הרע: בשיחה עם ynet אמרה היום (ג') ציפי לבני כי הצעת החוק, שתכפיל פי שישה את סכום הפיצוי המקסימלי שניתן לפסוק בתביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק, היא בלתי ראויה. "נתניהו מנסה להסתיר מהציבור את האמת", טענה לבני.

 

סערת חוק לשון הרע - הכתבות האחרונות:

מרידור ל-ynet: חוק לשון הרע יפגע בדמוקרטיה

ח"כים נגד חוק לשון הרע: "ביריונות, סתימת פיות"

ריבלין: "חוק לשון הרע ימיט אסון על התקשורת"

 

"אני בעד לחייב את התקשורת לפצות מי שנפגע מדיווח שיקרי", אמרה לבני, "חובת התקשורת לדווח אמת ולבדוק כל פרסום מראש ולשלם אם הפרה חובתה וגרמה נזק". עם זאת, היא הבהירה כי "החוק מפר את האיזון ומגזים בפיצוי ללא הוכחת נזק עד כדי פגיעה בחופש הביטוי".

 

כיום קובע החוק סכום פיצוי מקסימלי של עד 50 אלף שקלים בתביעת לשון הרע, והצעת החוק מבקשת לקבוע שהסכום יעמוד על 300 אלף שקלים. חברי כנסת מהאופוזיציה מתחו ביקורת על ההצעה, וגם השר דן מרידור התבטא נגדה בשיחה עם ynet.

 

"החוק מפר את האיזון". לבני (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
"החוק מפר את האיזון". לבני(צילום: נועם מושקוביץ)

 

לדברי יו"ר האופוזיציה, "החוק אינו מגן על האזרחים מפני התקשורת, אלא יפגע בזכות הציבור לדעת. החוק מפר את האיזון בין החובה לדווח אמת ולפצות את הנפגע לבין חופש הביטוי והעיתונות ולכן הוא בלתי ראוי".

 

"הליכוד ונתניהו מפחדים מביקורת" 

לבני הפנתה אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה. "נתניהו חושב שהוא הפסיד את הבחירות ב-1999 בגלל התקשורת, ואמר 'הם מפחדים'. עכשיו הוא רוצה שהם יפחדו ממנו. הוא מנסה להשתלט על מה שהוא יכול ולהפחיד את כל השאר. הליכוד ונתניהו מפחדים מביקורת".

 

לשאלת ynet התייחסה לבני לבקשתו של חברה לסיעה, ח"כ מאיר שטרית, להחמיר את סכומי התשלום על לשון הרע בהצעת חוק מטעמו. ״הצעת החוק של שטרית פרטית ואין עליה משמעת סיעתית, יש חופש הצבעה", אמרה. "אני באופן אישי מתנגדת לה וכך מרבית הסיעה, זאת למרות שהיא הרבה פחות חמורה מזו שמבקש יריב לוין להעביר״.

 

ההצעה, שהגיש חבר הכנסת יריב לוין (ליכוד), אושרה לקריאה ראשונה בוועדת חוקה,

ולפי הערכות תזכה לרוב קולות במליאת הכנסת. אתמול החליט יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, לדחות את ההצבעה על ההצעה, ועל כמה הצעות נוספות, בגלל חג הקורבן. הוא גם התבטא נגד ההצעה והזהיר כי "עלולה להמיט אסון על העיתונות". 

 

אתמול אמר השר מרידור ל-ynet כי "מדינה בלי עיתונות חופשית היא לא מדינה דמוקרטית באמת. צריך איזון בין חופש העיתונות ובין כבוד האדם, והנטייה שלי לעתים היא לטובת חופש העיתונות. בחוק הזה מופר האיזון". גם חברי כנסת מהעבודה ומרצ יצאו נגד החוק, הגדירו אותו כ"בריונות משפטית" ואף אמרו שהוא "ראוי לפח זבל".

 

מהליכוד נמסר בתגובה לדבריה של לבני כי "נתניהו עושה למען הציבור ולא רק מדבר כמו לבני, שמסתירה את האמת גם מחברי מפלגתה. לבני מנסה להשיג את המנדטים האבודים ומתחפשת לבעלת ערכים כשלמעשה אין לה מושג על מה היא מדברת. החוק בסך הכל מאפשר לבית משפט להטיל קנס גדול יותר מהקיים היום בחוק, כך שהרשות השופטת היא זו שקובעת ולא הכנסת או ראש הממשלה כפי שלבני מנסה להציג".

 

יוזם החוק, ח"כ לוין מסר: ״לבני מצטרפת כהרגלה באיחור למתקפה הפופוליסטית, נוהגת בצביעות ומעדיפה שוב את טובתה הפוליטית על חשבון טובת הציבור. ניסיונה להטיל דופי בראש הממשלה הינו ניסיון מגוחך, במיוחד כאשר בראש יוזמי החוק נמצא ח״כ שטרית, חבר מפלגתה״.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. נגד הצעת החוק
צילום: גיל יוחנן
הפסיד ב-99' בגלל התקשורת? נתניהו
צילום: AP
ח"כ לוין, יוזם החוק
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים