שתף קטע נבחר

צילום: AP

בים, באוויר וביבשה: איך אפשר לתקוף באיראן?

בישראל ובעולם דיברו רבות על האפשרות שמטוסי חיל האוויר יפציצו את מתקני הגרעין. מומחי צבא זרים מזכירים שמגוון אפשרויות הפעולה של ישראל רחב יותר, אך מזהירים: אם מתקפת פתע תיכשל, קטנים הסיכויים לפגיעות מדויקות

מהיכן תבוא ההתקפה? אם ישראל תחליט לתקוף באיראן, היא כנראה תעדיף להתמקד בהפצצות סלקטיביות של מתקני הגרעין ולהימנע מהרג המוני של אזרחים או גרימת נזק קשה לתעשיית הנפט במדינה. כך טוענים מומחי צבא זרים ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס ותיארו את מגוון אפשרויות הפעולה שעומדות בפני ישראל - בים, באוויר וביבשה. 

 

על סף פצצה - הכתבות האחרונות:

סין חוששת מתקיפת איראן: "אין אקדח מעשן"

עיתוני העולם: הדו"ח - רגע האמת של אובמה

ההונאה האיראנית: ניסויים חשאיים, "מכון חינוכי"

דו"ח סבא"א: איראן פועלת לפיתוח נשק גרעיני

 

מבצעי עבר שביצעה ישראל, כמו הפצצת הכור הגרעיני בעיראק ב-1981 או הפצצת הכור בסוריה ב-2007, מצביעים על אסטרטגיה של תקיפות חד-פעמיות בשל מגבלות צבאיות ורצון להימנע ממלחמה רחבה.

 

"יש לישראל את היכולת להגיע לשם, ויש לה את היכולת לגרום נזק חמור לתוכנית הגרעין האיראנית", אמר סם גרדינר, בכיר לשעבר בחיל האוויר האמריקני שביצע משחקי מלחמה עבור כמה סוכנויות אמריקניות ופורומים אקדמיים.

 

כרגע, הולכים אחר האמריקנים

לפי שעה, ישראל מצהירה בפומבי כי היא מחויבת לאסטרטגיה האמריקנית של דיפלומטיה וסנקציות מענישות כדי להביא את איראן לריסון העשרת האורניום שלה ולהבטיח שתשתמש בתוכניתה הגרעינית רק למטרות אזרחיות.

 

אך האפשרות של התקפה ישראלית חד-צדדית מרחפת באוויר בשבועות האחרונים, בעיקר לאחר פרסום דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על הגרעין האיראני. בדו"ח החמור שפרסמה סבא"א נקבע בין היתר שלתוכנית הגרעין האיראנית יש היבטים צבאיים.

 

מסוגלת לשאת נשק גרעיני. צוללת "דולפין" תוצרת גרמניה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מסוגלת לשאת נשק גרעיני. צוללת "דולפין" תוצרת גרמניה(צילום: AFP)

 

לישראל חסרים מפציצים לטווחים ארוכים, אך מטוסי הקרב F15 ו-F16 המתקדמים שלה מסוגלים לפגוע באתרים במערב איראן וגם בפנים הארץ תוך שימוש בתדלוק אווירי ובטכנולוגיה שמאפשרת לטוס מעל מדינות ערביות עוינות מבלי להיחשף.

 

תקיפה כמו בעיראק וסוריה?

ישראל תקפה בעיראק ובסוריה לפני שתוכניות הגרעין שלהן לכאורה הגיעו לכדי ייצור חומר בקיע לפצצת אטום.

באותו אופן, מומחים מעריכים שישראל תצא לתקיפה באיראן אך תנסה להימנע ממספר הרוגים גבוה שיגרור אחריו קריאות לנקמה בקרב הציבור האיראני והמוסלמי-ערבי בכלל.

 

בסימולציה שנערכה בשנת 2009 במכון "ברוקינגס" בוושינגטון עלתה השערה שישראל, שמתכוונת לעצור או לפגוע בכל מחיר בתוכנית הגרעין האיראנית, תצא למתקפת מנע נגד חצי תריסר מתקנים גרעיניים באיראן.

 

קומנדו ישראלי באיראן? שייטת 13 משתלטת על הספינה ויקטוריה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
קומנדו ישראלי באיראן? שייטת 13 משתלטת על הספינה ויקטוריה(צילום: דובר צה"ל)

 

מומחים מעריכים שישראל לא תרצה להסתכן בעימות עם בעלות בריתה של איראן כמו חיזבאללה, חמאס או סוריה, בעיקר לאור המהפכות שמטלטלות את העולם הערבי וחלק מבעלות בריתה של ארצות הברית במזרח התיכון. לטענתם, כוחות הצבא הישראליים מאומנים למלחמות קצרות ולא לעימות צבאי ממושך ולכן תבקש ישראל להימנע מעימות בכמה חזיתות.

 

ארה"ב תתערב צבאית?

"יש סיכוי גדול מאוד שישראל תפתח במאמצים למנוע הסלמה מיד לאחר התקיפה", אמר גרדינר האמריקני וטען שפעולת תגמול איראנית תגרור את ארה"ב - אולי על פי בקשת ישראל - לערב את כוחותיהם המזוינים בעימות.

 

בדו"ח הסיכום של מכון "ברוקינגס" נכתב כי ברגע שבעלות ברית כמו ארה"ב יטיחו ביקורת עליה, ישראל תטען שהתקיפה "יצרה הזדמנות נהדרת עבור המערב להפעיל לחץ על איראן, להחליש אותה ואולי אף לערער את משטרה".

 

"יעניקו סיוע במודיעין ותצפיות". מל"ט מדגם "הרון" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"יעניקו סיוע במודיעין ותצפיות". מל"ט מדגם "הרון"(צילום: AFP)

 

מטוסי קרב אינם אמצעי התקיפה היחידי שעומד לרשות ישראל נגד מתקני הגרעין של איראן. דו"ח משנת 2009 שחיבר המכון ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים קבע שישראל יכולה לשגר לעבר איראן טילים בליסטיים ארוכי טווח דוגמת טילי "יריחו". על פי הדו"ח, טילים אלה מסוגלים לשאת ראשי נפץ קונבנציונליים.

 

הדולפין יטביע את תוכנית הגרעין האיראנית?

המומחים מזכירים שלישראל יש שלוש צוללות מדגם "דולפין" תוצרת גרמניה, שעל פי הערכות מסוגלות לשאת טילי שיוט קונבנציונליים וגרעיניים. לדבריהם, הצוללות יהיו חייבות לעבור בתעלת סואץ - כפי שעשתה אחת מהן ב-2009 - כדי להגיע לאזור המפרץ הפרסי.

 

ואם בזה לא די, ישראל גם עשויה לשלוח כוחות קומנדו מיוחדים למבצעים חשאיים בתוך איראן - מבצעים שיזכו לסיוע מהמל"טים שברשותה בכל הקשור לתצפיות, מעקב ומודיעין. למל"טים יש גם יכולת להטיל פצצות בעצמם.
תוכנית הגרעין האיראנית - המוקדים העיקריים
תוכנית הגרעין האיראנית - המוקדים העיקריים
אתר מיקום

פעילות

מתקן העשרת אורניום 

נתנז "הלב" של תוכנית הגרעין. 9,000 צנטריפוגות הפועלות ב"קסקדות" (מערכים) של 164. אתר תת-קרקעי המבוצר בבטון מזוין ומוגן בעזרת סוללות נ"מ
מתקן העשרת אורניום פורדו, ליד קום

נכרה בצלע הר בבסיס של משמרות המהפכה ליד העיר הקדושה לשיעים. 2,140 צנטריפוגות הותקנו במקום, אך רק מעט מהן פועלות

מתקן להמרת אורניום איספהאן מפעל קריטי, המשרת את מתקני ההעשרה. האורניום הגולמי, "העוגה הצהובה", מאוחסן כאן ומומר לגז UF6, שאותו מזינים לצנטריפוגות בנתנז וקום
כור גרעיני על בסיס "מים כבדים" אראק מסלול נפרד ומקביל להעשרת האורניום בנתנז וקום - כור לייצור פלוטוניום בקיע. צפוי להפוך למבצעי ב-2013, אז יפיק 9 ק"ג פלוטונים בשנה, שמספיקים לייצור שתי פצצות
בסיס צבאי פרצ'ין

בבונקרים תת-קרקעיים נערכו ניסיונות להפעלה בו-זמנית של חומרי נפץ שהם חלק ממנגנון הפצצה, וכן ניסויים הידרודינמיים שקשורים לפיתוח נשק גרעיני

כור ניסיוני טהרן כור למטרות מחקר שנפתח מחדש אחרי המהפכה בסיוע מארגנטינה. משמש להכשרת מדענים ולטענת האיראנים נועד לסייע בפיתוח תרופות למחלות חשוכות מרפא כסרטן
מכרות אורניום דרום ומרכז המדינה על פי הערכות, באיראן עד 10 מכרות. בגדולים - סקאנד וגצ'ין - כורים 70 טונות אורניום בשנה.
כור גרעיני אזרחי בושהר כור "כשר" להפקת חשמל הפועל תחת בקרה רוסית. מוטות הדלק המשומשים מועברים לעיבוד מחדש ברוסיה. אם איראן תפר את החוזה, עשוי לסייע בייצור פלוטוניום

 

בנוסף, ישראל גם מפתחת את יכולותיה ב"לוחמה קיברנטית" (לוחמת סייבר) ועשויה להשתמש בה במקביל לפעולות חבלה של מרגלי מוסד שנמצאים על הקרקע בשטח איראן.

 

המטרה - כמה שפחות אזרחים הרוגים

כפי שצוין קודם לכן, ישראל תבקש להימנע מפגיעה במתקני אנרגיה, בהם מפעלי נפט ומתקנים להעברת נפט. אחת הסיבות לכך היא מספר ההרוגים הגבוה שעלול להיגרם כתוצאה מהפצצת מתקני הנפט. גרדינר אמר שהישראלים, כמו האמריקנים בקמפיין הצבאי בסרביה ב-2009, עשויים לפגוע ברשת החשמל באיראן באמצעות השלכת סיבים פחמניים על קווי חשמל חשופים במדינה האיסלאמית.

 

"ישראל יודעת שתקיפה באיראן, בלי קשר להוכחות הברורות שטהרן מנסה להשיג נשק גרעיני, תגרום לסערה בינלאומית גדולה", אמר ריצ'רד קמפ, קולונל בריטי בגמלאות שחקר את תורות הלחימה של צה"ל.

 

"ישראל תתקוף כחצי תריסר מתקנים ולא את כולם". מפת הגרעין האיראני ()
"ישראל תתקוף כחצי תריסר מתקנים ולא את כולם". מפת הגרעין האיראני

 

"לישראל יש אינטרס גבוה לנקוט כל אמצעי זהירות כדי לבצע את התקיפה כמה שיותר בצורה מדויקת ויעילה ולעשות הכול כדי למנוע הרג בלתי הכרחי של אזרחים", אמר קמפ.

 

אך ככל הנראה, טוענים המומחים, לישראל יהיה קשה מאוד למנוע הסלמה באזור לאחר תקיפה באיראן. אם איראן תגיב בירי טילי שיהאב לעבר תל אביב לדוגמה, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו יתקשה להבליג וירצה לתקוף בחזרה. ובכדי שזה לא יקרה, ישראל תזדקק לביטחונות בינלאומיות להפסקת מטח השיהאבים באמצעות התגייסות צבאית אמריקנית נגד איראן או לחילופין השגת הפסקת אש.

 

לטענת המומחים, אם תאבד ישראל את האפשרות למתקפת פתע, הכוחות המזוינים שלה יתקשו לשמור על פגיעות מדויקות בעת הפצצת מתקני הגרעין של איראן. אסור לשכוח, הם מזכירים, שאיראן תקבל התראה על מעבר של מטוסים עוינים, צוללות או יחידות קומנדו ממדינות כמו עיראק, טורקיה וסעודיה. בדו"ח שחובר ב-2006 על ידי המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) נכתב כי מדינות אלה יסגרו את המרחב האווירי שלהן למטוסי קרב ישראליים שיעשו את דרכם לתקיפה באיראן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפצצות מדויקות. מטוס F-16 ישראלי
צילום: EPA
הכור בבושהר
צילום: AFP
יסגור את המרחב האווירי למטוסים ישראליים. מלך סעודי עבדאללה
צילום: AP
ילשין לאיראנים על מעבר "כוחות עוינים". ראש ממשלת טורקיה ארדואן
צילום: AFP
מומלצים