שתף קטע נבחר

צילום: AP

ההונאה האיראנית: ניסויים חשאיים, "מכון חינוכי"

הדו"ח החריף של סבא"א מזכיר את בניית הכורים בחשאי, מפרט את פרויקט 111 והניסיון לייצור ראש קרב לטיל שיהאב 3 וחושף את פירמידת הגרעין: שר ההגנה בראש, מתחתיו "המרכז לחקר פיזיקה". ומי המדינה שסיפקה את המידע המפליל?

תוכנית ההונאה, על דף רשמי של האו"ם. ב-25 עמודי הדו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שפורסם אמש (יום ג'), מפרטת סוכנות האו"ם כיצד איראן הגיעה למרחק נגיעה מפצצת אטום, מי האחראים ברפובליקה האיסלאמית על תוכנית ההסתרה ומה השימושים הצבאיים של הגרעין "האזרחי". לאחר פרסום דו"ח סבא"א, דנו בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרטים שפורסמו וכיצד לנהוג מבחינה הסברתית.

 

לקריאת דו"ח הגרעין במלואו לחצו כאן 

 

על סף פצצה - הכתבות האחרונות:

דו"ח סבא"א: איראן פועלת לפיתוח נשק גרעיני

מועדון הגרעין: איראן על הסף, מי כבר בפנים?

דו"ח סבא"א נגד איראן: "גושפנקא למה שידענו"

גורם אמריקני: לא נטיל סנקציות על הנפט האיראני

 

הפצצות הגדולות בדו"ח החמור אי פעם שפרסמה סבא"א על איראן מופיעות בנספחים. בזה המפרט את ההיבטים הצבאיים של תוכנית הגרעין מופיע תרשים זרימה, המראה כי בראש תוכנית הגרעין הצבאית עומד משרד ההגנה והכוחות המזוינים, שבראשו השר אחמד ואחידי. מתחת למשרד ההגנה נמצא "המכון למחקר חינוכי" ומתחתיו ועדה מדעית.

 

בין הגופים הכפופים לתוכנית זו נמצא המרכז לחקר פיזיקה, שלפי המצוין בנספח אחראי לתוכנית "AMAD", שבראשה עמד מדען הגרעין האיראני, מוחסיין פחרי-זאדה. מאז שצוין שמו בדו"חות האו"ם ירד פחרי-זאדה למחתרת. 


הנקודות העיקריות בדוח סבאא

הנקודות העיקריות בדו"ח סבא"א ב-2011
1.

איראן חשודה בביצוע ניסויים סודיים שמטרתם היחידה היא פיתוח נשק גרעיני

2.

חלק מהפעילות הגרעינית החשודה עשויה להיות למטרות אזרחיות, אך חלק ממנה "ספציפי לנשק גרעיני"

3.

איראן עוסקת בכל היבטי המחקר הקשורים לייצור נשק גרעיני, כולל הרכבת ראש נפץ על הטיל "שיהאב 3"

4.

תוכנית הגרעין פעלה באופן מסודר עד 2003, אך ייתכן שהפעילות עדיין נמשכת

5. איראן נעזרה בפעולותיה ב"רשת גרעינית סודית"

 

6.

איראן הכינה ב-2008 ו-2009 הדמיות ממוחשבות של ראשי נפץ גרעיניים

 

בדו"ח, שהכותרת הגדולה ממנו היא האישור כי איראן פועלת לפיתוח נשק גרעיני, נכתב כי "תוכנית "AMAD" עסקה בהיבטים צבאיים שונים של תוכנית הגרעין בין השנים 2002 ל-2003. התוכנית עסקה במחקרים וניסויים של חומרי נפץ, כולל פיתוח נפצים, וכן הנדסה מחדש של מתקן ההטענה של טיל השיהאב-3.

 

הגרעין האיראני, כותרות נוספות:

נותנות גב לאיראן. האינטרסים של רוסיה וסין

על רקע סערת איראן: נתניהו נפגש עם הצנזורית

איראן על דו"ח הגרעין: חוזר על טענות הציונים

רוסיה: הדו"ח נועד לפגוע בסיכוי לפתרון דיפלומטי

 

"פרויקט רלוונטי מאוד לנשק גרעיני"

בנוסף, היה אחראי פחרי-זאדה לפרויקט המלח הירוק, שהינו חלק מפרויקט גדול יותר, לאספקת אורניום לתוכנית העשרה חשאית. התוצר של הפרויקט הזה, "פרויקט 111", נועד להמרה לחומר מתכתי לשימוש בראש הקרב החדש לטילים - שזוהה כעוד פרויקט נפרד. 

 

על פרויקט 111 נכתב כי הוא "רלוונטי מאוד לפיתוח נשק גרעיני". תכליתה של התוכנית היא לייצר מתכת לראש קרב לטיל שיהאב-3, מתוצרת איראן. ב-2008, לא היו לסבא"א ראיות על קשר בין שתי התוכניות הללו, אולם המידע החדש הצביע על הקשר בין הפיתוח הגרעיני לפיתוח הצבאי-קונבנציונלי לכאורה.

  

דו"ח סבא"א שם דגש על תוכנית ההסתרה, שדרכה מנסה הרפובליקה האיסלאמית להגיע לפצצה. "איראן לא מספקת את שיתוף הפעולה ההכרחי. לפיכך הסוכנות לא יכולה לקבוע שכל החומר הגרעיני באיראן משמש למטרות שלום", כתבו את מה שנשמע ברור מאליו לאוזניים ישראליות.

 

"לסוכנות יש דאגות חמורות בנוגע לאפשרות של היבטים צבאיים לתוכנית הגרעין האיראנית", הוסיפו. "המידע, שנמצא אמין, מראה שאיראן ביצעה פעולות רלוונטיות לפיתוח מכשיר נפץ גרעיני. המידע מראה שלפני תום 2003 הפעילות הזו התבצעה במסגרת תוכנית מובנית וכי ייתכן שחלק מהפעולות עדיין נמשכות".

   

הדו"ח מפרט את דרכה של איראן להשגת נשק גרעיני. "ב-2008 לא היה מידע על עיצוב או ייצור חומר גרעיני שהוא חלק מנשק גרעיני או רכיבי מפתח אחרים", נכתב במסמך שפרסמה סוכנות האו"ם. "מידע שהיה במסמכים מראה שאיראן עבדה על פרויקט להשגת מקור אורניום מתאים לתוכנית העשרה לא ידועה, שהתוצר שלה יומר למתכת לשימוש בראש הנפץ".

 

מתקן ההעשרה בקום. איראן הסתירה את בנייתו (צילום: AP) (צילום: AP)
מתקן ההעשרה בקום. איראן הסתירה את בנייתו(צילום: AP)

 

דו"ח סבא"א מתבסס על מידע שהגיע ממדינות החברות בסוכנות, וגם על מקורות מידע של הסוכנות עצמה. בדו"ח עצמו נכתב כי "מידע מהמדינות החברות מראה שעל אף שהאורניום לא היה בשימוש, לתוכנית AMAD היו כמה קילוגרמים של מתכת אורניום טבעית. מידע שהגיע לסוכנות ממדינה חברה מראה שאיראן התקדמה בניסוי שמטרתו הפקת אורניום מפלואוריד".

 

מסמך בפרסית: כללים לניסויים גרעיניים

עכשיו הם אמנם מפוקחים ומוצהרים, אבל כמה מתקנים שעוסקים בהעשרת אורניום (נתנז וליד קום) נבנו בחשאי והוכרזו רק כשהסוכנות למדה על קיומם ממקור אחר שאינו איראן. זה מעלה עוד יותר את החשש מפני האפשרות שקיימים מתקנים גרעיניים וחומר גרעיני חשאיים באיראן. 


תוכנית הגרעין האיראנית - המוקדים העיקריים

תוכנית הגרעין האיראנית - המוקדים העיקריים
אתר מיקום

פעילות

מתקן העשרת אורניום 

נתנז "הלב" של תוכנית הגרעין. 9,000 צנטריפוגות הפועלות ב"קסקדות" (מערכים) של 164. אתר תת-קרקעי המבוצר בבטון מזוין ומוגן בעזרת סוללות נ"מ
מתקן העשרת אורניום פורדו, ליד קום

נכרה בצלע הר בבסיס של משמרות המהפכה ליד העיר הקדושה לשיעים. 2,140 צנטריפוגות הותקנו במקום, אך רק מעט מהן פועלות

מתקן להמרת אורניום איספהאן מפעל קריטי, המשרת את מתקני ההעשרה. האורניום הגולמי, "העוגה הצהובה", מאוחסן כאן ומומר לגז UF6, שאותו מזינים לצנטריפוגות בנתנז וקום
כור גרעיני על בסיס "מים כבדים" אראק מסלול נפרד ומקביל להעשרת האורניום בנתנז וקום - כור לייצור פלוטוניום בקיע. צפוי להפוך למבצעי ב-2013, אז יפיק 9 ק"ג פלוטונים בשנה, שמספיקים לייצור שתי פצצות
בסיס צבאי פרצ'ין

בבונקרים תת-קרקעיים נערכו ניסיונות להפעלה בו-זמנית של חומרי נפץ שהם חלק ממנגנון הפצצה, וכן ניסויים הידרודינמיים שקשורים לפיתוח נשק גרעיני

כור ניסיוני טהרן כור למטרות מחקר שנפתח מחדש אחרי המהפכה בסיוע מארגנטינה. משמש להכשרת מדענים ולטענת האיראנים נועד לסייע בפיתוח תרופות למחלות חשוכות מרפא כסרטן
מכרות אורניום דרום ומרכז המדינה על פי הערכות, באיראן עד 10 מכרות. בגדולים - סקאנד וגצ'ין - כורים 70 טונות אורניום בשנה.
כור גרעיני אזרחי בושהר כור "כשר" להפקת חשמל הפועל תחת בקרה רוסית. מוטות הדלק המשומשים מועברים לעיבוד מחדש ברוסיה. אם איראן תפר את החוזה, עשוי לסייע בייצור פלוטוניום

 

אחת החברות בסוכנות הגרעין העבירה לידיה מסמך בפרסית, שבו מפורטים הסידורים וכללי הביטחון לביצוע ניסוי גרעיני. "חברה אחרת בסוכנות מסרה כי מדובר בכללים זהים לאלה הנהוגים במדינות שלהן יש נשק גרעיני", נכתב בדו"ח.

 

בין 2007 ל-2010, המשיכה איראן להסתיר פעילויות גרעיניות, בכך שלא דיווחה לסוכנות בתזמון הנדרש על ההחלטה לבנות או להורות על בניית תחנת כוח גרעינית בדרקובין, ומתקן העשרה שלישי ליד קום (מתקן פורדו).

 

הסוכנות עדיין מחכה לתגובות מהותיות לבקשת מידע על הכרזותיה של איראן ב-2009 וב-2010, על ההחלטה לבנות עוד עשה מתקני העשרה (עד כה אותרו מיקומיהם של חמישה מהם), ועל כך שהיא מחזיקה ברשותה טכנולוגיית העשרה בלייזר.

 

מעל אלף עמודים על הגרעין האיראני

מהי מהימנות המידע? הוא נשען בין היתר על תיעוד מחקרי מקיף שהועבר על-ידי אחת מהמדינות החברות בארגון, שכולל מעל 1,000 עמודים, רובם עוסקים בפרטים טכניים, שמראים מחקר, פיתוח ופעילות ניסויים לאורך זמן. עוד מוצגת בו התאמה ברמת העבודה היומיומית לתוכנית רשמית. "המידע הזה נבדק ונבחן לעומק", נכתב, וכן צוין כי נערכו כמה פגישות עם נציגי אותה מדינה חברה כדי להבהיר את מקורותיו.

 

בנוסף, קיבלה הסוכנות מידע מעוד יותר מ-10 מדינות חברות - לגבי רכש, תיעוד פיננסי, מסמכים על הסדרי בטיחות ובריאות ועוד - המדגימים ייצור טכניקות למרכיבים של פצצות. המידע מחזק את אותו תיעוד מחקרי, וגם מתייחס לפעילויות יותר מרחיקות לכת. מעבר למידע זה, נאסף חומר מפעילויות סבא"א השוטפות באיראן, בהן ראיונות עם אנשי מפתח, כמו גם מצילומי לוויין.

 

מדובר בדו"ח החריף והמפורט ביותר שפרסמה הסוכנות הבינלאומית לגבי תוכנית הגרעין האיראנית, והוא יעלה לדיון במועצת הנגידים שלה ב-17 וב-18 בנובמבר. ראש סוכנות הגרעין, היפני יוקיה אמנו, קרא בדו"ח לאיראן לבצע כמה צעדים - הפסקת הפעילות הקשורה להעשרת אורניום, השעיית הפעילות הקשורה למים כבדים והתייחסות לדאגות הסוכנות לגבי ההיבט הצבאי, "במטרה לבסס ביטחון בינלאומי באופי האזרחי לחלוטין של התוכנית הגרעינית האיראנית".

 

בהכנת הכתבה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד בביקור בנתנז. גם הוא נבנה בחשאי
צילום: EPA
דו"ח סבא"א. 25 עמודים מפלילים
צילום: רויטרס
טיל שיהאב 3. המטרה - ראש קרב
צילום:AP
שר ההגנה ואחידי. בראש הפירמידה
צילום: AP
מומלצים