שתף קטע נבחר

השרים יכריעו: הכנסת תפסול שופטים לעליון?

על-פי הצעת החוק, בה ידונו השרים ביום ראשון, ועדת החוקה של הכנסת תערוך שימוע לכל מועמד לכהונת שופט - ואם הוא ייפסל הוא לא יוכל לשמש שופט בעליון. ח"כ לוין מהליכוד: "זהו קץ לשלטון משפטני השמאל הרדיקלי"

הצעת החוק מעוררת המחלוקת, בה מתערבת הרשות המחוקקת ברשות השופטת, עולה שלב: חברי הכנסת יריב לוין וזאב אלקין מהליכוד יעלו ביום ראשון הקרוב בוועדת שרים לחקיקה את הצעת החוק שהגישו לפני כמה חודשים, לפיה יחויבו שופטים המועמדים לבית משפט העליון לעבור שימוע פומבי בפני ועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת. בעבר אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהוא מתנגד ליוזמה.

 

בוחרים שופטים לעליון - כותרות אחרונות:

אלי ישי: רוצה יותר משופט מזרחי אחד בעליון 

העליון לקראת טלטלה: מי יהיו השופטים?

 

על פי הצעת החוק, ועדת החוקה של הכנסת תחליט אם לאשר את מועמדתו של שופט לבית המשפט העליון, לאחר שתקיים הליך שימוע פומבי לכל מועמד לכהונת שופט. במהלך השימוע הפומבי יישאל המועמד שאלות על ידי חברי הכנסת בכל הנוגע "לעמדותיו המשפטיות והחוקתיות, לתרומתו לחשיבה המשפטית, לתפישת עולמו הנוגעת לשאלות צדק ומשפט, לעניין האיזון הראוי לדעתו בין ערכים שונים ולעניין תפישתו את עקרון הפרדת הרשויות". החוק יחול גם על מינוי נשיא בית המשפט ומשנהו.

 

כותרות אחרונות בעמוד החדשות :

ישראל: על העולם לעצור המרוץ האיראני לגרעין

ר"מ יוון התפטר: "חייבים להישאר בגוש האירו"

 

לאחר הליך השימוע, תחליט הוועדה אם לאשר את המועמדות. אם תפסול הוועדה את המועמד, הוא לא יוכל לשמש כשופט בבית המשפט העליון. אם תאשר אותו, יועבר הכדור לוועדה לבחירת שופטים, שתכריע בסוגייה כפי שמתרחש כיום.

 

"זהו קץ לשלטון משפטני השמאל הרדיקלי ותחילת שיקום מערכת המשפט כולה", אמר ח"כ לוין. "היום יצא לדרך מהלך היסטורי שיביא לשינוי מן היסוד של שיטת מינוי השופטים ויקבע באופן ברור כי רצון הציבור גובר על האליטה המשפטית, שניהלה עד היום את מערכת המשפט בשיטת חבר מביא חבר".

 

לוין הוסיף: "החוק יביא לגיוון מלא של הרכב בית משפט העליון ושעריו

 יפתחו בפני שופטים בני עדות המזרח, שופטים מהגזר הרוסי ומהציבור הלאומי וימנע את מינויים של שופטים בעלי אג'נדות פוסט ציוניות".

 

ח"כ אלקין הוסיף: "הצעת החוק באה לתת לציבור מעורבות גדולה יותר בתהליך בחירת השופטים לבית משפט העליון - על מנת להגביר את אמון הציבור במוסד של בית המשפט. אין כל שחר להאשמות שהושמעו על כך שהצעת החוק תביא למעורבות פוליטיקאים בבית המשפט, כיוון שכבר היום פוליטיקאים מעורבים בכל התהליך דרך הוועדה למינוי שופטים".

 

דובר מפלגת קדימה מסר בתגובה כי בליכוד "מנסים להלך אימים על מערכת המשפט ולא בוחלים באף אמצעי לעשות את זה". בהודעת המפלגה נכתב: "בגין אמר שיש שופטים בירושלים ונתניהו אומר היום- העסקנים יחליפו השופטים. פרסום הצעת חוק שכזו זמן קצר לאחר טקסי הזיכרון לרבין מוכיחה שבעוד יד אחת של הליכוד מדברת גבוהה גבוהה על שלטון החוק- היד השנייה לא מהססת לפגוע בו ולשנותו לבלי היכר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יריב לוין, "מהלך היסטורי"
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ זאב אלקין, "החוק יעודד גיוון"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים