שתף קטע נבחר

יורדים מהגדר? אלפי מבקרים ביריד הנדל"ן

נציגי חברות הנדל"ן התקשו להסתיר את החיוכים: דווקא לאחר שהתבשרנו השבוע על שפל של 5 שנים בביקוש לדירות חדשות, גדשו מבקרים רבים את דוכני חברות הנדל"ן בגני התערוכה. האם לפנינו גל של רכישות? "זה עניין של מי שממצמץ ראשון"

לאחר שלושה חודשים של קיפאון עמוק בשוק הנדל"ן, נרשמה היום (ו') התעניינות רבה ביריד הדירות המתקיים בסוף השבוע בגני התערוכה בתל אביב. אלפי מבקרים גדשו את המקום כאשר הצפי למחר גדול עוד יותר. "אנחנו לא מאמינים למראה עינינו", אמרה שיר הספרי ממרכז הבנייה הישראלי. "פחות משעתיים מפתיחת הדלתות, למעלה מאלפיים מבקרים".

 

 

להספרי אין ספק כי הימים בהם דירות נחטפו כמו לחמניות עומדים לשוב. "אנשים באים לקנות דירות", היא טוענת בהחלטיות. "זו לא סיסמה, אנשים שמגיעים ליריד דירות זה אנשים שבאים לקנות דירות".  

 

 

ולמרות הדברים, לא כולם ממהרים להתחייב. אושיק, בחור צעיר שביקר ביריד עם בת זוגו, אמר ל-ynet: "אנחנו מתעניינים כרגע. רוצים לקנות את הדירה הראשונה ושומעים הצעות, מתעניינים בעיקר. יש פרויקטים שלא ידעתי עליהם וזה טוב להגיע, להתעניין ולשמוע פרטים כמה שיותר".

 

ויש גם מי שמקשר את כל העניין למחאה החברתית שפרצה במהלך הקיץ ועתידה כעת לא ברור. "יש אכזבה גדולה מוועדת טרכטנברג ומפעילות הממשלה", טוען יזם הנדל"ן חנן מור. "מבינים שהכל פוליטי ולא פרקטי ואנשים צריכים לקנות דירות בישראל. הביקוש רק גדל וזה בדיוק הזמן לקנות דירות".

 

בני קרת, יועץ אסטרטגי לשיווק נדל"ן, הוסיף כי "כרגע מה שאנחנו רואים פה זה סימבול מציין עתיד. כרגע יש התעניינות, אחרי ההתעניינות יבואו הרכישות, השוק יתאזן ויחזור לנורמל".

 

"הלקוחות חיפשו לרדת מהגדר"

יו"ר לשכת שמאי מקרקעין בישראל, אוהד דנוס, טוען כי הוא לא מופתע. "עם ישראל מחפש את הסחורה הזאת", אומר דנוס. "הדיור חסר, יש מחסור. שואלים לא פעם איפה המחסור, הנה אנחנו רואים אותו. הם רק חיפוש את המדרגה שתאפשר להם לרדת מהגדר והנה היא נמצאת כאן: הנחות של 100-50 אלף שקל, קצת מבצעים. שוחחתי עם נציגי הבנקים, אין פה איזושהי בשורה חדשה או גדולה ועדיין אנשים נמצאים פה, לוקחים פרטים, מתחייבים, מוסרים את הנתונים שלהם להמשך התקשורת".

 

בקשר למחירים מוסיף דנוס ואמר כי "יש קבלנים שהם יותר גמישים ויש קבלנים שבגלל עלות הקרקע ועלות הבנייה הם פחות גמישים ולכן יש עניין של מצמוץ, מי ימצמץ ראשון ומי שממצמץ ראשון כאן כנראה זה הקבלנים, וגם במסורה. המחירים לא נשחקים ולא יורדים ב-30% אבל בהחלט נותנים הנחה 5% עד 7% ומוכרים דירות".

 

היריד מתקיים לאחר שביום שלישי פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי הכמות המבוקשת של דירות חדשות (דירות חדשות שנמכרו ודירות שנבנו לשימוש אישי) בחודש ספטמבר 2011 היתה הנמוכה ביותר שנרשמה מאז אוקטובר 2006, לפני שהחלה מגמת העלייה הקיצונית במחירי הדירות בארץ.

 

מאז תחילת השנה ירדה כמות הדירות החדשות שנמכרו ב-12% לעומת החודשים ינואר-ספטמבר 2010. לפני חודש דיווח מינהל הכנסות המדינה כי באוגוסט 2011 נרכשו כ-5,900 דירות, ירידה של 32% מאוגוסט אשתקד ושל כ-25% מיולי השנה.

 

הירידה בכמות הדירות החדשות שנמכרות נובעת בעיקרה ממדיניות בנק ישראל להגבלת היקף המשכנתאות בריבית משתנה וממדיניות האוצר לעידוד מכירתן של דירות להשקעה (דירות שמוחזקות על ידי מי שבבעלותו כבר דירה אחת לפחות). אל מגמה זו מצטרפת העלייה שמורגשת מאז תחילת השנה בהיקף הבנייה בארץ, לאחר מספר שנים שבהן מספר יחידות הבנייה שנבנו לא תאם את מספר משקי הבית שהצטרפו למעגל מחפשי הדירות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יריד הדירות בגני התערוכה
צילום: חגי דקל
מומלצים