שתף קטע נבחר

עצרת רבין: "תג מחיר זה פשע נגד הציונות"

דליה רבין טענה שהעצרת מיצתה את עצמה, אבל הכיכר התמלאה. יוסי שריד רמז לנתניהו: "אלו שהלכו אחרי ארונו בחייו מעולם לא היכו על חטא". פעילת שלום עכשיו שביתה רוסס: "את מה שעושים לנו ברחוב, בכנסת ובממשלה מנסים לעשות בחקיקה. אבל אנחנו לא מפחדים"

ממשיכים לזכור את יצחק רבין בכיכר: 16 שנים לרצח ראש הממשלה, בכיכר במרכז תל-אביב נערכה הערב (שבת) העצרת השנתית, שנדחתה בשבוע עקב מזג האוויר. המנחה שייקה לוי, ששר את "שיר הרעות", הכריז כי לא פחות מ-112 אלף איש השתתפו, אך לפי הערכות אחרות המספר קטן בהרבה. ynet העביר את העצרת בשידור חי.

 

יוסי שריד, שהיה שר בממשלת רבין השנייה, אמר כי "ההיסטוריה לא חוזרת - היא מעולם לא עזבה והיא ממשיכה לזרות אימה. האם הרוצח הבא אורב ליד המדרגות? זה לא עשב שוטה ולא גידול פרא, זאת הערוגה". הוא טען שהולכים ומתרבים מכחישי הרצח, "כי הזכרון מזכיר להם את חטאם, מזכיר לנו אותם הולכים אחרי ארונו בחייו ועומדים על המרפסת והם מעולם לא היכו על חטא", ברמז לבנימין נתניהו.

 

16 שנה לרצח רבין - הסיקור המלא:

  • ריבלין באזכרה לרבין: "תג מחיר זה טרור יהודי"
  • פרס באזכרה לרבין: "עדיין נובטים גידולי פרא"
  • "סבתא אמרה שהיו יריות". נכדתו של רבין נזכרת

 

"דור ההנהגה הנוכחי הוא דור צחיח, ומהשממה הפוליטית והאנושית הזו חייבים סוף סוף לצאת", אמר שריד. "לא ייתכן כי לארץ הזו לעם הזה אין את מי להציע לנו זולת נתניהו ברק ליברמן ואלי ישי".

 

שריד דיבר על מורשת רבין, "שרואה בתג מחיר פשע נגד הציונות. האם המשטרה והצבא בחדלונם מאלצים כל בעל מצפון בקרבנו להתייצב יחד עם חבריו מול עוקרי הזיתים ושורפי הדתות, מול המרססים והמהרסים?".

  

העצרת מיצתה את עצמה? (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
העצרת מיצתה את עצמה?(צילום: אלי אלגרט)

 

כן נאמה חגית עופרן, פעילת "שלום עכשיו" שהשבוע רוססו בפעם השנייה כתובות הסתה לרצח בביתה. "את מה שעושים לנו ברחוב עם ספריי ואיומים, הכנסת והממשלה מנסים לעשות לנו בחקיקה. הם מנסים לסתום את הפה. כנסת כזו היא כנסת עם ספריי על הידיים שמשרה את האווירה ונותנת את ההשראה לפעולות האלימות".

 

עופרן, שמנהלת את המעקב אחרי התנחלויות בארגון, אמרה ש"הכתובות רוססו בביתי אבל הנאצות הן בחדר המדרגות של כולנו. התג אולי סומן עליי, אבל את המחיר משלמים כולנו. אסור לנו לפחד - תסתכלו סביבכם. אנחנו כאן ואנחנו רבים, יש לנו קול ואנחנו חייבים להשמיע אותו. אנחנו אומרים היום לנתניהו - אנחנו לא מפחדים. לא נפסיק להיאבק על מה שחשוב וגורלי לעתיד של כולנו".

 

שייקה לוי. שיר הרעות (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
שייקה לוי. שיר הרעות(צילום: אלי אלגרט)

 

הרב מנחם פרומן ניסה לשלהב את הקהל בקריאות "שלום, שלום" ואמר: "באתי משבת בתקוע לומר את אשר אמר רבינו מברסלב: אסור להתייאש, אסור להתייאש. כששואלים אותי אם אני עדיין מאמין בשלום אחרי כל מה שאנחנו רואים, אני אומר - עד כמה שאני יכול להאמין באלוהים אני מאמין בשלום".

 

אלדד יניב מ"השמאל הלאומי" פנה גם הוא לגורמים במחנה הימין בישראל ואמר: "אתם, שממשיכים לעמוד על המרפסת, לא תגידו לנו, ליהודים ולערבים בארץ הזו מה לחשוב, מה לכתוב, מה לזכור ומה לשכוח". הוא הוסיף ש"לא רק מרבין אתם צריכים לבקש סליחה, אלא גם ממנחם בגין הדמוקרט, חניכו של זאב ז'בוטינסקי. אתם לא ממשיכי דרכו".

 

אלפי נערים ב"עצרת אלטרנטיבית"

עמותת מרכז רבין החליטה השנה לראשונה לא לקיים השנה את העצרת. הבת דליה רבין, שעומדת בראש מרכז ההנצחה, הסבירה כי העצרת מיצתה עצמה, ויש לחפש דרכי הנצחה חלופיות. עמותת "4 בנובמבר" היא שארגנה את האירוע. 

 

באוהל ההנצחה בכיכר, הערב (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
באוהל ההנצחה בכיכר, הערב(צילום: אלי אלגרט)

 

בניגוד לשנים עברו, השנה לא נאמו פוליטיקאים מכהנים וגם לא בני משפחת רבין. עמיר פרץ היה הנציג היחידי ממפלגת העבודה שבלט בשטח. בין האמנים שהופיעו: אביב גפן, מירי אלוני, ישי לוי, אברהם טל, ארז לב ארי, דני סנדרסון, אמיר דדון, הגרובטרון ומארינה מקסימיליאן בלומין.

 

"לא תגידו לנו מה לחשוב, מה לכתוב, מה לזכור ומה לשכוח" (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
"לא תגידו לנו מה לחשוב, מה לכתוב, מה לזכור ומה לשכוח"(צילום: אלי אלגרט)

 

מוקדם יותר התאספו כ-3,000 חברי תנועות דרור ישראל, הנוער העובד והלומד ומחנות העולים לעצרת משלהם במרכז יצחק רבין שברמת אביב. זו הפעם הראשונה שנערכת עצרת נפרדת. המארגנים מסרו כי מטרת העצרת,

שנערכה תחת הכותרת "תג-מחיר הוא כרסום יסוד הדמוקרטיה", היא להחזיר את הערכים שהיו בעצרות הזיכרון הקודמות, שהלכו והתמעטו עם השנים.

 

נמרוד יואלי, מדריך מתנועת דרור ישראל במשגב, אמר בנאומו: "אומרים שזכר רבין זה השלום, מספרים על הפלמ"ח, חוזרים ושומעים 'שלום חבר', אך לא מתמודדים עם הליבה של סיפור הרצח, התרבות הגזענית המעוותת ומשחיתה את המושג יהדות. בחרנו לקיים את העצרת כחידוד האמירה הזו".


פורסם לראשונה 12/11/2011 19:44

 

בהכנת הידיעה השתתף נרי ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוסי שריד בעצרת
צילום: אלי אלגרט
יובל רבין. לא נאם
צילום: אלי אלגרט
מומלצים