שתף קטע נבחר

תג המחיר של ההתעלמות מהרצח

הציבור הדתי מעדיף לא לשמוע דברים שלא נוחים לו. ככה זה ביום הזיכרון לרצח רבין, וכך מול תופעת "תג מחיר" - תולדה ישירה של חוסר ההקשבה המגזרי. זו בעיה קשה עבור ציבור שרוצה להיות כוח מוביל בחברה הישראלית

ההיעדרות הכמעט טוטאלית של הציונות הדתית מטקסי הזיכרון ליצחק רבין, מהווה תעודת עניות חמורה למגזר הדתי-לאומי, הרוצה להפוך לאחד הכוחות המובילים בחברה הישראלית.

 

 עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

נכון, ברוב עצרות הזיכרון (כמו זו שהתקיימה השבוע בכיכר רבין), מושמעות התקפות מכלילות-לעתים עלינו כציונות דתית, ועל כל מי שהוא לא יוסי שריד. אלא שהדרך האמיתית והנאותה להתמודד עם המציאות הזו, אינה בהפיכת יום הרצח ליום הזיכרון לרחל אימנו, אלא בהפנמה כי באמת ישנם קולות שונים בחברה הישראלית, ובבואנו להשפיע עליה, עלינו להכיל ולחבק גם את הקולות הללו. שהרי הדרישה הראשונה ממנהיג פוליטי היא להצליח לאחד סביבו את רוב החברה, גם אם איחוד זה מחייב לעיתים גמישות רבה, ומוכנות לחיות בשלום עם עולמות תוכן הנראים ברגע הראשון כסותרים את הקו שהמנהיג רוצה לקדם.

 

וזוהי בדיוק נקודת החולשה של הציונות הדתית. במקום לדעת להכיל ולהקשיב לשמאל הישראלי, אפילו שדעותיו מקוממות במקרה הטוב, אנחנו מדירים את עצמנו מן השיח, ומעדיפים להשתבלל בתוך עולמנו הפנימי.

 

השתבללות ציבורית

חוסר הקשבה הוא מצב חמור שבעתיים, כיוון שהוא "האבא הרוחני" של פעולות "תג מחיר" המוטרפות,

שמבצעים העשבים השוטים בינינו. הסיבה לטענה זו פשוטה: אף נער גבעות לא ילך לרסס כתובות על ג'יפ צבאי או על מדרגות ביתה של חגית עופרן, אם יידע שכאשר ייתפס הוא יוקע מתוך בית הכנסת של הוריו, ואף יוחרם וינודה בתוך הקהילה בה גדל. הרי ברגע שנערי הגבעות יחושו, אבל באמת, בזעם ציבורי משמעותי להתנהלותם בתוך הזרם המרכזי של החברה הדתית-לאומית - הם ימעיטו, באופן טבעי, בפעולות מן הסוג הזה בשל תג המחיר הגבוה שישלמו עליו.

 

רובנו המוחלט מתנגדים נחרצות ל"תג מחיר". אבל האם כציבור, אנחנו פועלים בצורה כלשהי כדי לצמצם את התופעה - או ששוב, כמו במקרה עצרות הזיכרון לרבין, במקום להתמודד עם המציאות המורכבת ועם העשבים השוטים - אנחנו מעדיפים פשוט להתכנס פנימה?

 

לצערי שוב מתבררת האמת הקשה שרבים בציונות הדתית מתעלמים הימנה. צמחנו להיות חברה חסרת ביטחון, שמעדיפה להתעלם מחסרונותיה ומבעיותיה - גם במחיר של השתלטות הקו הקיצוני והאנטי-ציוני על הפרהסיה הציבורית שלה כמגזר. מצב זה של חוסר מוכנות חברתית לשלם את המחיר על נקיטת מהלך של התנגשות עם השוליים של נוער הגבעות, הוא הרסני ומרסק את יכולתנו הציבורית להשפיע על המדינה בה אנו חיים.

 

הסיבה לכך פשוטה: כל מנהיג דתי-לאומי שיקום ויזעק כלפיהם, יירדף עד חורמה על ידי השוליים הקיצוניים שלנו, ויאלץ לרדת מן הבמה הציבורית כמעט באלימות, עקב חוסר הגיבוי של כולנו. וכבר קמו לנו אחדים כאלה: האלופים יעקב עמידרור, אלעזר שטרן ויאיר נווה, מן התחום הצבאי. ללא מנהיג וללא תמיכה ציבורית רחבה, אין לנו לא הנהגה, וגם לא השפעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הציבור הדתי לא מקשיב למה שלא נוח לאוזניו
צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות
ההתעלמות מרצח רבין מובילה להתעלמות מפעולות "תג מחיר"
צילום: EPA
מומלצים