שתף קטע נבחר

בעוד 3 שנים בישובי המפונים: חווה סולארית

נווה נצרים, בני נצרים, דקל ואוהד שבנגב המערבי ישכירו לחברת אנלייט 800 דונם, כדי שתקים עליהם מערכת סולארית מהגדולות בארץ. עלות הפרוייקט מוערכת ב-600-700 מיליון שקל

קבוצת ישובים שהקימו מפוני גוש קטיף בנגב המערבי, תשכיר 800 דונם למשך 20 שנה לחברת אנלייט, שתקים עליהם חווה סולארית מהגדולות בישראל. הישובים, נווה נצרים, בני נצרים , דקל ואוהד, גם יוכלו לקבל אופציות כבעלים בשיעור של עד 30% מהזכויות בפרויקט. כך הודיעה היום (א') החברה.

 

 

אנלייט אנרגיה מתחדשת מקבוצת יורוקום חתמה עם היישובים על הסכם לפיתוח והקמה של מערכת סולארית בהספק של 55 מגה וואט. עלות הפרוייקט מוערכת ב-600-700 מיליון שקל. התקבולים הצפויים ממכירת החשמל למדינה בפרויקט עומדים על כ- 1.6 מיליארד שקל על פני 20 שנה.

 

אישור התכנית תלוי בעמידה באבני דרך של רשות החשמל וחברת חשמל, לצד היתרים ואישורים  נוספים. החברה סירבה למסור מה יהיו דמי השכירות שישומו ליישובים. אם היא תצליח לקבל את הרישיונות וההיתרים הנדרשים, תתחיל הבנייה בתוך שלוש שנים. משך הקמת החווה הסולארית, לרבות הקמת של תחנת המשנה (תחמ"ש), מוערך בשנה וחצי עד שנתיים. 

 

עלות הפיתוח והרישוי של המיזם עד להשגת כל ההיתרים מוערכת ב-3 מיליון שקל. החברה תשקיע כספים עוד בטרם יושגו כל האישורים לפרויקט, מתוך הערכה שלמדינה יש אינטרס בפיתוח האזור וסיוע למפונים. החברה בוחנת בשלב זה מספר חלופות למימון הפרויקט. הודעה בעניין הועברה לבורסה לניירות ערך.

 

"פרויקט גדול כמוט זה יוכל לספק חשמל נקי מזיהום שיספיק לצרכי האנרגיה של עשרות ישובים באזור, ולספק מנוף משמעותי לפיתוח האזור", אמר גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט אנרגיה מתחדשת. "בחרנו להתקשר בהסכם משמעותי זה עם יישובי החלוציות ועם הישובים אוהד ודקל, המהווים את חוד החנית של ההתיישבות באזור הנגב ועוטף עזה".  

 

הישובים הכלולים בהסכם הוקמו בנגב המערבי במסגרת "חבל החלוציות", כשלושה שבועות אחרי ההתנתקות באוגסט 2005. המקימים בחרו באזור עם תב"ע (תכנית בניין ערים) בהתאם למשפט המנחה אותם, "תיכף לעקירה שתילה", לפיו לא ימתינו כעקורים להחלטות הממשלה שעלולות להתמהמה בעניין יישובם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פאנלים סולאריים
צילום: רגב גמליאל,סנרג'י
מומלצים