שתף קטע נבחר

ריבלין: בליכוד לא מחויבים היום לאתוס של בגין

יו"ר הכנסת מתח ביקורת על תנועתו שלו, על רקע האישור שנתנו השרים להצעות החוק המגבילות תרומות לארגוני השמאל. "נסיכי הליכוד מבודדים בביתם. כשנסיך ליכוד יוצא להגנת חופש הביטוי, הוא נתפש כהזוי וכלא מחובר למציאות"

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, הצטרף הערב (יום א') למבקרי הצעות החוק המגבילות תרומות לארגוני השמאל, הצעות שאושרו היום בוועדת השרים לענייני חוקה. "הליכוד החדש אינו מחויב לאתוס של חירות, ז'בוטינסקי ובגין. "נסיכי הליכוד מבודדים בביתם. כשנסיך ליכוד יוצא להגנת חופש הביטוי, הוא נתפש כהזוי וכלא מחובר למציאות, כדינוזאור או כפי שכינו אותנו - פיינשמייקרים, קרנפים", אמר ריבלין, ברמז לשר החוץ אביגדור ליברמן.

 

מימון ארגוני השמאל - כותרות אחרונות בנושא:

בריטניה: איסור התרומות לשמאל יפגע בישראל

 

בכנס במכון ז'ובטינסקי תחת הכותרת "נסיכי הליכוד", מתח ריבלין ביקורת על חבריו לתנועה: "דור המרד היה דור שהעמיד שני ראשי ממשלה, שרים ונושאי תפקידים. השפעתו על המדינה אינה מוטלת בספק. אולם לדור הזה יש אקורד סיכום וסיום: דור נסיכי חירות מפוצל. הליכוד החדש אינו מחויב לאתוס של חירות, ז'בוטינסקי ובגין".

 

ריבלין עם ח"כ יחימוביץ'. יצאו שניהם נגד הצעות החוק (צילום: נועם מושקוביץ ) (צילום: נועם מושקוביץ )
ריבלין עם ח"כ יחימוביץ'. יצאו שניהם נגד הצעות החוק(צילום: נועם מושקוביץ )

 

יו"ר הכנסת אף התייחס למחאה החברתית בישראל, ואמר כי "אם נסיכי חירות יחוו את עצמם כנסיכים ולא כמשרתים, אם הליכוד יתרחק מישראל השורשית, הוא לא יחזיק מעמד".

 

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים לקדם מטעם הקואליציה שתי הצעות חוק שיפגעו בפעילותם השוטפת של ארגוני השמאל. הצעתה של ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) מבקשת לשלול מארגונים ועמותות את הפטור ממס ולגבות 45 אחוז מהסכום, וההצעה השנייה דורשת להגביל את התרומות לארגונים אלה מממשלות וגופים בינלאומיים ל-20 אלף שקלים בשנה לארגון. בני בגין ושרים נוספים הגישו ערר, והנושא יידון בהמשך שוב בממשלה.

 

לפני ריבלין, מתחה גם האופוזיציה ביקורת נוקבת על המהלך. "זהו ניסיון למחטף של זכויות אדם בחסות ממשלה מפוחדת", אמרה ל-ynet יו"ר קדימה, ציפי לבני. "ישראל מספיק חזקה כדי להתמודד עם עמדות שונות בתוכה, אבל הממשלה הנוכחית, בתהליך מכוון, מנסה לסתום את פיות אזרחיה מתוך חשש מביקורת ומתוך רצון לשרוד. זה חלק ממכלול הצעות החוק שמוגשות בימים שונים ומייצגות מטרה דומה. החוק שעבר היום בוועדה מייצג את זה - זו לא הדרך של ז'בוטינסקי".

 

יו"ר האופוזיציה לבני. "ניסיון למחטף של זכויות אדם" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
יו"ר האופוזיציה לבני. "ניסיון למחטף של זכויות אדם"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה הערב על אישור ההצעות בוועדת השרים: "ממשלת הליכוד בראשות נתניהו החליטה לפתוח במלחמה נגד מערכת המשפט, לפגוע בחופש הביטוי, ולהרחיק עצמה מהעולם הדמוקרטי הנאור. נתניהו אינו יכול עוד להסתתר מאחורי ח"כים ממפלגתו ולהתנער מאחריות למבול הצעות החוק הלא דמוקרטיות".

 

במהלך הדיון בוועדה היום העביר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, סקירה בניסיון לשכנע את השרים להצביע

נגד. הוא טען שהחוק "יוצר בעייתיות מאוד גדולה" כיוון שהוא נוגד חוקי יסוד. לדברי ליכט, "יכול מאוד להיות שהחוק ייפסל בבית המשפט העליון, כי הוא יוצר אפליה".

 

ליכט אמר בפתח הדיון כי "ההצעות לא חוקתיות. קיבלנו ביקורת בינלאומית במשרד המשפטים". חלק מהשרים מחו על כך שהוא מתערב בענייני משרד החוץ, והוא השיב כי "החוק הזה קיים באריתריאה, זימבבווה, אוזבקיסטן ובלרוס. ספק אם ההצעות ישיגו את מטרתן של היוזמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. "דור נסיכי חירות מפוצל"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים