שתף קטע נבחר

מטוס החלומות של בואינג בדרך לאל על?

חמש שנים לאחר שביטלה את רכישת הבואינג 787 "דרימליינר", אל על חוזרת למו"מ. היא תצטרך להמתין, שכן למטוס יש מעל ‭1,000‬ הזמנות. פורסם ב"ממון" של "ידיעות אחרונות"

חמש שנים לאחר שחברת אל על ביטלה את הזמנתה לרכישת ה"דרימליינר" - הבואינג ‭,787‬ שנחשב כמטוס הנוסעים המתקדם ביותר בעולם - היא שוקלת שוב לרכוש את המטוס. זאת מאחר שלחברה חסר כיום מטוס בגודל בינוני שיכול לבצע טיסות גם לטווחים ארוכים, והיא נאלצת לבצע טיסות לטווחים רחוקים עם המטוסים הגדולים מסוג בואינג ‭,777‬ גם כאשר מבחינה כלכלית זה לא מוצדק.

 

עוד בערוץ התיירות:

 

בחודש הבא יגיע לישראל ג'ים אלבו, נשיא הזרוע האזרחית של בואינג, וייפגש עם צמרת אל על לשיחות בנושא ההצטיידות העתידית של החברה.

ככל הידוע ייפגש אלבו גם עם נציגי חברת ארקיע, שכבר רכשה שני מטוסים מדגם ‭,787‬ שיגיעו לידיה בשנים ‭.2016-2015‬ לארקיע יש אופציה לרכישת שני מטוסים נוספים, שיסופקו לה, אם תממש את האופציה, לקראת סוף העשור.

 

אל על הייתה בין חברות התעופה הראשונות בעולם שביקשו לרכוש את מטוס הנוסעים המתקדם של בואינג. היא נתנה מקדמה בסך של כ‭10-‬ מיליון דולר והתוכנית הייתה לרכוש כ‭8-‬ מטוסים בעסקה בהיקף של כמיליארד דולר. אולם בשנת ‭,2006‬ בשל הפסדים כבדים וקשיי נזילות, החליט מנכ"ל החברה דאז, חיים רומנו, לוותר על האופציה לרכישת המטוסים. אלמלא הייתה אל על מבטלת את הרכישה, היא הייתה מקבלת כבר בסוף 2012 את המטוס הראשון.

 

"הצי מיושן, צריך מטוס חדיש"

"לאל על אין ברירה, והיא חייבת לבצע הזמנה למטוס החדיש הזה, משום שיש לה צי מטוסים רחבי גוף די מיושן והיא נמצאת בתהליך הצטיידות של מטוסי ‭,737‬ שהם מטוסים קטנים ומתאימים לטווחים קצרים. למעשה לא יהיה לה מטוס ביניים, אם לא תצטייד בבואינג ‭,"787‬ אמר ל'ממון' גורם בכיר בחברה.

 

יתרונו של הדרימליינר הוא שמצד אחד הוא מטוס יעיל לטווחים בינוניים, אבל הוא מסוגל לבצע גם טיסות ארוכות.

כלומר, בתקופות שבהן יש ירידה במספר הנוסעים, כמו בחורף, לחברה כדאי להשתמש בטיסות הארוכות במטוס זה, שבו בין 180 ל‭230-‬ מושבים במקום להפעיל מטוס בואינג 777 עם חצי מהמושבים ריקים.

 

הדרימליינר הוא באמת מטוס החלומות של בואינג, שכבר קיבלה יותר מ‭1,000-‬ הזמנות למטוס. מדובר במטוס שמיוצר מסגסוגת קלה, צורך כשני-שלישים מהדלק של המטוסים הקיימים בשוק, עם כל פלאי הטכנולוגיה המתקדמים בעולם. המטוס הראשון נמסר לפני כמה שבועות לחברת התעופה היפנית אול-ניפון, שביצעה הזמנות לכ‭50-‬ מטוסים כאלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס 787 דרימליינר
צילום: רויטרס
מומלצים