שתף קטע נבחר

מחירי הדירות החדשות ירדו בספטמבר ב-1.2%

מסקירה חודשית של האוצר עולה כי בחודש ספטמבר נרכשו כ-5.5 אלף דירות – ירידה של 9% לעומת החודש המקביל אשתקד. במכירת דירות חדשות נרשמה צניחה של 24%

בחודש ספטמבר הוסיף שוק הנדל"ן להתקרר - כך עולה מסקירה חודשית של מצב המשק של משרד האוצר. על פי הסקירה, בספטמבר נרכשו כ-5.5 אלף דירות - ירידה של כ-9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, כאשר ירידה חדה יותר של 24% נרשמה במכירת דירות חדשות. בהשוואה לחודש הקודם, מחירי הדירות החדשות הוסיפו לרדת בשיעור של 1.2%.

 

 

יצוין כי האוצר לא מפרסם את הנעשה בשוק הדירות יד שנייה, שבו ככל הנראה המחירים עדיין תקועים ברוב חלקי הארץ ללא ירידות. מכירת דירות חדשות הוסיפה לרדת בשיעור חד, במיוחד באזורי המרכז ותל אביב (ירידה של 31% ו-49%, בהתאמה, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד).

 

בכך מסתכמת מכירת הדירות החדשות ברמה הארצית ברבעון השלישי השנה ברמת שפל של פחות מ-4,000 דירות, ירידה של 30% לעומת התקופה המקבילה אשתקד וירידה של 20% בהשוואה לרבעון הקודם. מחירי הדירות החדשות הוסיפו לרדת בספטמבר בשיעור של 1.2% בהשוואה לחודש הקודם. ירידות חדות יותר נרשמו באזור השרון ובאזור ירושלים. מנגד, באזור באר שבע נרשמה יציבות מחירים.

 

 

רכישת דירות להשקעה הוסיפה אף היא לרדת, בשיעור של 11% בהשוואה לספטמבר אשתקד. בהשוואה לחודש הקודם מדובר בשיעור ירידה של 3%, שיעור ירידה מתון מזה שנרשם בסה"כ העסקאות בשוק, אשר הביא לעלייה במשקל הדירות להשקעה לשיעור של 26%.

 

הירידה המתונה יחסית ברכישת דירות להשקעה נובעת בעיקר מגידול ברכישת דירות להשקעה באזור ב"ש, האזור הדומיננטי ביותר בפעילות המשקיעים. יחד עם זאת חשוב לציין כי במקביל לגידול ברכישת דירות להשקעה באזור באר שבע נרשמה עליה חדה במכירת דירות על ידי משקיעים באזור זה (גידול של 28% הן לעומת החודש הקודם והן בהשוואה לספטמבר אשתקד), כך שמדובר בהחלפת בעלות בין משקיעים.

 

משקל תושבי החוץ בפעילות בשוק המקומי מוסיף לעמוד על כ-5% מסך העסקאות, אולם בחודשיים האחרונים ניכרת הסטה של הביקוש בפלח שוק זה לאזור נתניה, בעיקר על חשבון אזור ת"א.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נדל"ן דיור בניין בנייה פועלים פועל מנוף מנופים
צילום: shutterstock
מומלצים