שתף קטע נבחר

הנשיא פרס נגד חוקי הימין: "סטייה מהדמוקרטיה"

הנשיא מתח ביקורת על שורת הצעות החוק שנועדו לשנות את פני בית המשפט העליון ולפגוע בארגוני השמאל. "אני קורא לכל חברי הכנסת לשמור על מהותה ותדמיתה של הדמוקרטיה", אמר בכנס ישראל לצעירים. הוא גם קרא לפתור את המשבר עם המתמחים

נשיא המדינה, שמעון פרס, מתח אחר הצהריים (יום ג') ביקורת על שורת הצעות החוק שמבקשות לשנות את פניו של בית המשפט העליון ואמר כי הן "סוטות מהיסוד הדמוקרטי".

 

"דמוקרטיה זו התנהלות של לשרת את כולם ולא לשלוט בכולם", אמר פרס, יום אחרי שהכנסת אישרה בקריאה ראשונה את "חוק גרוניס" שאמור לסלול את דרכו של השופט אשר גרוניס לנשיאות בית המשפט העליון, ובקריאה טרומית את ההצעה שנועדה לשנות את הרכב הוועדה למינוי שופטים.

 

במקביל לדבריו של פרס בכנס ישראל לצעירים בקריית-גת, הודיע ראש הממשלה כי הוא מתנגד להצעת חוק נוספת שעוררה מחלוקת, לפיה מועמדים לבית המשפט העליון יצטרכו לעבור שימוע בכנסת.

 

פרס בכנס בקרית גת. "לשרת את כולם ולא לשלוט בכולם" (צילום: אושרי כהן-עכו) (צילום: אושרי כהן-עכו)
פרס בכנס בקרית גת. "לשרת את כולם ולא לשלוט בכולם"(צילום: אושרי כהן-עכו)

 

"אם אתה משרת אתה משרת את כל הציבור", אמר פרס, והזכיר כי בישראל "שופטים מעולם לא הצטרפו למפלגות. אסור לסטות מזה, ואני קורא לכל חברי הכנסת לשמור על מהותה ותדמיתה של הדמוקרטיה. ההפסד כתוצאה מקלקול או פגיעה במה שהיה עד היום יהיה קשה". 

 

חברי האופוזיציה מניפים דגלים שחורים אתמול בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חברי האופוזיציה מניפים דגלים שחורים אתמול בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

  

פרס התייחס גם להצעות החוק שאמורות להגביל את מקורות המימון של ארגוני השמאל. "מה רע שאנשים תורמים לגופים כאלה או אחרים?", תהה, וקרא לכל הנוכחים בכנס: "תעמדו כסלע על עקרונות אלו. אין כאן שלטון של דיקטטורה. שירות זה דמוקרטיה".

 

"חבל להפסיד רופא וחבל להפסיד מאה רופאים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"חבל להפסיד רופא וחבל להפסיד מאה רופאים"(צילום: מוטי קמחי)

 

בתחילת השבוע אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעתה

של ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), אשר מבקשת לשלול מארגונים ועמותות את הפטור ממס ולגבות 45 אחוז מהסכום. כמו כן, אושרה הצעה הדורשת להגביל את התרומות לארגונים אלה מממשלות וגופים בינלאומיים ל-20 אלף שקלים בשנה לארגון.

 

פרס התייחס גם למשבר במערכת הרפואה הציבורית, לנוכח מאבק הרופאים המתמחים. "אני ממליץ לממשלה לשים בצד כל נושא שנמצא על הפרק, ולדון באופן הדחוף ביותר במחאת המתמחים", אמר, "חבל להפסיד רופא אחד וחבל להפסיד מאה רופאים, רפואה זה לא מקצוע - זו שליחות". הוא הוסיף כי לדעתו המתמחים נעלבו מיחס המדינה כלפיהם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס בכנס הצעירים. "אם אתה משרת אתה משרת את כל הציבור"
צילום: אושרי כהן-עכו
מומלצים